Miłość niemożliwa i jej dziwna atrakcyjność

Miłość niemożliwa i jej dziwna atrakcyjność
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2018

Wiele osób doskonale zna uczucie gorzkiej słodyczy i ulega urokowi, jaki roztacza wokół siebie miłość niemożliwa. Pierwsza przychodzi na myśl to miłość nastoletnia. Nastolatki często odczuwają pozornie głębokie uczucia do swoich nauczycieli ze szkoły.

Platoniczna miłość rozkoszuje się spojrzeniem lub uśmiechem, który doprowadza do marzeń o czymś więcej. Oczywiście nic więcej nigdy nie następuje. A jednak istnieje pewna dziwna przyjemność, którą cechuje się miłość niemożliwa i marzenia o niej.

Jest też oczywiście miłość niemożliwa do gwiazdy pop, aktorki lub jakiejkolwiek innej znanej osoby. Są to uczucia, które odczuwamy wobec ludzi, których widzimy na ekranie, chociaż obiekt naszych westchnień nie ma pojęcia o naszym istnieniu. Postrzegamy tych ludzi jako bliskich nam, choć w rzeczywistości są one oddalone od nas o wiele lat świetlnych. Mimo to wiele nastolatków, młodzi ludzie a nawet osoby dorosłe doświadczają tego dziwnego uczucia.

„Miłość jest jak wojna, łatwa do rozpoczęcia, trudna do zakończenia, nie do zapomnienia”.
Henry Louis Mencken

Prawdziwa miłość niemożliwa to ta, które zaczyna się od iskry, staje w płomieniach, ale niestety napotyka przeszkody nie do pokonania. Te uczucia są intensywnie przeżywane i jako takie, w taki czy inny sposób, nigdy nie umierają.

Miłość niemożliwa ma wiele odmian

Eksperci w tej dziedzinie uważają, że zasadniczo miłość niemożliwa dzieli się na trzy rodzaje. Są to: miłość wyidealizowana, miłość narcystyczna i wreszcie miłość trudna.

Pierwszy rodzaj odnosi się do przypadków, w których zakochujesz się w kimś, kto nie istnieje (w sposób, w jaki go postrzegasz). Czujesz potrzebę kochania kogoś i nadania mu pewnych cech, których w rzeczywistości nie posiada. Ten rodzaj uczucia niemal zawsze jest pewnego rodzaju sposobem na załatanie luk z Twojego dzieciństwa.

Miłość niemożliwa serca w kamieniu

Drugi rodzaj to narcystyczna miłość niemożliwa. Jej niemożliwość polega na tym, że nigdy nie można jej osiągnąć. Spędzasz całe życie szukając idealnego partnera, ponieważ czujesz, że na to zasługujesz. Niestety nigdy nie znajdziesz takiej osoby. Jest to miłość do pustki, do pokrytej glorią i chwałą wersji własnego ego. Kiedy kochasz w ten sposób, jedyne, czego możesz doświadczyć to samotność. Nigdy nie znajdziesz nikogo, kto spełni wszystkie Twoje wyidealizowane oczekiwania.

W końcu miłość często jest niemożliwa z powodu trudności i przeszkód. Jest to miłość, którą trudno urzeczywistnić. Istnieją szczególne okoliczności, które czynią ją bardzo skomplikowaną. Ta druga osoba może już być w związku. Lub może to być ktoś, kto po prostu nie może się w Tobie zakochać. Lub, w innych przypadkach, Twoja miłość może stać przed silnymi zakazami religijnymi lub ideologicznymi.

Do tej ostatniej grupy należą przypadki wspaniałych związków, w których umiera jeden z partnerów. Umiera partner, ale miłość, która Cię z nim łączy. Przynajmniej przez jakiś czas odczuwasz miłość do kogoś, kto już nie istnieje. Jeśli nie ma żadnych innych problemów emocjonalnych, tego rodzaju miłość niemożliwa z czasem przemija.

Urok, który roztacza miłość niemożliwa

To właśnie miłość niemożliwa doprowadza nas do odkrycia drzemiących w nas ​​poetów. Najbardziej pragmatyczni ludzie nigdy nie doświadczają tego typu uczuć. Tym samym omija ich doświadczenie, które jest zarówno bolesne, jak i cudowne.

Każda miłość potrzebuje trudności, aby jej ogień nie przestał się palić. Natomiast kiedy stajemy przed trudnościami nie do pokonania, rozpala się nie tylko nasza dusza, ale także nasza twórczość oraz pragnienie życia i śmierci w tej samej chwili.

Miłość niemożliwa często jest postrzegana przez nas jako tragedia. Przynajmniej, kiedy za wszelką cenę staramy się ją urzeczywistnić. Napełnia nas udręką i wpędza w paradoksalny stan umysłu, kiedy nie potrafimy opuścić tej osoby, ale jednocześnie nie jesteśmy w stanie się z nią związać. Powoduje to odczuwanie cierpienia i radości, błogości i spadania w otchłań, w tym samym czasie.

Mimo wszystko miłość niemożliwa ma wyjątkowy urok. Wystawia nas na próbę, rzuca wyzwanie najgłębszej części nas. Jedno jest pewne: nigdy nie zapomnimy o tej osobie. Nigdy nie będziemy wspominać jej z obojętnością. Z czasem zaniknie, ale nigdy nie przestanie być iskrą, która sprawia, że ​​serce bije szybciej.

Bardzo rzadko zdarza się, że miłość niemożliwa staje się ciężarem nie do zniesienia. Dzieje się tak, gdy nie potrafimy porzucić fantazji i ślepo się jej trzymamy. Kiedy nie jesteśmy w stanie zaakceptować, że nie ma możliwości, aby nasze pragnienie zostało spełnione. Może to powodować straszny ból, a nawet wywoływać choroby. Jednakże miłość niemożliwa jest także najwspanialszym nauczycielem, który uczy, czym jest prawdziwa miłość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.