Męstwo jest jak mięsień - wzmacnia się w praktyce

Męstwo jest jak mięsień - wzmacnia się w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2017

Męstwo. W naszym otoczeniu możemy znaleźć wiele osób, które naznaczone są cechą, jaką jest męstwo. Przeszły w życiu niejedną burzę, a ich męstwo niczym tatuaż naznaczyło się dawnymi przeżyciami. Za ich odwagę należy się im szacunek, również za to, że przemierzyli dziką dżunglę i nie dali się zwyciężyć.

Osoby te na samych sobie doświadczyły, że odczuwanie strachu oznacza mieć coś do stracenia, ale również wiele do zdobycia. To osoby, które widziały, że prawdziwe męstwo, niczym mięsień dokładnie skryty w naszym ciele, wzmacnia się za każdym razem , gdy odpowiednio go używamy.

Męstwo – osiągniesz cel, gdy przestaniesz się bać o to kim jesteś

Każdy z nas posiada swoje własne zasoby wartości, jakimi są męstwo i odwaga. Czasem brakuje jedynie umiejętności wydobycia tych cech na światło dzienne w obliczu trudności, w chwili, gdy przychodzi nam się bronić. Mówimy tutaj o naszej wewnętrznej sile, która pozwala nam wierzyć w nasze własne możliwości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Konflikty i problemy: metody ich rozwiązywania

Prawdziwe męstwo

“Ten jest odważny, kto odczuwa strach. Nie można być odważnym, jeśli najpierw nie czuje się strachu […]”

Strach jest dzikim zwierzęciem, które na każdym kroku chce spowodować naszą przegraną. Męstwo jest tym, co w tej możliwej przegranej pozwala nam dostrzec jedną możliwość: wszystkie nasze życiowe marzenia mogą się spełnić pod warunkiem, że nie będziemy się bać być po prostu sobą, i że pozwolimy sobie na popełnianie błędów.

Przeczytaj również podobny artykuł: Lęk? Poznaj 5 sposobów na jego zwalczenie

Jesteśmy omylni, ale zdolni do walki o przetrwanie w obliczu przeciwności. Męstwo natomiast dodaje nam charakteru, stanowi impuls w zupełności wystarczający do świadomego formowania naszej teraźniejszości. Pozwala nam też skutecznie przygotować się na to, co jeszcze wciąż przed nami.

Męstwo pomaga iść za intuicją

Teraźniejszość i przyszłość nie stanowią niczego poza pewnymi sytuacjami, które dążą do istnienia. Angażują przy tym nasze emocje tak aby stworzyć przeszkody lub pomoc w tym co robimy. Tak więc kiedy strach staje się niczym kamień i łączy się z rozsądkiem, niech odwaga podyktuje Twoje kolejne kroki.

Korzystając z intuicji, z rozsądku, kierując się przy tym mądrością możesz osiągnąć w życiu to, co będzie Ci dawało prawdziwą radość i emocjonalne wytchnienie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Intuicja – wiedz, że możesz jej zaufać

Ty również przekonasz się, że nawet gdy stajesz w obliczu wielkiej życiowej batalii, kiedy już kurz opadnie, strach odchodzi w zapomnienie. Doświadczenie natomiast, które pozostaje na zawsze, zostawia Cię bardziej zrównoważonym i stabilnym. Wszystko dlatego, że stanąłeś twarzą w twarz z problemem, okazałeś męstwo.

“Być odważnym oznacza działanie,

pozytywne działanie, wolę, pragnienie,

złudzenie, zasady, cele, środki,

strach przed niepodołaniem, żądzę dokończenia.

Nie można być odważnym

jeśli nie ma się nic do stracenia […]”

Z wyżej wymienionych powodów nie powinniśmy tracić wiary we własną intuicję wyłącznie z powodu strachu. Nie możesz przestać wierzyć w siebie. Musisz to przezwyciężyć dla własnego dobra.

Męstwo to efekt decyzji

Znaleźć odwagę oznacza zrozumieć, że skomplikowane sytuacje idealnie nadają się do tego, aby dostrzec finał złej drogi; dlatego, kto już tam dotarł, jest również zdolny do zmiany sposobu myślenia i stworzenia nowych horyzontów. Osoby takie wiedzą, że męstwo to efekt decyzji, zadanie wynikające z miłości do siebie, najlepszy przyjaciel w każdej trudnej przeprawie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Decyzje, których nie podejmuje się w trudnych chwilach

Droga

Wszyscy dobrze rozumiemy, że odwaga rośnie wewnątrz nas, i że nikt nie może się nią z nami podzielić. I choć możemy skorzystać z cudzych zachęt i z cudzej motywacji, to decyzję o walce zawsze podejmujemy sami. Siłę natomiast i męstwo bierzemy z naszego wnętrza.

“Odważny jest ten kto odczuwa strach,

nie daje się mu sparaliżować

używa go natomiast niczym paliwa dla odwagi.

Nie można nie być odważnym”

-Wszystkie cytaty znajdujące się w tym artykule pochodzą z dzieła Suso Sudón-

Przeczytaj również podobny artykuł: Jak Nelson Mandela zainspirował ludzkość

Wspomniane osoby, które nie są w pełni świadome tego że mają strach przed strachem i nic z tym nie robią, ostatecznie kończą bojąc się swojego strachu jeszcze bardziej. Tak jak mawiał Nelson Mandela, męstwo nie oznacza braku strachu, ale świadome nad nim zwyciężanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.