Męska energia - jak ją rozwijać i osiągać swoje cele

Jeśli masz mnóstwo pomysłów i projektów, których nie możesz zrealizować, być może będziesz musiał rozwinąć swoją męską energię. Dowiedz się, co to jest i jak może Ci się przydać.
Męska energia - jak ją rozwijać i osiągać swoje cele
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2022

Czy jesteś naprawdę kreatywną, idealistyczną i marzycielską osobą, ale masz trudności z osiągnięciem swoich celów? Masz wiele pomysłów i talentów, ale trudno ci je wprowadzić w życie? Może to być spowodowane tym, że nie wiesz, jak się rozwijać i wykorzystywać swoją męską energię. To jest pęd do działania i decyzji, który żyje w nas wszystkich.

To nie jest kwestia płci. W każdym człowieku są dwie przeciwstawne, ale uzupełniające się tendencje energii męskiej i żeńskiej. Często jednak kobiety (ze względu na swoje role płciowe) doświadczają większych trudności w łączeniu się ze swoją aktywną, stanowczą, zdyscyplinowaną i bezpieczną stroną.

Trudno się temu dziwić, ponieważ tego rodzaju cechy nie są promowane w dzieciństwie dziewcząt. A kobiety, które je przejawiają, są często piętnowane jako aroganckie i władcze. Może to generować strach przed odrzuceniem za przyjęcie tych naprawdę podstawowych postaw. Jeśli jednak chcemy się rozwijać, odnosić sukcesy i żyć w harmonii, wszyscy musimy nauczyć się integrować i równoważyć obie energie.

Męska energia

Energia męska (a także kobieca) jest archetypem. Jest to reprezentacja pewnych cech psychicznych i emocjonalnych oraz tendencji behawioralnych. Energia męska jest powiązana z logiką, działaniem i stanowczością. To energia zorientowana na sukces, proaktywna, zdecydowana i konkurencyjna.

Kobieca energia jest związana z emocjonalnością, współpracą, przepływem i odbiorem, podczas gdy męska jest związana z racjonalną analizą, indywidualizmem i determinacją. Aby osiągnąć cel lub zrealizować projekt, potrzebujesz obu energii. Potrzebujesz zarówno refleksji i oryginalności, jak i dyscypliny i działania.

Jeśli odrzucisz swoją męską energię, twoje pomysły, marzenia i cele prawdopodobnie pozostaną niespełnione. To dlatego, że nie znajdziesz siły i decyzji, aby je rozpocząć i uzyskać wyniki. Jeśli utożsamiasz się z tą sytuacją, udzielimy ci kilku rad, które pomogą ci rozwinąć twoją męską energię.

Mężczyzna. Męska energia
Energia męska jest proaktywna i zorientowana na sukces.

Jak rozwijać swoją męską energię?

Na poziomie społecznym pewne cechy energii męskiej są promowane i nagradzane, ale w ich negatywnym aspekcie. Jednak te cechy nadmiernego indywidualizmu, rywalizacji, która niszczy innych i braku empatii, nie są drogą do zrobienia. W rzeczywistości, aby osiągnąć swoje cele i robić to w harmonii, musisz objąć jasną stronę męskiej energii w następujący sposób:

1. Naucz się wyznaczać sobie cele

Czy masz już jasne wyobrażenie o tym, czego chcesz w dłuższej perspektywie? Czy wyobrażałeś sobie, jak by to było, aby to osiągnąć? Chociaż jest to konieczne, to nie wystarczy. W rzeczywistości nadszedł czas, aby wyznaczyć sobie jasne cele. Zdefiniuj w logiczny sposób, jaki jest Twój cel i jakie kroki musisz wykonać.

Postaw stopy na ziemi i podejmij się tego bardziej praktycznego i mniej kreatywnego zadania. W razie potrzeby złóż to na piśmie. Męska energia skłania cię do nadania kierunku i jasnego określenia kolejnych kroków, które zamierzasz podjąć. Zorganizuj się. Możesz zacząć już teraz.

2. Podejmij działania i podejmuj decyzje

To naturalne, że na początku czujesz strach i wątpliwości, zwłaszcza jeśli dominuje w tobie kobieca energia. Aby przełamać tę bezwładność, podejmij działanie teraz, nawet jeśli czujesz się niepewnie. Zrób pierwszy krok, który zaprojektowałeś dla siebie z odwagą i bez wahania. Gdy zaczniesz działać, staniesz się bardziej zdecydowany i pewny siebie.

Bądź proaktywny. Nie czekaj na idealny moment, kiedy masz wszystko pod kontrolą lub na kogoś, kto przyjdzie i weźmie Cię za rękę. Podejmuj decyzje, wprowadzaj zmiany i zdecydowanie idź naprzód. Jeśli ci się nie uda, możesz dostosować swój plan i wyciągnąć naukę z doświadczenia, ale nie pozwól sobie na paraliż. To sam akt podjęcia działania da ci impuls, na który czekałeś.

3. Wytrwaj i zdyscyplinuj się

Jeśli nie rozwinąłeś swojej męskiej energii, możesz dać się ponieść samozadowoleniu. Rzeczywiście, poczucie, że robisz już wystarczająco dużo i jesteś zbyt luźny ze sobą, jest często wymówką, by nie podejmować wysiłku. Niemniej, jednak jeśli przyjmiesz taką postawę, jest bardzo prawdopodobne, że nigdy nie osiągniesz swojego celu. W rzeczywistości prawdopodobnie rozpoczniesz wiele projektów, ale żadnego z nich nie ukończysz.

Wytrwanie i dyscyplinowanie siebie oznacza zobowiązanie się do tego, co wiesz, że musisz zrobić. Oznacza to twardą postawę w obliczu lenistwa i demotywacji, które mogą pojawić się po drodze. Odłóż na bok część emocjonalną, która działa w oparciu o twoje pragnienia i preferencje, i wypełnij zobowiązanie, które masz wobec siebie.

Kobieta pracująca
Aby rozwinąć męską energię, musisz wyznaczać sobie cele, być zdyscyplinowanym i podejmować decyzje.

4. Nie bój się konkurować

Wreszcie, możesz niechętnie podążać za swoimi celami z obawy przed tym, co inni mogą o tobie pomyśleć. Boisz się, że zostaniesz napiętnowany jako ambitny i samolubny. Jednak męska energia zachęca do zaufania swoim planom i zdolnościom oraz nieustraszonego ujawniania tego, co możesz wnieść. Zachęca Cię do jasnego określenia wartości swoich propozycji, dzięki czemu możesz bez wahania przekazać je innym.

Może wolisz pracować w zespole i bardziej koncentrujesz się na oferowaniu wsparcia innym. Jeśli jednak chcesz, aby Twoje cele się zmaterializowały, musisz być w stanie konkurować, ustalać priorytety i działać indywidualnie, bez obwiniania. Pamiętaj, że nie oznacza to krzywdzenia nikogo i nie czyni Cię to złym człowiekiem.

Krótko mówiąc, rozwijanie swojej męskiej energii oznacza pozwolenie sobie na wyrażenie swojego potencjału do stanowczości, pewności siebie i motywacji, które tkwią w nas wszystkich. Przyjmij swoją racjonalną, zdeterminowaną i zdyscyplinowaną stronę. Zagwarantuje ona, że posiadana przez Ciebie kreatywność przyniesie owoce.

To może Cię zainteresować ...
Nauka twierdzi, że mężczyźni są tak samo emocjonalni jak kobiety
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Nauka twierdzi, że mężczyźni są tak samo emocjonalni jak kobiety

Mężczyźni są tak samo emocjonalni jak kobiety. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature” potwierdza to, co wielu z nas już przeczuwało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castellanos, G., Montecino, S., Kaufman, M., Santos, L., Muñoz, S., Fuller, N., … & Segura, N. (1995). Género e identidad: ensayos sobre lo femenino y lo masculino. TM editores.
  • Golden, T. (2020). Acknowledging the Masculine and Feminine in Offering Support. Social Support: A Reflection of Humanity.
  • Kawall, J. (2006). On complacency. American Philosophical Quarterly43(4), 343-355. https://www.jstor.org/stable/20010257

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.