Męska energia - jak ją rozwijać i osiągać swoje cele

Jeśli masz mnóstwo pomysłów i projektów, których nie możesz zrealizować, być może będziesz musiał rozwinąć swoją męską energię. Dowiedz się, co to jest i jak może Ci się przydać.
Męska energia - jak ją rozwijać i osiągać swoje cele
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2022

Czy jesteś naprawdę kreatywną, idealistyczną i marzycielską osobą, ale masz trudności z osiągnięciem swoich celów? Masz wiele pomysłów i talentów, ale trudno ci je wprowadzić w życie? Może to być spowodowane tym, że nie wiesz, jak się rozwijać i wykorzystywać swoją męską energię. To jest pęd do działania i decyzji, który żyje w nas wszystkich.

To nie jest kwestia płci. W każdym człowieku są dwie przeciwstawne, ale uzupełniające się tendencje energii męskiej i żeńskiej. Często jednak kobiety (ze względu na swoje role płciowe) doświadczają większych trudności w łączeniu się ze swoją aktywną, stanowczą, zdyscyplinowaną i bezpieczną stroną.

Trudno się temu dziwić, ponieważ tego rodzaju cechy nie są promowane w dzieciństwie dziewcząt. A kobiety, które je przejawiają, są często piętnowane jako aroganckie i władcze. Może to generować strach przed odrzuceniem za przyjęcie tych naprawdę podstawowych postaw. Jeśli jednak chcemy się rozwijać, odnosić sukcesy i żyć w harmonii, wszyscy musimy nauczyć się integrować i równoważyć obie energie.

Męska energia

Energia męska (a także kobieca) jest archetypem. Jest to reprezentacja pewnych cech psychicznych i emocjonalnych oraz tendencji behawioralnych. Energia męska jest powiązana z logiką, działaniem i stanowczością. To energia zorientowana na sukces, proaktywna, zdecydowana i konkurencyjna.

Kobieca energia jest związana z emocjonalnością, współpracą, przepływem i odbiorem, podczas gdy męska jest związana z racjonalną analizą, indywidualizmem i determinacją. Aby osiągnąć cel lub zrealizować projekt, potrzebujesz obu energii. Potrzebujesz zarówno refleksji i oryginalności, jak i dyscypliny i działania.

Jeśli odrzucisz swoją męską energię, twoje pomysły, marzenia i cele prawdopodobnie pozostaną niespełnione. To dlatego, że nie znajdziesz siły i decyzji, aby je rozpocząć i uzyskać wyniki. Jeśli utożsamiasz się z tą sytuacją, udzielimy ci kilku rad, które pomogą ci rozwinąć twoją męską energię.

Mężczyzna. Męska energia
Energia męska jest proaktywna i zorientowana na sukces.

Jak rozwijać swoją męską energię?

Na poziomie społecznym pewne cechy energii męskiej są promowane i nagradzane, ale w ich negatywnym aspekcie. Jednak te cechy nadmiernego indywidualizmu, rywalizacji, która niszczy innych i braku empatii, nie są drogą do zrobienia. W rzeczywistości, aby osiągnąć swoje cele i robić to w harmonii, musisz objąć jasną stronę męskiej energii w następujący sposób:

1. Naucz się wyznaczać sobie cele

Czy masz już jasne wyobrażenie o tym, czego chcesz w dłuższej perspektywie? Czy wyobrażałeś sobie, jak by to było, aby to osiągnąć? Chociaż jest to konieczne, to nie wystarczy. W rzeczywistości nadszedł czas, aby wyznaczyć sobie jasne cele. Zdefiniuj w logiczny sposób, jaki jest Twój cel i jakie kroki musisz wykonać.

Postaw stopy na ziemi i podejmij się tego bardziej praktycznego i mniej kreatywnego zadania. W razie potrzeby złóż to na piśmie. Męska energia skłania cię do nadania kierunku i jasnego określenia kolejnych kroków, które zamierzasz podjąć. Zorganizuj się. Możesz zacząć już teraz.

2. Podejmij działania i podejmuj decyzje

To naturalne, że na początku czujesz strach i wątpliwości, zwłaszcza jeśli dominuje w tobie kobieca energia. Aby przełamać tę bezwładność, podejmij działanie teraz, nawet jeśli czujesz się niepewnie. Zrób pierwszy krok, który zaprojektowałeś dla siebie z odwagą i bez wahania. Gdy zaczniesz działać, staniesz się bardziej zdecydowany i pewny siebie.

Bądź proaktywny. Nie czekaj na idealny moment, kiedy masz wszystko pod kontrolą lub na kogoś, kto przyjdzie i weźmie Cię za rękę. Podejmuj decyzje, wprowadzaj zmiany i zdecydowanie idź naprzód. Jeśli ci się nie uda, możesz dostosować swój plan i wyciągnąć naukę z doświadczenia, ale nie pozwól sobie na paraliż. To sam akt podjęcia działania da ci impuls, na który czekałeś.

3. Wytrwaj i zdyscyplinuj się

Jeśli nie rozwinąłeś swojej męskiej energii, możesz dać się ponieść samozadowoleniu. Rzeczywiście, poczucie, że robisz już wystarczająco dużo i jesteś zbyt luźny ze sobą, jest często wymówką, by nie podejmować wysiłku. Niemniej, jednak jeśli przyjmiesz taką postawę, jest bardzo prawdopodobne, że nigdy nie osiągniesz swojego celu. W rzeczywistości prawdopodobnie rozpoczniesz wiele projektów, ale żadnego z nich nie ukończysz.

Wytrwanie i dyscyplinowanie siebie oznacza zobowiązanie się do tego, co wiesz, że musisz zrobić. Oznacza to twardą postawę w obliczu lenistwa i demotywacji, które mogą pojawić się po drodze. Odłóż na bok część emocjonalną, która działa w oparciu o twoje pragnienia i preferencje, i wypełnij zobowiązanie, które masz wobec siebie.

Kobieta pracująca
Aby rozwinąć męską energię, musisz wyznaczać sobie cele, być zdyscyplinowanym i podejmować decyzje.

4. Nie bój się konkurować

Wreszcie, możesz niechętnie podążać za swoimi celami z obawy przed tym, co inni mogą o tobie pomyśleć. Boisz się, że zostaniesz napiętnowany jako ambitny i samolubny. Jednak męska energia zachęca do zaufania swoim planom i zdolnościom oraz nieustraszonego ujawniania tego, co możesz wnieść. Zachęca Cię do jasnego określenia wartości swoich propozycji, dzięki czemu możesz bez wahania przekazać je innym.

Może wolisz pracować w zespole i bardziej koncentrujesz się na oferowaniu wsparcia innym. Jeśli jednak chcesz, aby Twoje cele się zmaterializowały, musisz być w stanie konkurować, ustalać priorytety i działać indywidualnie, bez obwiniania. Pamiętaj, że nie oznacza to krzywdzenia nikogo i nie czyni Cię to złym człowiekiem.

Krótko mówiąc, rozwijanie swojej męskiej energii oznacza pozwolenie sobie na wyrażenie swojego potencjału do stanowczości, pewności siebie i motywacji, które tkwią w nas wszystkich. Przyjmij swoją racjonalną, zdeterminowaną i zdyscyplinowaną stronę. Zagwarantuje ona, że posiadana przez Ciebie kreatywność przyniesie owoce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castellanos, G., Montecino, S., Kaufman, M., Santos, L., Muñoz, S., Fuller, N., … & Segura, N. (1995). Género e identidad: ensayos sobre lo femenino y lo masculino. TM editores.
  • Golden, T. (2020). Acknowledging the Masculine and Feminine in Offering Support. Social Support: A Reflection of Humanity.
  • Kawall, J. (2006). On complacency. American Philosophical Quarterly43(4), 343-355. https://www.jstor.org/stable/20010257

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.