Co to znaczy, gdy śnisz o swoich przyjaciołach?

Czy Twoi przyjaciele pojawiają się w Twoich snach? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co może oznaczać ich obecność? W tym artykule porozmawiamy o możliwych znaczeniach śnienia o przyjaciołach.
Co to znaczy, gdy śnisz o swoich przyjaciołach?

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2021

To naturalne, że śnisz o ludziach, których znasz, ponieważ są oni ważną częścią Twojego życia. Kiedy śnisz o swoich przyjaciołach, może to mieć wiele znaczeń. Wszystko zależy od scenariusza, w którym pojawiają się Twoi znajomi i rodzaju więzi emocjonalnej, jaką z nimi łączysz.

Sny są interpretowane od zarania ludzkości. Praktyka ta była nawet wspominana w kulturze starożytnego Egiptu 4000 lat temu. Na szczęście dzisiaj wiemy więcej na ten temat. Jedną z istotnych rzeczy jest fakt, że śnienie jest czynnością samopoznania, a nie mistycyzmu.

Jak działa Twój mózg podczas snu

Sen to następstwo doznań zmysłowych wynikających z aktywności mózgu podczas najgłębszej fazy snu. W zasadzie sceny, których doświadczasz, nie mają narracji jako takiej, ale są uporządkowane i mają nadane znaczenie, które możesz poznać, gdy nie śpisz i je pamiętasz.

Głęboki sen oscyluje między dwiema fazami, REM i NREM. Istnieją między nimi pewne istotne różnice :

 • Faza REM lub losowy ruch gałek ocznych. Paradoksalnie, aktywność mózgu na tym etapie jest podobna do tej, gdy nie śpisz, z wyjątkiem tego, że pień mózgu blokuje ruch mięśni. Ta faza charakteryzuje się szybkimi falami mózgowymi.
 • Faza NREM. W tej fazie zasypiasz głębiej, a Twoje fale mózgowe są niskiej częstotliwości – poniżej 4 Hz. Twój mózg w minimalnym stopniu reaguje na dźwięki zewnętrzne i jest mniej prawdopodobne, że się obudzisz.

W fazie REM doświadczasz najdziwniejszych, najdłuższych i najbardziej zapadających w pamięć snów. Jednak w obu fazach śnienie jest bardziej prawdopodobne, gdy fale mózgowe są słabe. Kiedy są silniejsze, masz wrażenie, że nie śniłeś i przez całą noc byłeś nieprzytomny.

Śpiąca kobieta

Śnienie spełnia ciekawe i potrzebne funkcje

Sny, jak każdy inny proces psychologiczny, odgrywają rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojego umysłu. Oto niektóre z ich właściwości:

 • Utrwalają wspomnienia. Często śni się o tym, co robiłeś w ciągu dnia lub w ciągu tygodnia.
 • Przetwarzają Twoje emocje. Stłumione uczucia mogą zostać uwolnione, gdy śpisz. Daje to możliwość doświadczenia ich w „bezpiecznym środowisku”.
 • Wyrażają Twoje głębokie pragnienia. Wszystko, czego bardzo pragniesz, ale nie możesz osiągnąć, prawdopodobnie pojawi się w Twoich snach. To rodzaj katharsis.
 • Działają jako próba stawienia czoła przyszłym problemom. W swoich snach planujesz i wyobrażasz sobie, co nadejdzie. Nie oznacza to jednak, że są to sny prorocze.
 • Pobudzają kreatywność. Ponieważ doznania senne są przypadkowe i wolne od świadomych ograniczeń, możesz zainspirować się tym, o czym śnisz, kiedy tworzysz coś w rzeczywistości.
 • Reinterpretują bodźce zewnętrzne. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś budzik podczas snu, oznacza to, że Twój mózg pozwala Ci połączyć się ze światem zewnętrznym, abyś mógł się obudzić w razie niebezpieczeństwa.

Co to znaczy, gdy śnisz o swoich przyjaciołach

Przyjaciele są źródłem radości i troski w niemal równym stopniu. Ponadto, biorąc pod uwagę Twoją tendencję do czucia się komfortowo w towarzystwie ludzi, z którymi jesteś kompatybilny, przyjaciele mogą stać się osobistą projekcją w abstrakcyjnym i projekcyjnym kontekście mentalnym, takim jak sny.

Osobowość i relacje społeczne są często złożone i pełne niuansów. Oto kilka interpretacji tego, co oznacza śnienie o przyjaciołach. Jest kilka pozytywnych i kilka negatywnych skojarzeń.

Sen o śmierci przyjaciela

Widok umierającego przyjaciela we śnie jest zwykle koszmarem. Najbardziej podstawowe znaczenie jest intuicyjne. To strach, że stanie się z nimi coś złego i nieodwracalnego – albo z kimś równie ważnym dla Ciebie. Ten rodzaj snu może być także odgrywaniem strachu, że Wasza przyjaźń się skończy.

Sen o przyjaciołach z przeszłości

Najbardziej oczywistym znaczeniem jest to, że tęsknisz za tymi ludźmi i marzysz o chwilach i doświadczeniach, które przeżyłeś wraz z nimi. Z drugiej strony uczucia, które masz wobec nich, lub pewne wrażenia emocjonalne, mogą być przedstawione abstrakcyjnie w kontekście snu.

Wiele osób nawiązuje kontakt z przyjaciółmi z przeszłości w wyniku snów.

Przyjaciele planujący podróż

Nieznani ludzie, którzy są Twoimi przyjaciółmi w snach

Wszyscy widzimy przypadkowe twarze w snach, a nawet zamieniamy tożsamości i twarze różnych ludzi. Zjawisko to jest trudne do interpretacji. Gdy śnisz o swoich przyjaciołach, których tak naprawdę nie znasz w prawdziwym życiu, zwykle oznacza to, że odkrywasz części siebie, które do tej pory były ukryte.

Interpretując swoje sny, powinieneś wziąć pod uwagę złożoność Twoich przyjaźni. To dobre ćwiczenie samoobserwacji i introspekcji, więc poświęć trochę czasu na zbadanie uczuć i idei, które budzą w Tobie tego typu sny. Pamiętaj, to nie jest badanie naukowe, ale nigdy nie zaszkodzi usiąść i zastanowić się od czasu do czasu nad życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Scarpelli S, Alfonsi V, Gorgoni M, Giannini AM, De Gennaro L. Investigation on Neurobiological Mechanisms of Dreaming in the New Decade. Brain Sciences. 2021; 11(2):220. https://doi.org/10.3390/brainsci11020220
 • Dreams reflect nocturnal cognitive processes: Early-night dreams are more continuous with waking life, and late-night dreams are more emotional and hyperassociative. (2021, 1 febrero). ScienceDirect. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810020305389
 • National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Brain basics: Understanding sleep. Updated August 13, 2019.
 • Gujar N, McDonald SA, Nishida M, Walker MP. A role for REM sleep in recalibrating the sensitivity of the human brain to specific emotions. Cereb Cortex. 2011;21(1):115-23. doi:10.1093/cercor/bhq064
 • Rek S, Sheaves B, Freeman D. Nightmares in the general population: Identifying potential causal factorsSoc Psychiatry Psychiatr Epidemiol. 2017;52(9):1123-1133. doi:10.1007/s00127-017-1408-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.