Mamo powiedz im: obwinianie ofiary i gwałt

Mamo powiedz im: obwinianie ofiary i gwałt
Lorena Vara González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Lorena Vara González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Mamo powiedz im, że byłam miła dla mężczyzny, który podszedł do mnie żeby porozmawiać, ponieważ tak mnie wychowałaś, a nie dlatego, że próbowałam go kokietować.

Mamo, jeśli nie wrócę dziś w nocy do domu, nie pozwól, aby mój głos został zagłuszony przez wiatr. Nie pozwól im mówić, że to była moja wina ze względu na to jak się ubieram lub jak chodzę.

Mamo powiedz im, że jeśli byłam niemiła, to zachowywałam się tak, bo chciałam jedynie spędzić czas z moimi przyjaciółmi i z nikim więcej. Nie próbowałam go sprowokować. Mamo, jeśli nie wrócę dziś w nocy do domu, stanie się tak, bo zgwałcił mnie mężczyzna i stałam się kolejną ofiarą.

Powiedz im kim naprawdę jestem. Nie pozwól mediom lub osobom, które mnie nie znajdą, zagłuszyć mój głos. Mam złą reputację ponieważ żyłam tak jak chciałam, nie dbając o to, co powiedzą o mnie inni. Ponieważ moje życie należy do mnie i nie jestem niewolnikiem oczekiwań innych.

Kobiety są oceniane z powodu każdej decyzji, jaką podejmują. Od momentu, gdy stają się dziewczynkami, muszą spełniać mnóstwo oczekiwań. Jeśli będą je ignorować, stają się “złymi dziewczynkami”, a potem dziwkami, które zasługują na to, co je spotyka.

Młodzież siedząca na murku

Mamo powiedz im, że próbowałam jedynie korzystać ze swojej wolności

Mamo powiedz im jasno i wyraźnie, że próbowałam jedynie korzystać z mojej wolności. Nie przestawaj im tego mówić, póki w końcu nie zrozumieją, że liczba moich partnerów seksualnych nie ma znaczenia. To, co ma znaczenie to czy mój agresor zapłacił za seks, a tym samym postrzega kobiety jako przedmioty.

Spraw, aby zrozumieli, że ubieram się w taki sposób dla siebie. Jeśli będą mnie seksualizować, ponieważ na zewnątrz jest gorąco i odsłaniam więcej skóry niż zimą, jest to ich problem, a nie mój. Przecież to tylko ubrania.

Mężczyźni chodzą bez koszulek, a nawet czasem pokazują swoją bieliznę. Niektórzy noszą nawet spodnie pod pośladkami, a mimo tego żadna kobieta nie próbuje ich zgwałcić. Ciekawe dlaczego?

“Większość mężczyzn obawia się, że zostaną wyśmiani lub poniżeni przez ewentualnego partnera. Z kolei większość kobiet obawia się gwałtu i śmierci.”

-Gavin de Becker-

Rozmawiaj z nimi o naciskach i trudnościach, który spotykają nas ze strony mężczyzn. Stań się głosem każdej kobiety mówiąc o wszystkim, przez co przeszłyśmy. Powiedz im jak nas dotykali, gdy tego nie chciałyśmy. Albo jak nas znieważali i używali przemocy, gdy się opierałyśmy.

Jako kobieta boję się bronić się przed jakąkolwiek napaścią seksualną, ponieważ istnieje duże niebezpieczeństwo, że stracę życie. Ale jeśli nie będę się bronić, będzie to moje słowo przeciwko ich.

Grupa młodzieży

Mamo powiedz im jak przerażona czuje się kobieta, która idzie sama

Mamo powiedz im jaka jesteś przerażona, gdy wracam do domu sama po nocy spędzonej z moimi przyjaciółmi. Powiedz im, że boisz się jedynie, gdy wychodzę ja, ale nie kiedy wychodzi mój brat. Fakt, że jestem kobietą, sprawia, że grozi mi większe niebezpieczeństwo.

Powiedz im, że mocno ściskam klucze zanim nie dotrę do drzwi, gdybym musiała bronić się przed kimś, kto czeka, aby mnie zaatakować. Powiedz im, że kobiety zawsze się boją, gdy idą same ulicą lub poruszają się samotnie w jakimkolwiek miejscu.

W drodze do domu chcę się czuć wolna, a nie odważna.

Powiedz im, że zrobiłaś wszystko, co w Twojej mocy

Mamo, przede wszystkim nie obwiniaj się za to, że nie byłaś w stanie zrobić niczego więcej, jeśli nie wrócę dziś w nocy do domu. Wychowałaś mnie, abym żyła tak, jak chcę. Ostrzegałaś mnie przed wszystkim, co może mi się przydarzyć i upewniałaś, że jeśli coś mi się przytrafi, to nie miałam szans tego uniknąć.

Teraz to ja mówię Ci, że Ty również nie mogłaś niczego zrobić. Jestem ofiarą, ponieważ jestem kobietą. To jest coś, czego nie jestem w stanie zmienić.

Mamo, jestem ofiarą społeczeństwa przesiąkniętego toksyczną męskością. Jestem tylko kolejną figurą statystyczną w rejestrze gwałtów. Ale to ja będę najostrzej oceniana. Reszta świata ma trudności ze zrozumieniem tego, że mężczyźni gwałcą kobiety ot tak, one wcale nie muszą ich prowokować.

Gwałcą, ponieważ patriarchat nauczył ich, że jesteśmy trudne i muszą jedynie nalegać. Poza tym społeczeństwo wmówiło mężczyznom, że muszą prawić nam komplementy i okazywać nam czułość nawet gdy o to nie prosimy.

Fakt, że każdy mężczyzna może być gwałcicielem, a każda kobieta może być ofiarą, jest trudny do zrozumienia. Ale mamo, świat zrozumie jedynie jeśli powiesz im wszystko, co tu napisałam i sprawisz, że nasze głosy zostaną usłyszane.

Mężczyźni gwałcą, ponieważ społeczeństwo sprowadza nas do roli obiektów seksualnych. Dlatego mamo, nie pozwól, aby mój głos został zagłuszony i nie pozwól im również zagłuszyć Twojego głosu. Znasz mnie i wiesz, przez co przechodzi każda kobieta. Pozwól, aby Twój głos został usłyszany, aby stał się okrzykiem bojowym!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.