Ludzie, z którymi coś robisz liczą się bardziej, niż to, co robisz

Ludzie, z którymi coś robisz liczą się bardziej, niż to, co robisz

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2017

Wszyscy zdobywamy wiele doświadczeń, i tych dobrych, i tych złych – towarzyszą nam przy tym ludzie. Dopóki żyjemy bierzemy udział w licznych wydarzeniach, które, czy tego chcemy, czy nie, pozostawią w nas swój ślad.

A kiedy spojrzymy w przeszłość, przypomnimy sobie o nich. Jednak, co przyciąga naszą uwagę, kiedy spoglądamy w przeszłość? Nie są to nasze osobiste sukcesy. Na ogół jedynymi bohaterami naszej przeszłości są złe dni i porażki.

Najwięcej uwagi przyciąga nie to, co zostało osiągnięte, ale ludzie, którzy nam w tym towarzyszyli.

Najlepsze i najgorsze momenty w naszym życiu są zawsze determinowane przez ludzi.

Wiele z tych sytuacji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, które pamiętasz teraz, jakby to były historie, mają wspólną cechę – ich głównymi bohaterami są ludzie. Ludzie, którzy pozostawili ślad w Twoim sercu. Ludzie, którzy Cię zainspirowali. A nawet ludzie, którzy Cię skrzywdzili.

Co ciekawe, inwestujemy mnóstwo czasu w nasz sukces, cele, marzenia i rozwój osobisty… a zamiast tego, kiedy patrzymy w przeszłość, wiele z naszych aspiracji i starań, które podjęliśmy, nie zasługuje na pozostanie w naszej pamięci.

Ludzie w łodzi

Nieważne co, ważne z kim

Kontakt z innymi ludźmi jest dla nas bardzo ważny. Relacje międzyludzkie już w dzieciństwie pozostawiają w nas swój ślad. Pomyślmy chwilę o rodzicach, którzy stali się naszymi podstawowymi filarami i pomogli nam podjąć pierwsze kroki, dosłownie i metaforycznie. Dzięki nim poznajemy sztukę życia.

Jednak niedługo potem porzucamy naszych przodków z powodu przybycia nowych przyjaciół i partnerów. To nowy świat, w którym mamy do czynienia z osobami, które nie są częścią naszej rodziny. Choć w pewnych sytuacjach traktujemy ich, jakby nimi byli. Wiele z tych osób prędzej czy później nas rozczaruje.

Mimo to ufamy innym, przez co także cierpimy. Z kilkoma innymi osobami odkryjemy znaczenie słowa „szczęście”. Wszyscy ci ludzie pomogą nam nauczyć się przywiązania i komunikacji.

Przywiązanie to jedno z codziennych zadań

Każdy nowy dzień stawia nam wyzwanie poprawienia relacji z szefem, pogodzenia się z bratem czy siostrą lub rozwiązania wielu innych problemów, które martwią nas w naszych kontaktach społecznych. Właśnie w ten sposób wszystko sprowadza się do tego samego. Jak gdyby naszym głównym celem w życiu było poprawianie więzi z innymi ludźmi.

„Poświęcamy dużo czasu i wysiłku, koncentrując się na osobistych osiągnięciach czy karierze. Mimo to wydarzenia, które stają się najważniejsze w naszym życiu, wydarzenia, które przynoszą nam najwięcej szczęścia, a jednocześnie mogą nas najbardziej zranić to zdarzenia społeczne, momenty, w których czujemy się związani z innymi”.
-Shira Gabriel-

Możesz się zastanawiać, co się dzieje z ludźmi, których nie lubisz? Co, jeśli nie chcesz dbać o daną więź i chcesz się jej pozbyć? Stając twarzą w twarz z taką sytuacją, zdajesz sobie sprawę, jak ważną rolę w Twoim życiu pełnią inni ludzie. To ludzie, których cenisz wskazują Ci, co jest dobre, a co złe.

Dwoje ludzi stojących przed domem

Może się tak zdarzyć, ponieważ jesteśmy istotami społecznymi. Czujemy potrzebę komunikowania się z innymi, odczuwania, że należymy do grupy… To sprawia, że aby czuć się dobrze, potrzebujemy kontaktu z innymi.

Kiedy brakuje nam dobrych relacji, czujemy się smutni, ponieważ zaczynają wypełniać nas negatywne uczucia i emocje. W takiej chwili logiczne jest, że zaczynamy się przyglądać temu, co do tej pory nas spotkało, ale naszą uwagę nie przyciągną rzeczy i osiągnięcia, ale osoby, które nam wtedy towarzyszyły.

Szczęśliwi są ludzie, którzy się dzielą

Skoro inni ludzie są dla nas tak ważni, to normalne, że nie potrafimy znaleźć szczęścia, jeśli nie dzielimy się naszymi osiągnięciami i celami, naszą własną radością. To wyjaśnia, dlaczego wiele osób, które osiągnęły sukces lub jakikolwiek inny cel, który sprawił, że mogły triumfować, nadal nie postrzegają siebie jako spełnionych.

Pomyśl o kimś, kto odniósł wielki sukces. Musiał konkurować z innymi osobami, które również były bardzo dobre. Jednak dzięki wysiłkowi, pasji i ciężkiej pracy osiągnął to, czego zawsze chciał.

Ale co pomyślał, kiedy dotarł na szczyt? Na pewno poczuł dumę, ale chciał także dzielić się tym wielkim osiągnięciem z ludźmi, których kocha najbardziej. Skoro jest to tak oczywiste, chyba nie masz wątpliwości, że nadszedł czas, aby zacząć w ten sposób postępować?

Zacznij doceniać ludzi wokół siebie. Czasem zapominamy o nich. Powstrzymujemy się od przebywania z rodziną, bo musimy iść do pracy. Przekładamy obiady z przyjaciółmi ze względu na projekty lub inne problemy, którym nadajemy wyższe priorytety. Pomyśl o Bożym Narodzeniu – ilu ludzi nie spędzi tego święta z bliskimi?

Twoje osiągnięcia nie będą miały oczekiwanego znaczenia, jeśli nie będziesz mieć z kim się nimi dzielić.

To prawda, że czasami po prostu nie można się spotkać, ale pamiętaj, że te chwile są wyjątkowe. Jeśli nie skorzystasz z nich, gdy masz na to szansę, przeminą i nigdy się nie powtórzą.

Patrzenie w przyszłość jest bardzo dobre. Jeśli jednak ludzie tworzą tak ważną część wspomnień, nie odkładaj ich na bok. Oni także zasługują na czas, który możesz im poświęcić.

Ludzie idący przez ciemny las

Teraz, gdy patrzysz w przeszłość, skoncentruj się na wszystkich osobach, które pozostawiły ślad w ważnych momentach Twojego życia. W tym przypadku „prawie” nie ma znaczenia.

Absolutnie każdy z tych wyjątkowych momentów, najbardziej bolesnych czy serdecznych sytuacji, dni pełnych sukcesów czy nocy, kiedy Twoim jedynym pragnieniem było po prostu umrzeć… Bohaterami tych wszystkich chwil są ludzie, którzy stworzyli część Twojego życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.