Lu Jong: poznaj pięć największych korzyści

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści daje trenowanie Lu Jong.
Lu Jong: poznaj pięć największych korzyści
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2023

Lu Jong pochodzi od słów Lu „ciało” i Jong „trening” lub „tworzenie” w języku tybetańskim. Dlatego można powiedzieć, że lu jong to praktyka dbania o swoje ciało poprzez wielowymiarowy, uważny trening.

Historia Lu Jong zaczyna się 8 000 lat temu. Technika ta została zapoczątkowana przez tybetańskich mnichów w Himalajach i była nauczana tylko w wybranej grupie.

Co to jest Lu Jong?

Lu Jong wywodzi się z tradycji buddyzmu Bön i Tantrayāna. Bön to starożytny system wierzeń, który jest znacznie starszy niż buddyzm. Bön to chwalenie natury, w tym jej subtelnych aspektów, z którymi nie mamy już kontaktu.

Dzięki uważnej obserwacji wzorców natury Bonpo wymyślili praktyki, które dostosowywały ludzi do rytmów wszechświata, ruchu gwiazd, struktury i rozwoju ludzkiego ciała oraz połączeń między nimi, aby pomóc ludziom dotrzeć do ich najpełniejszego potencjału. Dało to początek serii terapeutycznych pozycji i ruchów.

Poprzez właściwe oddychanie i określony sposób poruszania ciałem, ciało uwalnia się od obciążeń fizycznych i psychicznych oraz osiąga równowagę fizyczną i emocjonalną.

Ta praktyka nie była znana w zachodnim świecie, dopóki znany tybetański lekarz Tulku Lobsang Rinpoche nie zaadaptował jej i nie wprowadził jej.

Osoba w białej sukni idzie boso po trawie

Pięć zalet Lu Jong

Lu Jong łączy formę i ruch, aby wielokrotnie wywierać delikatny nacisk na poszczególne punkty ciała i tym samym umożliwić im uwolnienie blokad, a także ponownie umożliwić przepływ zablokowanych energii. Ponadto ruchy i postawa sprzyjają procesowi uzdrawiania i odprężeniu. (Diazepam)

Na poziomie 1 są cztery grupy ruchów i dwa dodatkowe ćwiczenia:

  • Ruchy pięciu elementów równoważą i oczyszczają elementy przestrzeni, ziemi, wiatru, ognia i wody w ciele.
  • Grupa pięciu części ciała poprawia zdolność poruszania się głowy, stawów, kręgosłupa i bioder.
  • Ruchy pięciu ważnych narządów działają na nerki, serce, płuca, śledzionę i wątrobę.
  • Ruchy sześciu warunków odnoszą się do typowych dolegliwości, takich jak niestrawność, guzy, zatrzymywanie wody, niska temperatura ciała, nietrzymanie moczu, depresja i wpływają na pięć zmysłów.
  • I na koniec istnieją dwa ćwiczenia poboczne, które dotyczą trudności z zasypianiem i trudności z utrzymaniem czujności.

Kolejność jest ważna

Tulku Lobsang rozwinął praktykę Lu Jong, zwracając szczególną uwagę na naturalny przepływ i progresję ciała w celu uzyskania równowagi. Ponadto ważna jest kolejność wykonywania ćwiczeń, podobnie jak cały zestaw. W związku z tym nie jest rozsądne wybieranie tylko jednego lub dwóch ćwiczeń, ponieważ może to prowadzić do pogłębienie nierównowagi.

„W prawdziwej jodze nie chodzi o kształt Twojego ciała, ale o kształt Twojego życia. Jogi nie należy wykonywać; to sposób życia. Joga nie dba o to, kim byłeś; dba bowiem o osobę, którą się stajesz. Jogę stworzono z myślą o rozległym i głębokim celu i aby mogła być naprawdę nazywana jogą, esencja jej znaczenia musi być uszanowana”.

-Aadil Palkhivala-

Otwiera czakry

Lu Jong pomaga otworzyć czakry (centra energetyczne ciała), sprzyjając swobodnemu przepływowi trzech zasad siły życiowej medycyny tybetańskiej (dosze lub humory) z pięcioma żywiołami.

Ćwiczenia te eliminują blokady fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Ponadto generują wewnętrzny spokój, zmniejszają stres, poprawiają poziom fizyczny, energetyczny i umysłowy oraz prowadzą do zwiększenia pozytywnej energii, motywacji, szczęścia, wyciszenia i jasności umysłu.

Uspokaja negatywne emocje

W Lu Jong osoba praktykująca łączy ruch, oddech i kształt w prosty, ale głęboki sposób, który sprzyja pełnej uwadze, co z kolei sprzyja wspólnocie ciała i umysłu. W ten sposób emocje wyciszają się, a negatywne – znikają. Według medycyny tybetańskiej negatywne emocje prowadzą do chorób.

Kobieta medytuje z zamkniętymi oczami

Łagodzi dolegliwości kręgosłupa

Kręgosłup jest osią energetyczną ciała. Praktykowanie Lu Jong wzmacnia ją poprzez wykonywanie odpowiednich pozycji i głębokie oddychanie.

Podczas tej praktyki masowane są niektóre punkty kręgosłupa. Tworzona jest też przestrzeń wokół kręgów i poprawia się mobilność. Ponadto dzięki tym ćwiczeniom do narządów łatwiej docierają tlen i niezbędne składniki odżywcze, które je wzmacniają.

Ponadto Lu Jong pomaga wzmocnić mięśnie otaczające kręgosłup i środek brzucha. Pomaga też utrzymywać prawidłową postawę ciała. Z tego powodu ta praktyka jest szczególnie korzystna w łagodzeniu bólu pleców i dolegliwości w dolnej części pleców.

Eliminuje niebezpieczeństwa siedzącego trybu życia

Prowadzenie siedzącego trybu życia jest bardzo niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ćwicząc Lu Jong, mamy okazję poruszać się w przemyślany sposób, który pomaga przerwać błędne koło naszej siedzącej codzienności i w konsekwencji – poprawie ogólny stan zdrowia.

To może Cię zainteresować ...
Joga dla początkujących: sztuka harmonizowania ciała i umysłu
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Joga dla początkujących: sztuka harmonizowania ciała i umysłu

Joga dla początkujących jest także bardzo gorąco polecana dla wszystkich osób szukających alternatywnej terapii w celu odprężenia się lub zaburzeń ...


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.