Leonardo da Vinci - 5 cytatów, które otworzą Twój umysł

Tym, co najbardziej uderza w słowach Leonarda da Vinci, jest jego wiara w siłę ludzkiej woli. W tamtym czasie wielu ludzi nadal uważało, że świat istnieje i się porusza dzięki siłom nadprzyrodzonym. Natomiast Leonardo wywyższał potęgę człowieka.
Leonardo da Vinci - 5 cytatów, które otworzą Twój umysł
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2019

Te cytaty, których autorem jest Leonardo da Vinci pokazują nam tylko niewielką część tego, kim był ten wielki człowiek. Dzisiaj uważamy go za jednego z największych geniuszy na przestrzeni wieków.

Był przytłaczająco inteligentny i wykorzystywał swój intelekt w prawie każdej dziedzinie ludzkiego działania. Niewielu jest innych znanych ludzi, którzy byliby w tym samym stopniu wszechstronni.

Leonardo Da Vinci był wynalazcą, badaczem i niezachwianym humanistą. Jego ciekawość nie miała granic, a jego duch był nie do zniszczenia. Jego pragnienie wiedzy było większe niż pragnienie wygodnego życia i nigdy się nie zatrzymał w swoim dążeniu do niej.

Cytaty Leonarda da Vinci ujawniają myśliciela, który zastanawiał się nad znaczeniem życia, wartości i świata. Był dynamiczny, kapryśny i odważny oraz miał świetne poczucie humoru. Oto niektóre z jego najbardziej znanych cytatów.

“Gdy już posmakowałeś lotu, zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić.”

-Leonardo da Vinci-

1. Istnieją trzy klasy ludzi

“Istnieją trzy klasy ludzi: ci, którzy widzą; ci, którzy widzą, gdy im się pokaże; ci, którzy nie widzą.”

-Leonardo da Vinci-

Jest to jeden z tych cytatów da Vinci, które stawiają przed ludzkością pytanie. Oczywiście w tym przypadku autor nawiązuje do “widzenia” nie jako aktu fizycznego, ale jako metafory zrozumienia rzeczywistości.

Leonardo Da Vinci odwołuje się do idei bycia świadomym tego, co masz wokół siebie i tego, co się dzieje na świecie.

Ci, którzy “widzą” to ci, którzy potrafią dostrzec rzeczywistość w szerszym sensie. Ci, którzy widzą tylko to, co im pokazano, są uzależnieni w procesie postrzegania od pomocy innych. I wreszcie ci, którzy nie widzą po prostu nie pragną zrozumieć, co mówi im świat.

Kobieta z opaską na oczach trzymająca księżyc.

2. Śmiać się i raz jeszcze śmiać się

“Jeśli to możliwe, musisz próbować rozśmieszyć nawet martwego.” 

Leonardo da Vinci był niepoprawnym żartownisiem. Uwielbiał rozśmieszać innych oraz śmiać się kosztem innych. Istnieje hipoteza, że słynny Całun Turyński jest niczym więcej niż żartem, który da Vinci wciąż stroi sobie z ludzkości.

Jak by nie patrzeć, jest to jeden z cytatów da Vinci, który pokazuje jego wesołego ducha. Za jego pomocą malarz broni śmiechu jako nieodłącznego składnika oraz wskaźnika dobrego życia.

Aby móc się śmiać, musisz być inteligentny, prostolinijny i mieć otwarty umysł. Leonardo Da Vinci miał wszystkie te cechy.

Rysunki Leonarda da Vinci

3. Teoria i praktyka

“Ci, którzy zakochują się w praktyce bez nauki, są jak marynarz, który wchodzi na statek bez kotwicy lub kompasu, i który nigdy nie może być pewien, dokąd się kieruje.”

Nikt nie ma większego autorytetu w tym zakresie niż Leonardo da Vinci. Właściwie jego pasja do wiedzy pochodziła z jego świadomości własnej niewiedzy. To umożliwiało mu wydobycie naprawdę cennej informacji.

Równocześnie da Vinci był wielkim wynalazcą. Oznacza to, że aby wymyślić konkretne rozwiązania, musiał używać swojej wiedzy.

Właśnie dlatego lepiej niż ktokolwiek inny rozumiał dynamiczny i ścisły związek między teorią a praktyką, jak również pomiędzy zasadami i ich zastosowaniem.

4. Leonardo da Vinci o przyjemności

“Najszlachetniejsza przyjemność to radość zrozumienia”.

Jest to jeden z najpiękniejszych cytatów da Vinci. Być może jest to również wypowiedź, która najlepiej odzwierciedla jednocześnie jego duch naukowca i pasję odkrywania oraz kreatywności.

Musiał spędzać wiele godzin próbując znaleźć odpowiedzi na własne pytania. Oto dlaczego był tak dokładnie zaznajomiony z przyjemnością zrozumienia.

Gdy coś rozumiemy, odczuwamy głęboką satysfakcję. Zapewnia ona nam poczucie wolności i beztroski. Zrozumienie oznacza wyeliminowanie niepewności tworzonej przez niewiedzę.

Daje nam to również większą kontrolę oraz pozbawia ciężaru niewiedzy. Jest to rzeczywiście szlachetna przyjemność. Zrozumienie przynosi więcej szczęścia ludziom, którzy go doświadczają.

5. Bycie widzem lub uczestnikiem

“Już dawno temu zauważyłem, że ludzie osiągnięć rzadko kiedy siadają z założonymi rękami i pozwalają, aby rzeczy im “się zdarzyły”. To oni wychodzą na zewnątrz i zdarzają się rzeczom”.

Malutki księżyc w dłoni

Tutaj Leonardo da Vinci mówi nam, że bierna postawa bardzo utrudnia nam spełnienie własnych pragnień. Bycie widzem faktycznie może być przydatne w pewnych momentach naszego życia, ale jeśli pozostaniesz w tym stanie na dłużej, Twój “napęd” i motywacja mogą się rozproszyć.

To w sumie ciekawe, że Leonardo da Vinci mówi o byciu zdolnym do wprawienia rzeczy w ruch. W tej wypowiedzi podkreśla, że mając wolę można wszystko zrealizować. Poprzez swoje działania ludzie mogą zmieniać rzeczywistość. Jest to również zasada niezależności i wolności.

Cytatów da Vinci, które pokazują nam, jak bardzo był wnikliwy jest naprawdę dużo. Pomimo że pamiętamy go przede wszystkim jako malarza i wynalazcę, znaczna część jego spuścizny i wielkości pochodzi z jego filozofii życiowej, którą zaadoptował i rozwinął.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gelb, M. J. (1999). Inteligencia genial: 7 principios claves para desarrollar la inteligencia, inspirados en la vida y obra de Leonardo da Vinci. Editorial Norma.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.