Królewna Fiona jest swoją własną bohaterką

Królewna Fiona jest swoją własną bohaterką
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Królewna Fiona jest bohaterką kilkuczęściowego filmu animowanego pt. Shrek, którego pierwsza część ukazała się w 2001 roku. Wyprodukowany przez Dreamworks Animation oraz oparty na książce Williama Steig, Shrek stał się międzynarodowym hitem kinowym.

Królewna Fiona była przykładem oddania i odwagi. Film pokazuje ją jako niekonwencjonalną bohaterkę. Kobietę, która bierze los we własne ręce.

Shrek składa się z czterech części, które są ze sobą ściśle powiązane. To Shrek (2001), Shrek 2 (2004), Shrek Trzeci (2007) oraz Shrek Forever (2010). Wyprodukowano również kilka świątecznych edycji oraz oczywiście Kot w butach.

Na początku historii poznajemy Shreka. Jest zrzędliwym i wybuchowym ogrem, który mieszka na bagnach. Miejsce to jest jego schronieniem i mieszka tam zupełnie sam. Pewnego dnia król decyduje się, by przenieść wszystkie postaci z bajek na bagna Shreka. To wtedy Shrek zmuszony jest, by wyruszyć w podróż w celu uratowania pewnej osóbki. Jest nią Królewna Fiona. Jego towarzyszem zostaje Osioł, niezwykle gadatliwe stworzenie.

Wystraszony shrek

Niezwyczajna królewna

Królewna Fiona jest piękną młodą kobietą uwięzioną w wieży, która strzeżona jest przez straszliwego smoka. Nikt nie wie, dlaczego jej rodzice zdecydowali się ją tam zamknąć już jako dziecko. Według legendy tylko śmiały rycerz na szlachetnym wierzchowcu może ją uratować.

Jednakże Królewna Fiona strzeże okropnego sekretu. Jest ofiarą klątwy. Każdej nocy przemienia się w ogrzycę, a wraz ze wschodem słońca na powrót przyjmuje ludzką postać. I jak we wielu bajkach o księżniczkach i królewnach, tylko pocałunek prawdziwej miłości może przełamać klątwę. To dlatego jest taka rozczarowana, kiedy Shrek i Osioł pojawiają się u jej drzwi. Jest on przecież brzydkim ogrem.

Prawdziwa ogrza miłość

Pomimo faktu, że wydają się być bardzo różni, Królewna Fiona i Shrek mają wiele wspólnego. Wraz z rozwojem fabuły Fiona zdaje sobie sprawę, że Shrek jest jej prawdziwą miłością. Pod koniec pierwszej części oboje wyznają sobie miłość. Następnie Królewna Fiona decyduje się zamieszkać na bagnach z wybrankiem swego życia, zielonym ogrem.

W kolejnych częściach twórcy zagłębiają tą dychotomię między życiem królewny a życiem Shreka. Podczas gdy Fiona dorastała wśród przepychu, Shrek wiódł bardzo proste życie.

Chociaż filmy skupiają się na Shreku, ważne, aby zrozumieć, że Królewna Fiona jest niezwykle odważną kobietą. To ona decyduje o tym w jaki sposób potoczy się jej życie. Na przykład kiedy odmawia poślubienia Księcia z Bajki czy Lorda Farquada. Świadomie wybiera również życie na bagnach, chociaż mogła wieść życie w zamku. Królewna Fiona rezygnuje z przywilejów na rzecz własnego szczęścia i niezależności.

Królewna Fiona w Shrek Forever

Część, w której staje się chyba najbardziej jasne, że Królewna Fiona jest władczynią swojego losu jest najprawdopodobniej Shrek Forever. W tym filmie Shrek jest pierwszorzędnym tatą zmęczonym rutyną. Korzysta z zaklęcia, by zmienić przeszłość.

W tej nowej rzeczywistości Shrek nigdy się nie rodzi. W konsekwnecji nie ratuje Fiony. Shrek jest zrozpaczony i usiłuje odnaleźć Fionę. Znajduje ją w środku lasu, jednak nie jest ona tą samą osobą, którą poznał za pierwszym razem. Jest liderką rebelii ogrów. Buntują się przeciwko złemu księciu Rumpelstiltskin.

Fiona ignorując klątwę, która nadal ją dręczy, jest teraz w stanie przezwyciężyć swoje ograniczenia. Uwalnia się od smoka i ucieka z zamku. Co więcej, jest w stanie zgromadzić olbrzymią armię ogrów, by zdetronizować króla. Fiona nie potrzebuje rycerza w lśniącej zbroi, by zmienić swoje przeznaczenie. Sama się uratowała.

Ogrzyca Fiona

Niezależna kobieta, bezbronna w miłości?

Pomimo wszystkich swoich osiągnięć, Królewna Fiona jest nadal ofiarą swojej klątwy. Jedynym sposobem na przełamanie jej jest odnalezienie swojej prawdziwej miłości i oddanie pocałunku. Jednakże w tej równoległej rzeczywistości, Fiona nigdy w nikim się nie zakochuje. W swoich wysiłkach zdobycia niezależności, odrzuca miłość.

Wiele kobiet w dzisiejszym świecie wierzy, że kochanie kogoś ograniczy je. Myślą, że miłość stłamsi ich wolność i niezależność. Jednak wcale nie musi tak być. Miłość zamienia dwoje ludzi w drużynę, a przecież możesz wtedy osiągnąć znacznie więcej.

Zostań swoją własną bohaterką

Kobiety powinny ośmielić się rzucić wyzwanie swoim własnym ograniczeniom. Podobnie jak Królewna Fiona, nie siedź i nie czekaj na wybawienie przez księcia z bajki. Każda kobieta posiada zdolność bycia swoją własną bohaterką.

Jednocześnie, kobiety powinny zrozumieć, że miłość nie czyni ich mniej dzielnymi czy niezależnymi. Więź emocjonalna czyni Cię silniejszą. W końcu będąc w relacji posiadasz wsparcie drugiej osoby w zdobywaniu swoich celów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.