Grzeczna dziewczynka - droga córko, wcale nie musisz taka być

Grzeczna dziewczynka - droga córko, wcale nie musisz taka być
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Grzeczna dziewczynka? Droga córko, nie musisz taka być. Nie musisz być łagodną, ​​posłuszną, słodką dziewczyną. Bądź tym, kim chcesz, znajdź swój głos, naucz się śmiać głośno. Biegnij, zobacz gwiazdy i wiedz, że możesz wszystkie zdobyć…

Drogie dziecko, nie pozwól, by ktokolwiek mówił ci, że wyglądasz brzydko, kiedy się gniewasz. Nie pozwól nikomu by ograniczał ciebie i twoje marzenia. Grzeczna dziewczynka – to określenie do ciebie nie pasuje.

Być może wydaje się to oczywiste i logiczne, ale jest to coś, czego nasza kultura wciąż nie potrafi zaakceptować. Oto przykład z ostatnich dni…

W kinie w Louvain odbył się popołudniowy pokaz “Wonder Woman” tylko dla kobiet. Przyszło mnóstwo dziewczyn.

“Nie znajdziesz spokoju, unikając życia”

-Virginia Woolf-

Sieć kin zdecydowała się rozdać torby z napisem “Cool things inside” (“Fajne rzeczy wewnątrz”). To była dobra sztuczka. A teatr jak można było się spodziewać, był wypełniony.

Jednak to, co zawierała ta tajemnicza torebka rzekomo fajnych rzeczy, niestety zapada w pamięć z niewłaściwych powodów. Kiedy kobiety otworzyły paczkę, znalazły w niej ścierki do naczyń, płyn do mycia okien, pigułki odchudzające i szczotkę do czyszczenia.

Wiadomości wciąż zaskakują świat, wywołując różnego rodzaju uwagi i przemyślaną krytykę w praktycznie wszystkich dziedzinach życia.

Znamy tę rzeczywistość aż za dobrze. Należy jednak powiedzieć, że istnieje inna ukryta rzeczywistość, niepozorna i prawie niedostrzegalna.

Niełatwo jest ją dostrzec, pojawia się w naszym języku, w sposobie w jaki rozmawiamy z dziewczynkami i chłopcami, zmuszając ich do przyjęcia narzuconych przez kulturę norm.

Dziewczynka budująca zamek.

Grzeczna dziewczynka to cicha dziewczynka

Grzeczna dziewczynka cicho stoi w kącie, zwracając uwagę na wszystko co dzieje się wokół niej. Ale jednocześnie pozostając dyskretnie ukryta. Tymczasem, w swojej wyobraźni, potulna dziewczyna ucieka do prywatnego, rozległego i dzikiego świata, wyrusza w podróż pełną tajemnych przygód.

Mijający ja dorośli chwalą śliczne uczesanie, sukienkę i pełną troski twarz. “Jak ładnie się zachowuje” – mówią do rodziców, nie zwracając się nigdy do samej dziewczynki. Nigdy nie pytają jej, co ją interesuje, czego nie lubi, co lubi czytać, jakie są jej marzenia.

Choć prawie tego nie zauważamy, jesteśmy oceniani i oznaczani etykietami od pierwszego dnia na tym świecie. Krzywdzące słowa są zakorzenione w naszym mózgu już w wieku 9 miesięcy.

Może wydawać się, że to wcześnie, ale jak wyjaśnia nam “teoria umysłu”, jest to czas, kiedy dziecko zaczyna przyswajać sobie zachowania społeczne, naśladować, a także w niewielkim stopniu interpretować zachowania dorosłych.

Jeśli w bardzo wczesnym okresie życia wzmocnimy pasywność, posłuszeństwo, milczenie i wartość fizycznego wyglądu u dziewcząt, będziemy kształtować ich naturalne zdolności zgodnie z tym, czego chcemy.

Z tego powodu różni psycholodzy, nauczyciele i pedagodzy, tacy jak Alfonso Montuori, wzywają nas do wprowadzenia w życie edukacji wolnej od osądów i oznaczenia płci. Edukacji, która wzmacnia człowieczeństwo i wrodzoną dobroć dzieci, a także wartość ciekawości w procesie uczenia się i poznawania siebie.

Dzieci przed telewizorem - z napisem "nie myśl"

Drogi synu, nie musisz być “silny”

Rozmawialiśmy o “grzecznej dziewczynce”. Teraz nadszedł czas, aby przypomnieć chłopców, którzy teraz są dorosłymi ludźmi, ale byli uczeni jak zachować samokontrolę w każdej sytuacji i powstrzymywać się przed okazywaniem emocji. Emocje i wrażliwość miały być korygowane tak, jak krzywe zęby są prostowane za pomocą aparatu. Łzy są dla dziewcząt i dlatego lepiej jest je powstrzymywać, jeśli urodziłeś się chłopcem, ponieważ musisz być silny, musisz umieć sobie ze wszystkim poradzić i nigdy nie zawieść.

“Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”

-Eleanor Roosevelt-

Także w świecie młodych chłopców istnieją duże problemy. W rzeczywistości niedawno opublikowano badanie, które wykazało coś, co zarówno rodzice, jak i nauczyciele, powinni wziąć pod uwagę. Mózg chłopięcy jest znacznie bardziej wrażliwy i ma mniejszą odporność na stres niż dziewczęcy.

Dlatego potrzebuje znacznie więcej wsparcia emocjonalnego, bezpieczeństwa i ochrony.

Zastanów się jak traktujesz swoje dzieci

Wszystko to powinno sprawić, że zastanowimy się przez chwilę nad ukrytymi gestami, którym pozwalamy “wślizgnąć się” w nasze codzienne kontakty z małymi dziećmi.

Zdania typu “musisz być dobrą dziewczynką” lub “chłopcy nie płaczą” mają daleko idące konsekwencje.

Nawiasem mówiąc, obecnie istnieją specjaliści od rozwoju osobistego, którzy szkolą kobiety tak by stały się liderami w różnych dziedzinach życia społecznego, politycznego i gospodarczego.

Dziewczyna z kwiatami na twarzy.

Zauważyli, że kobiety, które aspirują na wysokie stanowiska w polityce lub biznesie, początkowo postrzegają siebie jako “samolubne”.

Przełamanie takiego schematu myślenia, aby pokazać im, że walka o to, czego pragną, nie jest oznaką egoizmu, ale raczej ich świętym prawem… to niewątpliwie najtrudniejsza część.

Ponieważ bycie “dobrym” nie oznacza bycia uległym czy konformistycznym. Bycie “dobrym” naprawdę oznacza bycie odważnym i dążenie do tego, co pragniesz, bez względu na to, czy jesteś mężczyzną czy kobietą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.