Kobiety po pięćdziesiątce - niech żyje wiek średni!

Kobiety po pięćdziesiątce - niech żyje wiek średni!

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2017

Jeszcze kilka dekad temu, kobiety po pięćdziesiątce postrzegano jako urocze staruszki. W tym wieku – jak zakładano – miały już zacząć przygotowywać się do nieuchronnej emerytury. Kończyło się też ich życie uczuciowe. Tak jakby temat się skończył i już.

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian kulturowych ostatnich lat jest właśnie rola kobiety w różnym wieku. Zauważyć to można zwłaszcza właśnie w przypadku kobiet. Kiedyś na przykład za mąż wychodziły kobiety młodsze niż 18 lat. Obecnie z kolei większość dziewczyn nie myśli w tym wieku o małżeństwie.

Duże zmiany zaszły też właśnie wśród kobiet w wieku średnim. Kobiety po pięćdziesiątce wcale “nie odpadają z gry”. Wręcz przeciwnie, wśród wielu kobiet da się zauważyć, że doskonale wykorzystują ten etap w życiu. Ośmielają się przeżywać nowe przygody, na które kiedyś nie miały czasu z nadmiaru obowiązków.

“Ktokolwiek przestaje się uczyć, jest stary, nieważne czy ma dwadzieścia czy osiemdziesiąt lat. Kto wciąż się uczy, wciąż jest młody”

-Henry Ford-

Jak dowodzą dane, kobiety po pięćdziesiątce bardzo często decydują się na rozwód. Rośnie też odsetek kobiet w tym wieku, które decydują się założyć firmę bądź interes. Jak widać, wcale nie czują, że wszystko jest już za nimi. Wręcz przeciwnie, kobiety w tym wieku zaczynają od nowa.

Kobiety po pięćdziesiątce czyli wiek średni

Wiek średni to czas wielkich zmian, na wszystkich możliwych płaszczyznach. Zegar biologiczny wskazuje, że zakończył się etap płodności. Skóra nie jest już tak jędrna jak kiedyś i odkrywasz nagle, że zmarszczki mimiczne nie znikają nawet, gdy przestaniesz się uśmiechać.

Nie możesz już zjeść wielkiego kawałka pizzy o północy, chyba że chcesz mieć piekielny poranek.

Uśmiechnięta kobieta na polu

Zmiany fizyczne stają się początkiem etapu głębokiej niestabilności. Kobiety po pięćdziesiątce muszą przyzwyczaić się do życia w nowym ciele, a to nie zawsze należy do łatwych zadań. Muszą też zrozumieć, że atrakcyjność będą wokół siebie rozsiewać w odmienny sposób.

Jest to dla wielu kobiet spory problem, którego nigdy do końca nie akceptują. Dlatego na siłę próbują utrzymać w sobie ducha 20-latki, poprzez zachowanie i sposób ubierania się. Tworzy to jedynie groteskowy i nieco żałosny obraz kobiety.

Wiek średni bowiem to wiek, w którym należy poszukiwać równowagi. Kobiety po pięćdziesiątce mają na swoim koncie całe mnóstwo doświadczeń życiowych i cieszą się dojrzałością. Wciąż jednak mają sporo sił i witalności.

Życie jednak daje dyskretne znaki, że tendencja jest już spadkowa, więc jest to czas, by podjąć ważne życiowe decyzje, które wcześniej z takich czy innych powodów były opóźniane.

Zmienia się pogląd na miłość i partnera. Kocha się mocniej, głębiej, szczerzej. Pięćdziesięciolatki czują się znacznie pewniej w obliczu straty. Potrafią pozwolić odejść i same odchodzą. Dlatego też w ich związkach panuje większa wolność i są one zdrowsze, bardziej spełnione.

Istnieje w nich bardziej realistyczne nastawienie. Ich oczekiwania wobec partnera, miłości i życia przybierają realnych kształtów i osiągalnych wymiarów.

Cudowny wiek średni a życie zawodowe

Niektóre kobiety wychowywały dzieci i musiały dzielić swój czas między dom a życie zawodowe. Wiele z nich czuło przy tym, że żadnej z tych rzeczy nie robi dobrze – jedynie połowicznie, aby ze wszystkim nadążyć.

Kobiety po pięćdziesiątce zazwyczaj mają już wychowane dzieci i w większości przypadków zakończyły się już ich obowiązki rodzinne. Dzieci są już niezależnymi osobami, które nie potrzebują opieki mamy do życia.

Kobieta w kapeluszu czyta książkę

Większość kobiet po pięćdziesiątce jeszcze pracuje, bądź wykonuje przynajmniej pewne obowiązki zawodowe. Gdy kończy się etap wychowywania dzieci, praca bardzo często staje się przyjemnym uzupełnieniem życia.

To, co kiedyś było postrzegane jako przeszkoda, teraz staje się istotnym czynnikiem w życiu oraz sposobem na samorealizację. Kobiety po pięćdziesiątce odnajdują często nową motywację nowe cele w życiu. Wiele osób w tym wieku postanawia iść na studia bądź zapisać się na kursy, które rozwijają ich zainteresowania.

Kobiety po pięćdziesiątce są gotowe na nowe wyzwania w życiu zawodowym. Doświadczenie zawodowe w ich przypadku jest już bogate i czują, że są gotowe iść dalej i rozwijać się. Niektóre zaczynają swoją działalność, inne się przekwalifikowują. Jest to idealny moment na wszelkie tego typu zmiany.

Niektóre uczą się żyć w inny sposób, żyć lepiej. Jest to najlepszy czas na polepszenie jakości życia. Pewne kobiety niepotrzebnie zanurzają się w nostalgii za latami, które odeszły i już nie wrócą. Możliwe, że pojawi się depresja.

Wszystkie jednak kobiety po pięćdziesiątce, bez cienia wątpliwości, dysponują narzędziami niezbędnymi do uporządkowania spraw w swoim życiu i cieszenia się wiekiem, w którym każda zmiana może być zmianą na lepsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.