Klocki Lego: czy wiesz, jak dobre są one dla Ciebie?

Klocki Lego: czy wiesz, jak dobre są one dla Ciebie?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Choć może wydawać się to nieco szalone, korzyści psychologiczne, jakie mogą Ci zapewnić zwykłe, często lekceważone klocki Lego są o wiele bardziej interesujące i różnorodne, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości ta prosta zabawa w budowanie może nawet zacząć uzewnętrzniać nasze systemy emocji i przekonań. Ale czy rzeczywiście klocki Lego mogą Ci w czymś pomóc?

Cóż, przynajmniej tak uważa Maria Teresa Mata. Jest ona znanym psychiatrą, która uważa, że ten proces absolutnie dowolnego i swobodnego budowania może przynieść bardzo pozytywne skutki. Przede wszystkim cechuje się zdolnością rozwijania inteligencji emocjonalnej. Jest także idealnym rozwiązaniem na potrzeby coachingu biznesowego i psychoterapii.

Czy chcesz dowiedzieć się, jakie powiązania mogą mieć klocki Lego z wymienionymi powyżej zagadnieniami? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Korzyści natury psychologicznej oferowane przez klocki Lego

LEGO jest marką o zasięgu ogólnoświatowym, to prawda. Ale jej produkty w postaci klocków są bardzo powszechnie spotykane w praktycznie wszystkich sklepach z zabawkami. Są więc łatwo dostępnym narzędziem dla firm i psychologów, którzy już dawno temu odkryli niesamowite korzyści, jakie mogą zaoferować klocki Lego.

“Pierwsza zasada życia na morzu: nigdy nie siadaj na twarzy pirata”.
Film pt. LEGO: PRZYGODA

Lego w charakterze narzędzia pracy

Jednym z ważnych aspektów korzyści natury psychologicznej zapewnianych przez klocki Lego jest wykorzystanie ich jako narzędzia w świecie coachingu biznesowego.

Jeśli chodzi o reprezentację różnych pomysłów i koncepcji, okazuje się, że niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest swobodne, nieograniczone niczym tworzenie nowych konstrukcji z klocków. Czemu? Z bardzo prostego powodu. Otóż pozwala ona generować wiele różnych, mniej lub bardziej pożytecznych informacji.

Lego

Ponadto klocki Lego wykorzystywane są także do, opatentowanej nawet, metody “poważnego” budowania według ściśle określonych zasad i kryteriów, która już zdążyła zapewnić niesamowite wręcz efekty. Dzieje się tak dlatego, że sama czynność budowania oferuje ogromne korzyści w zakresie rozwiązywania konfliktów podczas pracy grupowej, właśnie z powodu dużej ilości informacji, które generuje i z którymi osoby biorące udział w zadaniu muszą sobie na bieżąco radzić.

Ludzie używają tego produktu (celowo nie używamy tutaj nieco krzywdzącego określenia “zabawki”) również w szkoleniu i treningu inteligencji emocjonalnej.

Częściowo dlatego, że jest to technika eksternalizacyjna (uzewnętrzniająca). Oznacza to, że promuje kreatywność i pozwala jednocześnie popuścić wodze swobodzie, wyobraźni i ekspresji. Ponadto poprawia naszą zdolność do wymyślania nowych celów. A na koniec wspomnimy jeszcze, że klocki Lego stymulują również empatię!

Budowanie z klocków to tworzenie nowych relacji na zupełnie innym poziomie

Według Marii Teresy Maty budowanie z klocków Lego pozwala ustanawiać połączenia na zupełnie nowych poziomach. Łączymy ze sobą różne elementy, ćwicząc jednocześnie naszą kreatywność, naszą wyobraźnię i na dodatek sprawność manualną. Te aspekty uruchamiają dodatkowo pewne procesy umysłowe, które dają obserwatorowi (na przykład psychologowi) lepszy wgląd w złożoność osobowości osoby badanej.

A zatem odpowiednio wykorzystane klocki Lego mogą doprowadzić nas do zupełnie nowych poziomów komunikacji. W rzeczywistości jest to nie tylko komunikacja z samym sobą, ale także z innymi ludźmi. Czemu tak jest? Ponieważ kiedy przestawiamy wykorzystywaną przez nas technikę na cały zespół roboczy, rodzinę itp., to w ten sposób wychodzi na jaw znacznie więcej informacji, które musimy wspólnie wszyscy przetworzyć.

“Zabawa” w budowanie z klocków Lego pozwala każdej osobie zaoferować jej własny, mały pogląd na to, jak postrzega ona świat. W ten sposób stają się nagle widoczne w grupie różne sposoby widzenia świata, co sprzyja nawiązywaniu dialogu i empatii.

Pojawianie się nowych wiadomości

Według Maty wiadomości oraz przekazy, które otrzymujemy, gdy używamy tej techniki wykorzystującej klocki Lego, są całkowicie świeże i oryginalne. Docieramy do nich poprzez związki pomysłów i kreatywności. Oznacza to, że wiadomości te są naprawdę inteligentne, a nawet mądre. Wystarczy zatem porównać je z tym, co widzimy poprzez użycie innych metod.

Wśród zalet psychologicznych, jakimi cechują się klocki Lego znajdujemy ogromną ilość informacji, które w przeciwnym razie pozostałyby niezauważone. Dzięki tym wiadomościom możemy znaleźć nowe rozwiązania, ponieważ promują one trening inteligencji emocjonalnej.

Pokonywanie przeszkód z pozoru nie do ominięcia

Kolejną korzyścią z ćwiczeń opartych o budowanie i klocki Lego jest pokonanie barier, których obecności nie jesteśmy świadomi. Mamy na myśli te wszystkie bariery, które pojawiają się niemal niezauważalnie w trakcie jakiejkolwiek interakcji społecznej. Znikają i powoli upadają, gdy “bawimy się” klockami Lego. Dowiadujemy się także wielu nowych rzeczy o sobie i innych ludziach.

Ludziki Lego

Klocki Lego zwiększają także umiejętności rozwiązywania problemów. Czasami czujemy się niezdolni do poradzenia sobie z nimi, tak samo, jak nie potrafimy znaleźć potrzebnych informacji we własnych umysłach.

Według Marii Teresy Maty, klocki Lego pomagają nam wydobyć te dane oraz informacje z głębi naszych umysłów, a następnie je wyświetlać, organizować i przetwarzać. Lista korzyści stale rośnie…

Stymulowanie abstrakcyjnego wyrażania siebie samego i swych emocji

Jeśli chodzi o inteligencję emocjonalną, budowanie z klocków Lego jest doskonałą areną do wyrażania abstrakcyjnych rzeczy i syntezy złożonych informacji. Upraszcza liczne, skomplikowane procesy. Jednocześnie otrzymujemy niewiarygodnie więc szczegółowe informacje o tym, jak poprawić naszą wydajność.

Nauczmy się więc inteligencji emocjonalnej za pomocą klocków Lego. Połączymy się z naszymi wewnętrznymi zasobami wiedzy, która tam była, w stanie uśpienia, przez całe nasze życie. Kiedy zapewniamy samym sobie kreatywne środowisko, to z łatwością będziemy konstruować, obserwować, projektować i dystansować się od tworzenia, w zależności od potrzeby i okoliczności. To zapewni nam np. informacje potrzebne do rozwiązywania konfliktów.

“Jaki TY masz pomysł, który mógłby być lepszy od pomysłów naszych 100 poległych braci Mistrzów Budowania?”
Film pt. LEGO: PRZYGODA

Czy wiesz, że klocki Lego są dla Ciebie naprawdę dobre? Teraz jest już całkiem jasne, że jeśli użyjemy ich mądrze, ta zabawa może stać prawdziwym krokiem naprzód w o wiele lepszym i głębszym poznaniu samego siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.