"Dekalog Wędrowca": książka o byciu sobą

"Dekalog Wędrowca": książka o byciu sobą

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2017

Dekalog Wędrowca” jest jedną z najbardziej inspirujących książek, które kiedykolwiek wyszły spod hiszpańskiego pióra. “Dekalog Wędrowca” został napisany przez Manuel’a Pimental’a, byłego Ministra Pracy, który opuścił stanowisko, bo nie zgadzał się z polityką swojego rządu. Jest też prawdziwym guru ludzkich relacji.

W swojej książce, Pimentel przedstawił dziesięć pięknych przykazań, które zapraszają ludzi do bycia sobą, podążania za swoimi marzeniami i pragnieniami. Zachęcają one również, by szukać drogi pozwalającej przełamywać własne granice, aby żyć pełnią siebie, jednocześnie przyznając się do tego, jak bardzo pożądamy szczęścia.

“Nie jesteś sam na tej drodze. Twoje szczęście jest również w innych. Co dajesz, to możesz otrzymać.”
-Manuel Pimentel-

Kobieta idzie drogą - dekalog wędrowca

Dekalog Wędrowca

Poniżej zagłębimy się w lekcje płynące z fantastycznej książki Manuel’a Pimentel’a, “Dekalog Wędrowca”. Jest to dziesięć pomysłów, które mogą uczynić Twoje życie szczęśliwszym i bardziej satysfakcjonującym …

Pierwsze

“Dekalog Wędrowca” zachęca Cię, by mieć marzenia, ideały i cele. Są to rzeczy, które podkreślają nasze przeznaczenie. Dają one rację bytu wysiłkom, jakie zrobiliśmy podczas poszukiwań naszych indywidualnych ścieżek życia.

Drugie

Ważne jest, by postanowić sobie cele możliwe do osiągnięcia. W przeciwnym razie zostaniemy przez nie przytłoczeni, co z kolei może przekształcić się w frustrację wypełnioną męczeństwem. Z drugiej strony, nie mogą one też być zbyt proste, bo to sprawi, że przedwcześnie osiądziemy na laurach i zaczniemy się nudzić.

Trzecie

Nie pozwól szczęściu, aby pokazywało się dopiero po zrealizowaniu celu. Trzeba cieszyć się każdym kroczkiem, korzystając z każdego szczegółu, który następuje każdego kolejnego dnia.

Czwarte

Po osiągnięciu celu, nie przestawaj: poszukaj sobie innego celu. Życie bez nowych wyzwań nie ma nic wspólnego z dążeniem. Zawsze szukaj innych wyzwań, które mogą nadać sens Twojemu życiu.

Piąte

Stąpaj twardo po ziemi, ale uwierz w swój talent i daj się ponieść przez swoje marzenia. Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Przeszkody pokonuj z rozwagą. Nigdy nie trać nadziei, a wtedy droga do celu pozostanie mocna i wyraźna. Ponadto ważne jest, aby nie iść na skróty. Dystans dzielący Cię od osiągnięcia celu pokonuj będąc pewnym tego, co robisz.

Motyl na kwiatku

Szóste

Kolejna piękna lekcja, której uczymy się z książki “Dekalog Wędrowca”polega na tym, że Twoja ścieżka musi integrować ciężkie czasy ze szczęściem.

Nie można odizolować złych doświadczeń lub pozostawić je zastygnięte wewnątrz nas. Stwórz własne morze ze wszystkim, czego doświadczyłeś i ucz się z przeszłości, tak aby organizować lepszą przyszłość.

Siódme

Jeśli napotkasz innego wędrowca to rozpozna on w Tobie wszystko. Może myślisz, że jesteś jedyny, ale będą oni rozpoznać Twoją prawdziwą naturę poprzez Twoje działania i zachowanie. Przestań wciąż robić sobie wymówki i weź na siebie odpowiedzialność za sposób w jaki przechodzisz przez życie.

Ósme

Bądź spójny. Osoba zawsze musi być zjednoczona ze swoją wewnętrzną osobowością. W przeciwnym razie, droga będzie o wiele bardziej żmudna i trudna.

Dziewiąte

Twoja osobowość i Ty jesteście jednym i tym samym. Inaczej mówiąc ewoluujecie zgodnie z własnymi ideami i marzeniami. Pozwól bohaterowi Twojej egzystencji być tym, który jest zawsze stabilny.

Dziesiąte

Zawsze pamiętaj, że nie idziesz tą drogą sam. Wzdłuż ścieżek i szlaków możesz spotkać innych ludzi, którzy tak jak Ty podążają swoją drogą w poszukiwaniu swoich marzeń i ideałów. Bądź hojny i pomagaj innym. Pozwól też innym dać Ci pomocną dłoń.

Dekalog Wędrowca – dekalog życia…

Manuel Pimentel chciał uchwycić w swojej pracy dekalog życia. Przez swoją pracę starał się wyznaczać standardy, które sprawiłyby, że egzystencja innych ludzi byłaby bardziej satysfakcjonująca i szczęśliwsza. Ustanowił zasady cudownego sposobu bycia sobą w obliczu przeciwności, ale także w chwilach radości.

“Dziesięć prostych przykazań dla skomplikowanej ścieżki pełnej róż i cierni. Ta jedyna, dla własnego życia”
-Manuel Pimentel-

Jeśli będziesz zagubiony w życiu, nie będziesz wiedział jaką drogę wybrać lub w jakim kierunku iść, nie zapomnij przeczytać wspaniałej książki, jaką jest “Dekalog Wędrowca” Manuel’a Pimentel’a.

Znajdź drogę, sięgnij po swoje marzenia, ciesząc się każdym krokiem wzdłuż ścieżki, którą przyjdzie Ci mozolnie przebyć. Pamiętaj też o dziesięciu radach i dąż do spełnienia swoich najskrytszych marzeń.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.