Najlepsze cytaty z najchętniej w historii czytanych książek

Najlepsze cytaty z najchętniej w historii czytanych książek

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Słowa zapisane na stronie są niczym krople deszczu, wyselekcjonowane tak, by nasz umysł wypełnił się myślami. Cytaty wybierane tak by wypełniły one nasze serca tęczą emocji… Cytaty, które na zawsze zapadają w pamięć.


“A gdy twój smutek zostanie pocieszony (czas koi wszelkie smutki), ucieszysz się, że mnie poznałeś.”

-Antoine da Saint-Exupery, Mały Książe-


Ta niewielka książka uznawana jest przez wielu za skarbnicę życiowych mądrości i zawiera potężne w przekazie cytaty. Każde doświadczenie, czy to wywołane cierpieniem, czy też przyjemnością, kształtuje jakąś część naszej duszy. Przyozdabiają one nasze dusze w barwy, które wyrażają to, kim jesteśmy. W ten sposób, by inni podjęli wysiłek, zwrócili na nas uwagę i zaczęli nas słuchać.

To samo dotyczy osób, które pozostawiły widoczny ślad w naszym życiu. Czy to w dobrym, czy też złym sensie, ich obecność zmieniła kierunek, w którym podążyliśmy, definiując w ten sposób to, kim jesteśmy.

Cytaty dotyczące miłości

“Miłość i pożądanie są dwiema różnymi rzeczami; nie zawsze to co kochamy jest tym, co pożądane i nie wszystko czego pragniemy jest tym co kochamy.”

-Miguel de Cervantes, Don Quixote de la Mancha-


Don Quichote

Liczne, związane z żądzą książkowe cytaty potwierdzą, że jest ona w stanie poruszyć góry danej chwili. Miłość natomiast, posiada moc przenoszenia całych pasm górskich ludzkiego życia. Pożądanie jest z pewnością intensywniejsze ale i przelotne; miłość, z drugiej strony, jest tlącym się powoli ogniem o niezrównanej sile.

Z pożądania oczekujemy, a poprzez miłość ofiarujemy; żądza jest stanem, natomiast miłość jest deklaracją.


“Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze, był to wiek mądrości i był to wiek głupoty, była to epoka wiary i była to epoka ateizmu, był to wiek oświecenia i był to wiek ciemnoty; była to wiosna nadziei i razem zima rozpaczy…”

-Charles Dickens, Opowieść o dwóch miastach-


dwa-miasta

“Byłby on w stanie stworzyć zapach niebędący ludzkim ale nadludzkim, anielską woń, tak nieprawdopodobnie dobrą i żywą, że ktokolwiek by ją powąchał, byłby oczarowany i zmuszony by pokochać go całym swym sercem, jego, Grenouille, właściciela tegoż zapachu.”

-Patrick Suskind, Perfume-


perfumy-film

Cytaty te wyrażają naszą potrzebę bycia kochanymi. Nasz niepokój o poczucie bycia potrzebnym i akceptowanym. O bezpieczeństwo, które zapewnia nam pewność tego, że istnieje miejsce na świecie dla naszych ekscentryczności i osobliwości.

Takie jak na przykład właśnie te perfumy…

“Jakie to cudowne, że nikt nie musi czekać ani chwili na to by zacząć naprawiać świat!”

-Anne Frank, Dziennik Anny Frank-


Dzieci

Jak to mówi Anna Frank, cudowne pomysły nie powinny siedzieć w poczekalni, zanim się je zastosuje. Jeśli się je tam posadzi, rozleniwią się i nigdy nie będą już chciały jej opuścić.

Inne życiowe cytaty


“Nie masz niczego na świecie, ni człeka, ni diabła, ni żadnej rzeczy, którą miałbym za równie podejrzaną jak miłość. Penetruje ona bowiem duszę bardziej niż cokolwiek co znane. Nie istnieje nic co wypełnia i spaja serca z taką siłą jak to czyni miłość. Z tej przyczyny jeśli dusza nie ma oręża, które nią kieruje, wali się przez miłość w ogromną ruinę.”

-Umberto Eco, Imię róży-


roza

Miłość jest siłą skłaniającą ludzi do najbardziej szlachetnych uczynków, ale również do tych najbardziej małostkowych. Stała się ona usprawnieniem dla tylu niedopuszczalnych cech, zaślepiających wymówek i przeczeniom empatii. Płaci się za nią nieziemską cenę, a wielu przypadkach przychodzi nam również płacić za tych, których na nią nie stać.

Miłość była motywacją wielu bohaterów ale również łotrów…


“Nie wszystko złoto co się świeci, nie wszyscy włóczący się są zagubieni.”

-J.R.R. Tolkien, Władca pierścieni-


potwor

Przyzwyczajeni jesteśmy do kreowania pierwszego wrażenia, w stosunku do nowo poznanych osób. Odczucie to wpływa w późniejszym czasie na to jak się do tych osób odnosimy. Staramy się również wynajdywać potwierdzenia dla podtrzymania tego pierwszego wrażenia.

Przykładowo, jeśli wydaje nam się, że ktoś jest niegrzeczny i nieprzyjemny będziemy się w stosunku do nich dystansować, co prawdopodobnie sprawi, że i oni się zdystansują. Może to również pogłębić ich negatywne nastawienie.

Toteż, w przypadku ludzi, możliwe, że przyglądamy się złotu, które nie świeci jedynie dlatego, że zignorowaliśmy jego początkowy błysk. Ta sama sytuacja może przytrafić się nam samym…

Złote myśli

Poniżej, drogi czytelniku, znajdziesz inne, dające do myślenia, cytaty. Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i napisz nam, co one znaczą dla ciebie:

  • “Kimkolwiek jesteś lub czymkolwiek się sposobisz, jeśli naprawdę czegoś pragniesz to dlatego, bo pragnienie to zrodziło się w samej duszy uniwersum. Jest ono twoją misją na Ziemi.” Paulo Coelho, Alchemik
  • “Jest to przedziwna rzecz ale gdy czegoś się obawiasz i oddałbyś wszystko by spowolnić czas, ma on wtedy uprzejmy zwyczaj przyspieszania”. J.K. Rowling, Harry Potter
  • “Świat był tak niedawny, że wiele rzeczy nie nosiło jeszcze imienia i by można było się do nich odnieść, należało wskazać je palcem.” Gabriel Garcia Marquez, Sto  lat samotności
  • “Pomimo tego, że ty i ja i cały ten głupi świat wokół nas, sypiemy się na kawałki, kocham cię.” Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem
  • “Radość ma czasami dziwne efekty, zdaje się gnębić nas niemalże tak samo jak i smutek.” Alexandre Dumas, Hrabia Monte Cristo
  • “Nagle pospieszyła ona wzdłuż alejki, a gdy mnie mijała, jej zachwycające, złote oczy spoczęły na moich. Część mnie w tym momencie, zdaje się,  umarła. Nie mogłem oddychać, a mój puls zatrzymał swój bieg.” Izabel Allende, Dom duchów
  • “Ludzie posuwają się o wiele dalej, unikając tego, czego się obawiają, niż dążąc do tego, czego pragną.” Dan Brown, Kod Leonarda Da Vinci

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.