Jeśli jesteś samotnikiem - jak możesz znaleźć miłość?

Bycie samotnym nie oznacza rezygnacji z miłości. Wręcz przeciwnie, takie osoby też za nią tęsknią, ale czasem zbyt dobrze wiedzą, jakiego rodzaju związku chcą i czego oczekują od drugiej osoby. Być może dlatego tak trudno jest im znaleźć „ideał”.
Jeśli jesteś samotnikiem - jak możesz znaleźć miłość?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Czy możesz znaleźć miłość, jeśli jesteś samotnikiem? Często myślimy o samotnych ludziach jako o odmieńcach, osobliwych cudzoziemcach w społeczeństwie, upartych nieśmiałych ludziach i dziwakach, których nigdy do końca nie rozumiemy. Jednak nic bardziej mylnego. Samotnik nie wyrzeka się więzi ani nie rezygnuje z miłości, gdy nadarzy się okazja.

Jednak może to być skomplikowane, a nawet pełne sprzeczności. Samotność, którą się wybiera, zawsze tworzy bardzo charakterystyczny, a nawet ułożony styl życia. Nie ma żadnych zasad ani umów z nikim. Dom jest do pełnej dyspozycji dla jednej osoby, a czynności i zadania wykonuje się i ustala w momencie, w którym przychodzi na to ochota.

Jeśli jesteś samotnikiem, od nikogo nie zależysz. Dlatego samotnik nie lubi formalnych więzi ani wchodzenia w zależności i zobowiązania innych ludzi.

Jak zatem zharmonizować własną osobowość z silnym pragnieniem znalezienia prawdziwej, autentycznej i trwałej miłości? Istnieją pewne strategie. Wcześniej jednak należy jasno określić szereg wymiarów, które pozwolą nam działać i pomóc w znalezieniu osoby, która pasuje do naszego wyjątkowego wszechświata.

Jak zauważył Arthur Schopenhauer, samotność jest bowiem przeznaczeniem wszystkich doskonałych duchów. Znalezienie kogoś, kto odczuwa życie w ten sam sposób, bez wątpienia byłoby największym szczęściem.

Samotny mężczyzna

Jak znaleźć miłość, jeśli jesteś samotnikiem?

Często definiujemy ten typ profilu jako „samotne wilki”. To nic innego jak sprzeczność sama w sobie, ponieważ wilki żyją w stadach i mają silną grupę społeczną. Samotne życie prowadzą niedźwiedzie i misie koala. A także skrzydlice, fascynujące stworzenia morskie, które mogą uderzyć swoimi trującymi płetwami każdego, kto się do nich zbliży.

A zatem, jak widzimy, w naturze również jest wiele nietowarzyskich stworzeń. Jednak różnica polega na tym, że samotna osoba integruje się w pewnym stopniu z otoczeniem społecznym. Na co dzień nauczyła się też całkiem dobrze poruszać się między dwiema sferami swojego życia.

Mówimy tu o mężczyznach i kobietach, którzy nadal efektywnie pracują w grupach, jednak wracają się do swoich pustelni, kiedy tylko mogą. Ponieważ samotność wybrana świadomie i dobrowolnie nie boli, ale raczej równoważy i wzbogaca.

Jednak samotnik nie wyklucza możliwości posiadania kilku wybranych przyjaciół. I podobnie nie zamyka też drzwi do miłości. Ponieważ zakochanie jest czymś, co każdy lubi, każdego ekscytuje i każdy o tym marzy. Jak więc możesz znaleźć miłość, jeśli jesteś samotnikiem? Rozważ strategie, które opisujemy poniżej.

Określ jasno, dlaczego chcesz znaleźć partnera: czy to pragnienie czy potrzeba

Chcesz znaleźć kogoś interesującego, kogo pokochasz, z kim podzielisz się projektami, doświadczeniami i planami na przyszłość? Czy raczej potrzebujesz osoby, która złagodzi Twoją samotność? Konieczne musisz wyjaśnić sobie tę różnicę ze względu na pewien ważny szczegół.

Jest wiele osób, które określają siebie jako samotników. To mężczyźni i kobiety, którzy nie wahają się powiedzieć, że „to jest życie, które lubią i takie życie ich definiuje”.

Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli zostali do takiego życia zmuszeni. Nie można już wtedy mówić o świadomym wyborze. Taka sytuacja powoduje, że ​​czasami rozpaczliwie potrzebują miłości, partnera, który ich uratuje, złagodzi ból i samotność.

To nie jest dla nich najlepsza ścieżka ani najlepszy wybór. Bez wątpienia najmądrzejsza droga prowadzi najpierw przez pokochanie własnej samotności. Tylko wtedy bowiem człowiek uczy się bezwarunkowego kochania siebie.

Dopiero wtedy jesteśmy gotowi, aby znaleźć kogoś wyjątkowego. Tylko wtedy jesteśmy przygotowani na znalezienie miłości z prostego pragnienia, a nie z rozpaczliwej potrzeby.

Jasno określ, jakiego rodzaju związek chcesz zbudować

Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć miłość, gdy jesteś samotnikiem, najpierw zadaj sobie pytanie: jakiego rodzaju związku szukasz? Możesz nie chcieć zobowiązania, w którym istnieje wspólne życie i mieszkanie. Możliwe, że chcesz dzielić się czasem, życiem i relacjami z tą osobą tylko w weekendy.

Istnieje również możliwość, że wolisz by związek rozwijał się bardzo powoli. Bez zobowiązań lub zbyt bliskich więzi, pozwalając, by relacja dojrzewała w swoim tempie. A kiedy – i jeśli – przyjdzie odpowiedni moment, będziesz na bieżąco podejmować decyzje.

Tak czy inaczej, musisz mieć co do tego dużą jasność a także uprzedzić drugą osobę o tym, czego chcesz i czego szukasz, aby nie powstały fałszywe oczekiwania.

W świecie, który większość czuje się samotna, pamiętaj, że to Ty masz przewagę

Dziwny, aspołeczny, antypatyczny… Samotni ludzie otrzymują setki epitetów określających ich sposób bycia, jednak wszystkie daleko odbiegają od prawdziwej rzeczywistości. W świecie, w którym większość ludzi czuje się samotna, to właśnie samotnicy mają przewagę.

Ponieważ nie odczuwają cierpienia ani dyskomfortu; wręcz przeciwnie, cieszą się swoim czasem, wybranym sposobem życia.

To wszystko jest zaletą. Dlatego nie postrzegaj innych jako postaci z Marsa, kiedy ty sam orbitujesz wokół Saturna. Nie ma aż tak wielu różnic między Tobą a resztą. Jednak ktoś, kto zawsze olśniewa i się podoba, to bez wątpienia osoba, która dobrze się czuje sama ze sobą.

Ponieważ ci, którzy nauczyli się cieszyć swoją samotnością, mają do zaoferowania bogaty świat wewnętrzny. Mają mniej lęków, mniej niepewności. I takie coś się podoba i przyciąga.

Wykorzystaj swoją równowagę, poczucie refleksji, otwarty umysł. Użyj tej siły, która definiuje cię w obliczu trudności i tej wewnętrznej lojalności, która jest w tobie i która zawsze jest atrakcyjna dla innych.

Jak znaleźć miłość, jeśli jesteś samotnikiem? Poszukaj wspólnych przestrzeni

W świecie bardziej zglobalizowanym niż kiedykolwiek wielu ludzi żyje na swojej samotnej wyspie. Jest więcej samotników niż myślisz, mężczyzn i kobiet, którzy widzą i czują świat tak samo jak Ty. W dwudziestym pierwszym wieku nasze społeczeństwo oparte na technologii oferuje nam wspaniałe kanały, z których warto skorzystać.

W mediach społecznościowych możemy wyszukiwać osoby o wspólnych wartościach i upodobaniach w różnych grupach i przestrzeniach. Mamy do dyspozycji aplikacje randkowe, w których każdy opisuje swój profil oraz to, czego szuka i czego oczekuje od partnera.

Wiedząc, czego chcemy, można znaleźć to, czego chcemy. Kluczem jest szczerość w kwestii rodzaju relacji, jakiej pragniemy, i nie szukanie kogoś tylko po to, by zaspokoić potrzeby.

Jeśli więc jesteś samotnikiem, znalezienie miłości nie jest ani niemożliwe, ani sprzeczne z Twoją naturą. Jeśli tego naprawdę pragniesz po prostu otwórz się na to…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.