Chcesz uwierzyć w siebie? Naucz się tego w 7 krokach

Chcesz uwierzyć w siebie? Naucz się tego w 7 krokach

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2017

Aby udanie rozpocząć podróż, która doprowadzi Cię do odnalezienia wszystkiego tego, czego pragniesz, wymagane jest tak naprawdę tylko jedno. Musisz uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Nie ma doskonalszego poczucia bezpieczeństwa ani większego poziomu pewności we własne umiejętności niż to, które okazujesz sam sobie.

Jeśli nie uda Ci się uwierzyć w siebie, jeśli tego nie zrobisz, jeśli nie zaufasz samemu sobie, nie osiągniesz niczego.

Niektórzy wierzą, że jeśli nie otrzymali wymarzonej posady, nie zostali wysłuchani podczas przemówienia lub po prostu ktoś ich zwyczajnie nie docenił, powodem tego jest wyłącznie ich wewnętrzny wstyd, trema lub brak zdolności do publicznych wystąpień. Ale tak nie jest.

Tak naprawdę wszystko rozbija się o zwyczajny brak zaufania do samego siebie. To właśnie on powoduje ten strach, ten wstyd i tremę. Jeśli sam nie potrafisz uwierzyć w siebie, to nie oczekuj, że zrobi to ktoś inny.

Uwierzyć w siebie – absolutna podstawa wszystkiego

Zaufanie do samego siebie jest kluczowe. Zastanów się nad wszystkimi rzeczami, które Ci się nie udały lub z których zrezygnowałeś, ponieważ nie udało Ci się uwierzyć w siebie i w swoje możliwości. Ile okazji Ci umknęło? Ilu kursów nie ukończyłeś? Wątpliwości, strach i kompleksy sprawiają, że w swoim życiu głównie cierpisz, zamiast po prostu żyć.

Kobieta i księżyc

Dlatego też koniecznie musisz uwierzyć w siebie. To, że inni czasem w Ciebie wierzą, tak naprawdę nic nie znaczy. Najpierw Ty sam musisz uwierzyć w siebie. To niesamowicie ważny punkt. Płynące z niego korzyści są naprawdę nieocenione. Być może nawet sam jesteś w stanie sobie je wyobrazić?

Niezależnie od tego, aby uzyskać ten cel, musisz się dobrze zastanowić nad sobą, odkryć samego siebie. Jesteś tutaj. Jesteś obecny. Tyle tylko, że zbyt szczelnie zamknięty wewnątrz samego siebie.

“Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy bez Twojej wyraźnej zgody.”
Eleanor Roosevelt

A teraz mamy dla Ciebie dobre wieści! Nigdy nie jest za późno, aby zrobić ten pierwszy krok. Jest to skomplikowany proces uczenia się, ale jest on jak najbardziej możliwy do wykonania.

W dalszej części artykułu zaproponujemy Ci kilka prostych metod, które pomogą Ci uwierzyć w siebie i uzyskać poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nim odkryjesz wszystko to, co kryje się w Tobie.

1. Uświadom sobie, że pewności siebie można się po prostu nauczyć

Jeśli nie dowiesz się, że możesz nauczyć się zaufania we własne siły, nigdy nie osiągniesz tego celu. To tak, jak podczas nauki języka. Czy zaczniesz uczyć się języka chińskiego, jeśli nie będziesz przekonany, że możesz to zrobić? Jeśli zaczniesz uczyć się czegoś, to tylko dlatego, że masz pewność, że możesz osiągnąć swój cel.

Tak więc jeśli nie uda Ci się najpierw uwierzyć w siebie, nigdy tego nie zrobisz. Jeśli natomiast wierzysz we własne możliwości, to być może zdarzy się, że nie uda Ci się osiągnąć celu. Ale przynajmniej nie będziesz sobie potem wyrzucał, że nawet nie podjąłeś próby. Można się nauczyć pewności siebie. Nie zapominaj o tym.

Czasami wymaga to włożenia sporego wysiłku, ale dzięki temu będziesz w stanie osiągnąć swój cel. Wszystko po prostu sprowadza się do motywacji i chęci próbowania. Pamiętaj, że ten, kto nie ryzykuje, nie wygrywa.

Nie ma słodszego zwycięstwa niż zaryzykowanie wszystkiego, aby odnieść na koniec triumf. W ten sposób możesz doskonalić samego siebie i rozwijać się. Kluczem do sukcesu jest jednak wiara w siebie.

2. Konfrontacja z wewnętrznym głosem krytyki

Wszyscy mamy swój wewnętrzny głos, który przypomina nam o naszych ograniczeniach, czy obawach. Ogólnie rzecz biorąc powtarza on wszystkie słowa krytyki, które usłyszeliśmy w czasie dzieciństwa i dojrzewania. Postaraj się stawić mu czoła.

Musisz w tym celu uwierzyć w siebie i pokonać go. Pamiętaj, że to Ty podejmujesz wszystkie decyzje, a nie Twój wewnętrzny głos.

Dziewczyna z kwiatami

Nasz wewnętrzny głos krytyki może wywołać silne poczucie winy lub obawy. Ale można sobie z nim poradzić i zachować odwagę. Wystarczy tylko pamiętać, że tak naprawdę nie jest to nic innego, niż powtarzanie rzeczy z okresu dzieciństwa. Pora uwierzyć w siebie i pokonać swój wewnętrzny głos, który hamuje Twoje poczynania.

3. Zamień swoje słabości w mocne strony

Zamiana swoich własnych słabości w mocne strony wymaga kreatywności. Jest jednak całkowicie możliwe do osiągnięcia. Co więcej, jeśli zamienisz słabości w mocne strony, prawdopodobnie napotkasz wiele nowych i ekscytujących możliwości.

Pamiętaj, że każda pomyłka, czy też trudności i przeszkody, jakie napotykamy w życiu mogą być wspaniałymi życiowymi lekcjami. Wiele z nich jest w stanie całkiem skutecznie zmienić Twój sposób postrzegania świata.

Przeanalizuj swoje słabości, poznaj swoje obawy i zmień swoje nastawienie. To jedyny sposób, aby uwolnić się od więzów, które nie pozwalają Ci rozwinąć skrzydeł i uwierzyć w siebie.

4. Odkryj swój prawdziwy potencjał

Jednym z powodów, dla których wiele osób nie wierzy w siebie jest to, że nie były one w stanie pokonać swoich obaw i rozwijać swoich pasji. Koniecznie pozbądź się tego ograniczenia i odkryj swoje talenty na własną rękę. Dowiedz się, gdzie tak naprawdę leży Twoja prawdziwa siła i energia.

Rozpocznij nową przygodę w życiu. Zacznij dążyć do tego, o czym zawsze marzyłeś, ale nigdy tego nie zrobiłeś. Wykorzystaj swoje dawne pomysły, które zdołałeś jedynie doprowadzić do postaci zgrubnego projektu lub planu.

Zrób to, o czym marzyłeś, ale nigdy nie myślałeś, że będziesz w stanie tego dokonać. Pora uwierzyć w siebie, odkrywać swoje nowe cechy, talenty, umiejętności i zacząć je rozwijać.

5. Bądź swoim własnym trenerem

Nie potrzebujesz kogoś, kto by Cię pocieszał, podnosił na duchu lub przypominał, że “możesz to zrobić”. Odrobina pomocy w trudnej sytuacji zawsze jest w cenie. Niemniej jednak najwyższa pora nauczyć się być samowystarczalnym i emocjonalnie niezależnym. Wszystko to, co musisz usłyszeć, możesz powiedzieć sobie przed lustrem.

Samoocena

Zamiast zasypywania się potokiem bezużytecznych słów i porad, zacznij traktować samego siebie z miłością i nadzieją. Miłość do samego siebie (nie mylić z egoizmem!) i motywacja. To najlepsze, co możesz sobie podarować.

Wyślij do siebie samego pozytywne i optymistyczne przesłanie, które będzie służyć za wzmocnienie Twojej psychiki.

Nie ma nic lepszego, niż życie w zgodzie z samym sobą. Koniec z pogardą i wyrzutami sumienia oraz oskarżaniem siebie o nieudolność. Zacznij rozwijać się w stronę, o jakiej zawsze marzyłeś.

6. Stań się superbohaterem, którym zawsze chciałeś być. Ale w swoim umyśle

Superbohater, supergwiazda… wszystko w Twoich rękach. Wyobraź sobie, że chcesz osiągnąć swoje cele i że nie masz wszystkich ograniczeń, które sprawiają, że trudno Ci będzie osiągnąć swoje marzenie.

Niech Twój kostium superbohatera stanie się jednym z Twoich podstawowych ubrań, bo będziesz wkrótce zachowywał się jak on. Musisz tylko uwierzyć w siebie.

Twoja postawa spowoduje, że również inni wokół Ciebie będą się zmieniać. To zabezpieczy zarówno Ciebie, jak i ich przed wszechobecną, ograniczającą wszystko krytyką. Będziesz przepełniony nadzieją i celami.

Ale pamiętaj, że Twój kostium superbohatera nie jest tylko ubraniem, ale Twoją drugą skórą. Zrób to na własną rękę. Rób to, co czujesz jako należące do Twojego „ja” i z czym potrafisz się identyfikować.

7. Poczuj się mocny i pełen energii

Utwórz w swojej głowie wizerunek siebie samego, silnego i pełnego energii. Nabierz zaufania do siebie i swoich możliwości. Wiara we własne siły bierze się z pozytywnego rozwoju i uzyskania odpowiedniej, jasno określonej wizji przyszłości.

Usiądź, zamknij oczy i poczuj w sobie wewnętrzną moc. Poczuj ogień, który napełnia Cię energią i który pozwoli Ci osiągnąć Twoje wymarzone cele.

“Możemy stać się nieszczęśliwi lub silni.
Każda z tych dwóch opcji wymaga takiego samego nakładu pracy.”
Carlos Castaneda


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.