Jak pokonać tremę? Oto 4 przydatne wskazówki

Jak pokonać tremę? Oto 4 przydatne wskazówki
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2022

To te paraliżujące nerwy, które atakują w najgorszym momencie… Zajmują Twój umysł i pozostawiają go pustym. To, o czym mówimy to trema, niekontrolowany strach, który atakuje cię, gdy jesteś przed dużą publicznością. Może to być cokolwiek, od mówienia, śpiewania, aktorstwa lub otrzymywania nagrody. Prawie każda sytuacja może spowodować tę natychmiastową panikę. Jak pokonać tremę?

Na początek chcemy przypomnieć, że jest to bardzo powszechny strach. Nawet aktorzy o najwyższej samoocenie i pewności siebie mogą przez to przejść w pewnym momencie.

Więc nawet jeśli nigdy Ci się to nie przydarzyło, dobrze jest nauczyć się kilku sztuczek, aby pokonać tę trudną sytuację, a nawet wyjść z niej śpiewająco. Musisz trenować swoje ciało i umysł a także nauczyć się kontrolować swój oddech. Zagłębmy się w to bardziej. Dzisiaj podpowiemy Ci jak pokonać tremę.

Jak pokonać tremę – wcześniejsze zrelaksowanie się

Jeśli masz zamiar stać przed ogromną publicznością czekającą na coś, musisz najpierw uspokoić ciało i umysł. Oznacza to uspokojenie się w środku, dzięki czemu możesz wyjść na scenę spokojny i pogodny.

Jeśli masz zamiar grać na koncercie, grać w sztuce lub wygłaszać przemowę przed wieloma ludźmi, spróbuj ustabilizować swój głos. To główne narzędzie, z którego będziesz korzystać, więc musisz się upewnić, że działa poprawnie. Śpiewaj cicho, nuć piosenkę sam do siebie, przepłucz gardło wodą i rozgrzej swoje struny głosowe.

Kobieta przemawia publicznie

Ta część jest niezwykle ważna! Szepcz sam do siebie spokojne i pozytywne słowa. Następnie oddychaj głęboko. Powtórz ten proces 5 razy. Po prostu poczuj, jak Twoje serce spowalnia i dodaje Ci pewności siebie. Oto kilka zwrotów, których możesz użyć:

  • “Wszystko będzie dobrze”.
  • “Zaufaj sobie.”
  • “Możesz to zrobić.”

Możesz także porobić rozciąganie się. Poruszaj głową z jednej strony na drugą, ruszaj ramionami, rozciągaj plecy, nogi i ręce. To sposób na pozbycie się napięcia cielesnego, które sam możesz tworzyć.

Możesz nawet wymyślić własne sztuczki lub rytuały. Na przykład, wcześniej możesz żuć gumę, wypić napój energetyczny, medytować lub nosić określony kolor. Celem jest, abyś był pewny siebie na scenie. Więc jeśli musisz wyjść 5 minut później aby to zrobić, nie śpiesz się. Lepiej trochę poczekać, niż spieszyć się i pozwolić sobie na pójście z tremą na scenę.

Jak pokonać tremę – przygotuj swoją przemowę

Przez większość czasu czujemy się zdenerwowani, ponieważ nie jesteśmy pewni, czy opanowaliśmy temat, o którym musimy opowiadać. Dlatego powinieneś dobrze się go nauczyć i móc swobodnie rozmawiać o wielkim pomyśle i jego kluczowych punktach.

Powtarzaj swoją wypowiedź tyle razy, ile potrzebujesz, aby zdobyć pewność siebie. To nie znaczy, że musisz uczyć się każdego zdania na pamięć. Oznacza to, że musisz naprawdę znać kluczowe idee i być w stanie wyrazić je innymi słowami.

W ten sposób łatwiej Ci będzie wymyślić plan B, jeśli potkniesz się w jakimkolwiek punkcie. W końcu chodzi o to, aby czuć się komfortowo i być na scenie jak ryba w wodzie.

Znajdź lustro i ćwicz przed nim. Występuj, słuchaj i poprawiaj siebie. Możesz nawet nagrać samego siebie, wykonując prezentację. Oglądanie siebie jest ogromną pomocą, jeśli chodzi o proces pokonania tremy. Lepiej dmuchać na zimne!

Używaj łatwych do odczytania słów i krótkich zdań. Jeśli użyjesz słów, które są trudne do wymówienia lub zdania o zbyt dużej liczbie zdań złożonych, na pewno skończy się to potknięciem się i zagubieniem na resztę mowy. Wszystko to sprawi, że będziesz jeszcze bardziej zdenerwowany i staniesz się całkowicie sparaliżowany.

Jak pokonać tremę - mężczyzna trzyma mikrofon

Wizualizuj siebie i poznaj otoczenie

Chociaż często nie jest łatwo odwiedzić miejsce, gdzie będziesz występował przed publicznością, naprawdę dobrze jest spróbować. Pomoże Ci to zwizualizować siebie, przemawiającego do wszystkich innych osób, a to pomoże Ci zwiększyć pewność siebie.

Wiedząc, jak to miejsce jest ustawione i gdzie są siedzenia, przestrzenie i światła, sprawi, że poczujesz się lepiej. Jeśli wcześniej nie można się tam dostać, przyjdź kilka godzin przed przybyciem członków publiczności. W ten sposób możesz zapoznać się ze środowiskiem, w którym będziesz przebywać, zanim będzie ono pełne ludzi.

Możesz także spróbować porozmawiać z kilkoma członkami grupy przez kilka minut, zanim przejdziesz dalej. Ta intymność uspokoi nerwy i zrównoważy Twoje myśli.

Spokój i wyobraźnia podczas Twojej wypowiedzi

Mów powoli. Jednym z największych wskaźników przechodzenia przez tremę jest to, że ludzie zaczynają mówić szybciej. Jeśli mówisz zbyt szybko, potkniesz się na pewnych słowach, a ludzie Cię nie zrozumieją.

Wtedy, gdy zauważysz zamieszanie na widowni, zaczniesz wpadać w panikę i wszystkie Twoje wysiłki będą nic niewarte. Kluczem jest upewnienie się, że mówisz w tym samym tempie przez cały czas.

Jeśli zauważysz, że Twój głos, ręce, a nawet całe ciało wciąż się trzęsie, staraj się głęboko oddychać. Daj sobie 5 sekund i wyobraź sobie, że Twoja ulubiona osoba jest przy tobie. Ktoś, kto Cię kocha, szanuje i wspiera. Po prostu wyobraź sobie, że to on siedzi na każdym miejscu. Poświęć temu chwilę i poczuj, jak jego siła i pozytywna energia są tam z Tobą.

Kolejną sztuczką, której możesz użyć, jest wyobrażenie sobie, że cała publiczność jest w bieliźnie lub nosi naprawdę dziwne ubrania. To pomaga się rozluźnić.

Wreszcie, zawsze pamiętaj: relaksacja, przygotowanie, wizualizacja i koncentracja. Są to 4 podstawowe klucze do skutecznego pokonania tremy. Wypróbuj te 4 triki, a zobaczysz, jak bardzo polubisz publiczne przemawianie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.