Jak dbać o siebie - najwyższy czas by to zrobić

Jak dbać o siebie - najwyższy czas by to zrobić
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czasami jesteś tak pochłonięty rzeczami, że zapominasz zająć się jedyną osobą, która będzie z tobą na zawsze: samym sobą. Myślisz czasem, jak dbać o siebie, czy może całkiem zaniedbujesz tę dziedzinę życia?

Być może myślenie o osobistym samopoczuciu i postawieniu siebie na pierwszym miejscu listy rzeczy “do zrobienia” wydaje Ci się samolubne… ale tak nie jest. W rzeczywistości jedną z najważniejszych inwestycji, jakie możesz kiedykolwiek zrobić, jest inwestycja w siebie, swoje zdrowie, własne potrzeby i dobre samopoczucie.

Po prostu musisz wiedzieć, jak dbać o siebie, aby zatroszczyć się o innych. Jeśli potrafisz zadbać o siebie, będziesz w stanie zapewnić pełniejszą, bardziej kompletną wersję innym.

Spędzanie godzin dnia na dbaniu o innych ludzi jest czymś, co pochodzi z potrzeby udzielania najgłębszej, najbardziej autentycznej opieki. Ale odbije się na Twoich emocjach, jeśli nabierze stałego charakteru.

Jeśli ktoś spędza dużą część swojego życia zajmując się innymi ludźmi, czy to na poziomie praktycznym (robienie dla nich różnych rzeczy), czy sentymentalnym (udzielając wsparcia emocjonalnego), przestanie w końcu dbać o siebie. Może nawet zapomnieć jak to robić.

Dlatego w tym artykule powiemy ci, jak dbać o siebie, ponieważ jest to podstawowa umiejętność, jeśli chodzi o dobre zdrowie psychiczne i emocjonalne.

“Nie ma satysfakcji, która mogłaby się równać spojrzeniu w przeszłość i stwierdzeniu, że żyłeś umiejąc się kontrolować, zachowując rozsądek, będąc wielkodusznym i bezinteresownym.”

-Ella Wheeler Wilcox-

Papierowe serce.

Dlaczego dbanie o siebie jest tak trudne?

Przez większość czasu działamy, poruszamy się lub decydujemy o czymś na podstawie tego, czego potrzebują lub co mówią inni ludzie. Z tego powodu przestajemy dostrzegać własne potrzeby, a nawet o nich zapominamy.

To tak, jakbyś przestał wykonywać określoną czynność – tracisz umiejętności, a może nawet zapominasz, jak bardzo Ci się to podobało. Więc jeśli przestaniesz słuchać i dbać o siebie, zapomnisz jak to robić. Taką sytuację widzimy szczególnie w przypadku osób, które spędzają wiele lat opiekując się swoimi dziećmi lub członkami rodziny. W chwili, gdy opieka sie kończy, wpadają w depresję, doświadczają niepokoju i nie rozumieją, co się z nimi dzieje lub dlaczego tak się czują.

Ludzie, którzy nie wiedzą, jak dbać o siebie, idą na terapię i mówią, że czują się zagubieni. Czują, że nie mają żadnego celu, są zablokowani i nie mogą robić nic innego, by wydostać się z miejsca, w którym się znajdują. Nadszedł czas, aby “zaopiekowali się sobą”, ale nie wiedzą jak. Muszą zmierzyć się z zadaniem, które jest dla nich prawie niemożliwe: jest kompletnie nieznanym terytorium a oni nawet nie wiedzą, od czego zacząć.

“Istnieje tylko jeden zakątek wszechświata, co do którego możesz być pewien, że może się poprawić – to twoje własne ja.”

Aldous Huxley

Jak dbać o siebie?

Pomyśl tylko, jak dobrze sobie radzisz a wszystkie trudy wokół Ciebie będą łatwiejsze do przezwyciężenia. Musisz zaakceptować, że to zadanie zależy całkowicie od Ciebie. Oznacza to, że jeśli masz partnera, przyjaciół, rodzinę lub dzieci, którzy martwią się o Twoje dobre samopoczucie (a powinni) to wspaniale, ale nie możesz oczekiwać, że otaczający cię ludzie zajmą się Tobą. To zadanie, które musi wynikać z Twojej własnej inicjatywy.

Dlatego właśnie przedstawiamy 7 pomysłów, jak się o siebie zatroszczyć.

1. Uporządkuj swoje otoczenie, ponieważ prezentuje Twoją najlepszą część

Dbanie o porządek w domu, pokoju, miejscu pracy oraz od strony fizycznej to krok naprzód. Miejsca, w których się znajdujesz, powinny mobilizować i zachęcać do działania. Nieporządek, słabe światło i zimno sprawią, że poczujesz się nieswojo. A jeśli tak jest codziennie, Twój ogólny dyskomfort psychiczny będzie się pogarszał.

2. Znajdź chwilę relaksu każdego dnia

Wszyscy prowadzimy styl życia w którym “nigdy nie mamy wystarczająco dużo czasu.” To częściowo prawda, ale czas jest zasobem, który “zabierasz” z jednego miejsca i “wkładasz” do innego.

Oznacza to, że jeśli chodzi o dbanie o siebie, ważne jest znalezienie nawet 10 minut dziennie, aby się zrelaksować i odłączyć od świata. Napić się kawy lub herbaty lub popatrzeć na telefon, nie pozwalając, by ktokolwiek lub cokolwiek Ci przeszkodziło. Ta chwila relaksu może mieć miejsce o poranku, po południu lub w nocny – pora dnia nie ma znaczenia. Liczy się tylko, by znaleźć czas dla siebie…

Profil kobiety.

3. Spraw, by śmiech był częścią Twojej codzienności

Podaruj sobie rzeczy, które sprawiają, że chce Ci się śmiać. Telewizja, filmy, audycja radiowa, podcast, nie ma znaczenia co. Ważne jest to, że łączy cię z Twoim poczuciem humoru.

Codzienny śmiech ma bardzo pozytywny wpływ na całe życie. Będziesz odczuwał jego oddziaływanie na Twój nastrój. Bądź proaktywny i rób rzeczy, które sprawiają, że się śmiejesz. Nie czekaj, aż pojawią się same, znajdź je!

4. Odejdź od negatywnych ludzi i emocji

Odejście od wszystkiego, co Cię boli, jest koniecznym krokiem prowadzącym do dbania o siebie. Jeśli masz w swoich najbliższych kręgach toksyczne osoby lub tkwisz w relacjach, które przenoszą negatywne emocje, stwórz dystans i ustal granice.

Ciężko jest troszczyć się o siebie, gdy jesteś otoczony przez ludzi, którzy ignorują Twoje wysiłki zmierzające do osiągnięcia dobrego samopoczucia.

5. Pielęgnuj swoje osobiste relacje – daj im czas i spraw, by były tego warte

Kiedy utworzysz granice w swoich toksycznych związkach i uwolnisz się od negatywnych emocji (słuchając ich zanim to zrobisz zamiast ich ignorowania), możesz zacząć pielęgnować relacje, które sprawiają, że czujesz się dobrze.

Daj im czas. Spotkaj się ze znajomymi, idź na randkę ze swoim partnerem lub odwiedź członka rodziny, którego od dawna chciałeś zobaczyć. Włożenie czasu i wysiłku w takie relacje sprawi, że poczujesz się kimś, o kogo ktoś się troszczy i kto ma emocjonalne wsparcie.

6. Wykonuj ćwiczenia fizyczne, a jeśli nie masz czasu… znajdź go!

Ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych narzędzi, które pomogą Ci odzyskać równowagę psychiczną i poprawić nastrój. Oprócz korzyści psychologicznych, ćwiczenia poprawią także poczucie własnej wartości. Poczujesz się lepiej i będziesz mieć lepszy obraz siebie, a wszystko to będzie działać jak zastrzyk pozytywnych emocji. Zaangażuj się w cotygodniowy program ćwiczeń a od razu zauważysz zmiany.

Jak dbać o siebie? Jogging nad morzem.

7. Słuchaj swoich potrzeb

Przede wszystkim, łącz się z własnymi potrzebami, słuchaj tego, co chcesz powiedzieć lub zrobić, i bądź wierny sobie. Oto niektóre z najlepszych sposobów dbania o siebie.

Odpychanie własnych potrzeb i umieszczanie innych ludzi na pierwszym miejscu może być łatwiejszą opcją w pewnym momencie. Ale w dłuższej perspektywie odbije się na Tobie. Musisz zastanowić się, jak się czujesz, czego pragniesz, co jest dla Ciebie ważne i jak możesz to wszystko pogodzić.

Pamiętaj, że dbanie o siebie może być ciężką pracą. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz nie wiedzieć od czego zacząć. Ale nie zniechęcaj się. Wszystko, co robimy przez co najmniej 21 dni, stanie się nawykiem. Wyznacz sobie cel, jakim jest wyrobienie w sobie nawyku dbania o siebie przez następne 21 dni. Nie pożałujesz!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.