Śmiech - 5 powodów, dla których nie powinieneś o nim zapominać

Śmiech - 5 powodów, dla których nie powinieneś o nim zapominać

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2017

Co czujesz, kiedy się śmiejesz? Szczęście? Radość? Na pewno wiesz o tym, że gdy śmiech wypełnia Twoje życie, to nadaje mu radosny i szczęśliwy ton. Ale, czy się śmiejesz tak często, jak powinieneś?

Nadmiar obowiązków, stres w pracy, osoby toksyczne w naszym otoczeniu i problemy w życiu codziennym mogą wyeliminować śmiech z naszego życia.

Na pewno jednak słyszałeś wiele razy, że śmiech jest najlepszym lekarstwem na wszystko i potrafi rozwiązać wszystkie problemy. Prawdą jest, że w tym stwierdzeniu nie ma ani cienia przesady.

Śmiech w odniesieniu do wszystkich sytuacji, włączając w to także problemy osobiste, pomaga nam uzyskiwać siłę. W ten sposób zachowujemy szacunek dla samych siebie. Możemy także dzięki niemu przygotować się do stawienia czoła wszelkim przeciwnościom losu.

Wyniki licznie przeprowadzonych badań naukowych potwierdzają te stwierdzenia. Nie są to więc jedynie niczym nieudokumentowane mity. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zamierzamy zaprezentować Ci pięć najważniejszych powodów, dla których śmiech powinien jak najczęściej gościć w Twoim życiu.

“Dzień bez śmiechu jest dniem straconym.”
Charlie Chaplin

1. Śmiech pozwala uwolnić się od stresu i obaw

Stres i liczne obawy są tak istotną częścią każdego Twojego dnia, że pod wieczór czujesz się po prostu śmiertelnie wyczerpany. Czy mamy rację pisząc te słowa?

Życie w nieustannym pośpiechu, według bardzo zatłoczonego terminarza zajęć, starania osiągnięcia nierealnych niekiedy celów sprawiają, że w wielu momentach mamy wrażenie, że dotarliśmy już do punktu, w którym nie możemy dalej już funkcjonować, ale od którego także nie ma odwrotu.

Uśmiechnięta kobieta

Dobry śmiech pomaga jednak za każdym razem rozwiązać część problemów. Nie będziesz w stanie oczywiście całkowicie pozbyć się stresu lub obaw (co może być nawet dobrym rozwiązaniem). Ale niezaprzeczalnie w ten sposób będziesz w stanie zredukować obciążenie dla swojej psychiki.

Śmiech w określonych sytuacjach i próba znalezienia czegoś humorystycznego nawet w najtrudniejszych przypadkach może naprawdę znacząco pomóc zredukować poziom stresu i niepokoju. Nie hamuj swojego dobrego humoru, ani skłonności do żartów. Jest to podstawowy element Twojej odporności psychicznej.

2. Śmiech przyczynia się do poprawy naszego zdrowia emocjonalnego

Śmiech zapewnia nam ogromne wręcz korzyści psychologiczne, które poprawiają nasz stan emocjonalny. Kiedy śmiejemy się z czegoś lub po prostu korzystamy z naszego poczucia humoru, nasz mózg wytwarza dopaminę. Zwana jest ona potocznie „hormonem szczęścia” i zapewnia nam nam silniejsze poczucie przyjemności.

Nasz organizm wydziela jednocześnie spore ilości serotoniny, która działa w podobny sposób. Dzięki temu czujemy się zrelaksowani, zapominamy przez chwilę o stresie i wpadamy niekiedy nawet w lekki stan euforii. Wszystko to pomaga nam poradzić sobie z emocjonalnym i fizycznym obciążeniem, które w przeciwnym wypadku może osiągnąć niebezpiecznie wysoki poziom.

Krótko mówiąc, gdy tylko napotkasz jakieś trudne zadanie lub znajdziesz się w stresującej sytuacji, spróbuj się dla odmiany z czegoś pośmiać!

3. Śmiech korzystnie wpływa na kondycję naszego układu krążenia

Choć może się wydawać na pierwszy rzut oka, że jest to zupełnie bez związku, to jednak powinieneś pamiętać o tym, że śmiech może mieć naprawdę korzystny wpływ na kondycję naszych naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Możesz zadać sobie w tym momencie pytanie: “Jak to możliwe?”

To proste. Kiedy się śmiejemy, nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, powodując wzrost przepływu krwi. To jest naprawdę ważne i korzystne zjawisko dla każdej osoby zmagającej się z problemami ze strony serca i układu krążenia lub znajduje się w grupie osób o podwyższonym ryzyku podatności na choroby sercowo-naczyniowe.

Błogi uśmiech

Jeśli masz problemy z sercem lub krążeniem, zacznij się częściej śmiać! Otaczaj się ludźmi, którzy mają ogromne poczucie humoru i pomogą Ci w naturalny sposób wywołać u Ciebie śmiech.

Tylko Twój naturalny śmiech będzie korzystny dla Twojego układu sercowo-naczyniowego. Nie pozwól, aby ta choroba zaczęła się u Ciebie rozwijać tylko z powodu Twojemu braku dobrego humoru.

„Śmiech jest ważny, nie tylko dlatego, że czyni nas szczęśliwymi.
Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że ma także rzeczywiste korzyści dla naszego zdrowia.
Wiąże się to z tym, że śmiech całkowicie angażuje nasze ciało i uwalnia umysł od stresu.
Na dodatek ułatwia nam utrzymywanie więzów towarzyskich, a to samo w sobie ma charakter leczniczy.”
Marlo Thomas

4. Śmiech stymuluje funkcjonowanie układu oddechowego

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku naszych naczyń krwionośnych, śmiech ma również korzystny wpływ na nasz układ oddechowy. To najprostszy sposób na regulowanie naszego oddechu i oczyszczanie płuc.

Na jakiej zasadzie się to odbywa? Cóż, wyjaśnienie tego zjawiska jest dość proste. Otóż wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że długi i czasami niekontrolowany śmiech pomaga przyspieszyć nasze procesy oddychania i zarazem nasze tętno. Robiąc to zwiększasz wymianę tlenu w płucach, co jest bardzo korzystne dla Twojego organizmu.

Śmiech może również pomóc nam uwalniać zanieczyszczone lub “zużyte” powietrze z naszych płuc, napełniając je świeżą i czystą mieszaniną gazów. Na przykład śmiech może być ogromną pomocą, jeśli przebywałeś przed dłuższy czas w otoczeniu pełnym dymu z papierosów.

5. Śmiech sprawia, że dla innych osób stajesz się bardziej atrakcyjnym

Ta ostatnia informacja prawdopodobnie najbardziej Cię zainteresowała, nieprawdaż. Czy to prawda, że śmiech może powodować, że ktoś staje się bardziej atrakcyjny? Oczywiście, że tak! Z pewnością śmiejąca się osoba przyciąga wzrok. Sam to zaobserwujesz u siebie, gdy następnym razem zobaczysz, że ktoś się śmieje do rozpuku lub po prostu ma ogromne poczucie humoru i często sypie żartami.

Atrakcyjność, którą można odczuwać wobec kogoś, kto się śmieje do łez to nic innego, jak po prostu oferowana przez tę osobę zdolność do tego, aby inni czuli się komfortowo i zrelaksowani w jej obecności. To bardzo prosty mechanizm, jednak często lekceważony.

Uśmiech

Poza tym śmiech to zawsze świetny sposób na przełamanie pierwszych lodów w dowolnej niezręcznej sytuacji. Pamiętaj, że optymizm jest zawsze dobrą rzeczą. Może nawet otworzyć Ci drzwi do nowych miejsc pracy lub możliwości, których nawet nie brałeś nigdy pod uwagę.

“Śmiech to słońce, które spędza zimę z ludzkiej twarzy”.
Wiktor Hugo

Jeśli jesteś już typem „śmieszka”, przyjmij nasze gratulacje! Wszyscy przechodzimy w życiu przez dobre i złe momenty, ale nigdy nie powinniśmy zapominać o naszym własnym śmiechu.

Zwiększ swoją pewność siebie, otaczaj się pozytywnymi ludźmi, a zobaczysz jak bardzo się zmieni w Twoim życiu. Przede wszystkim poczujesz się lekko i szczęśliwie. Wiele rzeczy będzie Ci przychodzić naprawdę łatwiej, niż do tej pory. Śmiech jest po prostu znakomitym antidotum na wiele, wiele problemów w życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.