Istnieje w mózgu obszar odpowiedzialny za szczęście?

Istnieje w mózgu obszar odpowiedzialny za szczęście?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zespół neuronaukowców przypadkiem odkrył w mózgu ludzkim obszar odpowiadający za szczęście. Konkretny obszar zakrętu obręczy może działać jako punkt dostępu do kilku sieci, od których zależy nasz nastrój.

W dzisiejszym artykule piszemy o badaniu, które zostało przedstawione w związku z fascynującym funkcjonowaniem naszego mózgu, o którym dowiadujemy się więcej każdego dnia. Wygląda na to, że udało się zlokalizować w mózgu obszar szczęścia, który może być stymulowany elektrycznie. Otwiera to nowy zakres możliwości leczenia wielu patologii.

W rzeczywistości badania rozpoczęto jako mapowanie mózgu za pomocą stymulacji elektrycznej u pacjentów cierpiących na padaczkę. Przypadkowo odkryli, że stymulacja elektryczna obręczy wywoływała niepohamowany śmiech pacjentów. Ponadto wydawało się, że budzi dobre samopoczucie i przyjemne uczucie spokoju.

Wcześniej wiedzieliśmy już, że stymulowanie pewnych części mózgu może powodować niekontrolowane ataki śmiechu. Ale nowością w tym odkryciu jest to, że po raz pierwszy zidentyfikowano która to część.  To ta, która podczas stymulacji znacząco zmniejsza również uczucie lęku

Badania mózgu

Zespół neurologów z Emory University School of Medicine w Atlancie przeprowadził badania na pacjentach z padaczką. Umieścili małe elektrody w mózgu pacjentów, aby móc elektrycznie stymulować niektóre obszary mózgu. Celem było znalezienie informacji o neuronalnym źródle napadów u tych pacjentów.

Naukowcy nie wierzyli własnym oczom, gdy stymulując zakręt obręczy jednej z młodych pacjentek fragment istoty białej łączący kilka obszarów mózgu spowodował, że zaczęła ona śmiać się w sposób niekontrolowany. Uśmiechała się również i czuła się zrelaksowana i spokojna.

Rozświetlony mózg

Pokazano pacjentce wyrazy twarzy pokazujące różne emocje: od szczęścia do smutku, przechodząc przez neutralny. Stwierdzono, że pacjentka oceniała twarze jako szczęśliwsze, gdy poddawano ją stymulacji elektrycznej. Jest to wskaźnik, że była w lepszym nastroju.

Został u niej również zmierzony poziom funkcji poznawczych podczas stymulacji obszaru szczęścia w mózgu. Pacjentka została poddana także próbom pamięci, uwagi i testom językowym. Stwierdzono, że stymulacja nie wpłynęła ani pozytywnie, ani negatywnie na jej umiejętności poznawcze. Oznacza to, że stymulacja elektryczna nie koliduje z poznaniem.

Takie same badania przeprowadzono u pozostałych dwóch pacjentów cierpiących na padaczkę. Pacjenci  osiągnęli takie same wyniki przy stymulacji elektrodami zakrętu obręczy, jak w przypadku pierwszej pacjentki. U wszystkich pacjentów pojawiło się ogólne uczucie spokoju i wybuchy niekontrolowanego śmiechu.

Dlaczego ten obszar mózgu wywołuje uczucie spokoju i śmiech?

Zakręt obręczy znajduje się pod korą i zakrzywieniem wokół śródmózgowia. W jego górnej części czołowej zlokalizowano obszar odpowiedzialny za szczęście. Ten obszar ma wiele połączeń prowadzących do regionów mózgu odpowiedzialnych za złożone emocje.

Szczęśliwa kobieta
Istota biała, która przecina obręcz zakrętu łączy ze sobą kilka płatów. Dzięki stymulacji elektrodami może wpływać na inne sieci, które znajdują się w innej części mózgu. Wydaje się, że działa ona jak pośrednik między innymi obszarami mózgu.

Jon T. Willie, naukowiec, który był częścią zespołu porównuje ją do super autostrady z wieloma wjazdami i zjazdami. Zespół uważa, że prawdopodobnie udało im się uzyskać dostęp do różnych sieci, które regulują nastrój, interakcje społeczne i emocje.

Co oznacza to odkrycie dla przyszłości?

Wygląda na to, że przyszłe badania skupią się na wykorzystaniu stymulacji elektrycznej do leczenia zaburzeń lękowych, depresji, a nawet przewlekłego bólu.

Inna linia badań mogłaby skupić się na zastosowaniu stymulacji elektrycznej obszaru szczęścia do stworzenia lepszych i przyjemniejszych doświadczeń podczas operacji, kiedy pacjenci nie są usypiani.

W każdym razie musimy poczekać, aż technologie się rozwiną, ponieważ ten rodzaj leczenia wymagałby w dzisiejszych czasach chirurgii inwazyjnej. Elektrody powinny zostać umieszczone bezpośrednio w mózgu, co wiąże się z operacją o wysokim ryzyku.

Tak czy inaczej, jest to odkrycie o ogromnym znaczeniu. Przybliża nas do pełnej wiedzy o naszym mózgu i daje nam nadzieję na przyszłość. Nadzieję dla wszystkich zabiegów, które mają związek ze stanem ducha, czy to, by go zmienić czy uzupełnić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.