Intymność - podstawa głębokich relacji w parach

Intymność w związkach małżeńskich, czasami jest trudna do osiągnięcia, ponieważ wiąże się z ujawnieniem wrażliwości.
Intymność - podstawa głębokich relacji w parach
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Yamila Papa

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2023

W związkach partnerskich intymność jest więcej niż ważna. Jest to główny czynnik determinujący. Chociaż może nam się wydawać, że to słowo ogranicza się do kontekstu seksualnego, oznacza ono również inne kwestie, takie jak zaufanie, współudział lub wiedza, czego chce druga osoba.

Dzisiaj skupimy się trochę na rutynie seksualnej, na tym, co dzieje się pod kołdrą (lub gdziekolwiek indziej, ponieważ wszyscy wiemy, że pasja nie ogranicza się do sypialni). Jeśli chcesz poprawić intymność w związku, może to być dobry moment, aby podjąć niewielki wysiłek i to osiągnąć.

Pamiętaj, że pierwszym podstawowym warunkiem jest to, że obie strony muszą się zgodzić, że aby relacja mogła się poprawić, potrzebne są zmiany. Jeśli jedna ze stron w danym momencie nie odczuwa pożądania, jest bardzo zmęczona lub woli tego dnia zająć się czymś innym, konieczne może być poczekanie, aż obie strony będą w prawdziwej harmonii.

Intymność w seksie wiąże się z kilkoma kwestiami, od przyjemności i doznań drugiej osoby po to, co czujemy w danej chwili. Nie ma to nic wspólnego z tym, co kobiety lub mężczyźni lubią najbardziej, ale ze znalezieniem złotego środka, w którym obie osoby się łączą.

Aby poprawić intymność w związku małżeńskim, jednym z niepodważalnych kroków jest zwrócenie uwagi na to, co czujesz, i jednocześnie zadbanie o to, czego doświadcza druga osoba. Czy myślisz, że to możliwe? Oczywiście, że tak!

Intymność – jak poprawić ją w związku?

Chociaż moglibyśmy powiedzieć, że kochanie się to jedno, a uprawianie seksu to drugie, dobrze jest też przełączać się między pasją a romansem. To przynosi parze wiele korzyści i poprawia intymne doświadczenia.

Kontakt wzrokowy podczas stosunku seksualnego jest ważny dla zwiększenia poziomu współudziału, a także poznania, jak czuje się druga osoba. Jeśli zwykle zamykasz oczy, aby poczuć więcej przyjemności, tracisz coś istotnego: nie możesz obserwować partnera. Nie chodzi o to, aby przez cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy, ale raczej o znalezienie równowagi.

Być może w takich momentach dotyk jest najważniejszym zmysłem, ale są też inne. Należą do nich wzrok, słuch, węch, a nawet smak. Wszystkie zmysły mogą dać nam dodatkowe podekscytowanie i przyjemność, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy.

„Moim zdaniem, jeśli chodzi o przyjemność, trzeba używać wszystkich zmysłów”.

-Markiz de Sade-

Dlatego intymność obejmuje nie tylko utrzymywanie stosunków seksualnych, ale również rozmawianie o seksie. Jeśli rozmawiamy z partnerem o innych sprawach, dlaczego nie porozmawiać o seksie?

Nikt nie ma mocy czytania w myślach, a istnieją rzeczy, których nie da się przekazać bez słów. Dzięki szczerej rozmowie, przy wielu okazjach Twój partner będzie zachwycony, mogąc Cię zadowolić. Często obie strony chcą swobodnie rozmawiać o seksie, ale nie są w stanie stworzyć takiego bogactwa intymności, aby komunikacja była możliwa.

To nie jest kara?

Z drugiej strony, niektórzy bardziej wstydzą się spojrzeć komuś w oczy, niż zdjąć ubranie. To tak, jakby kontakt wzrokowy sprawiał, że osoby takie czują się naprawdę odsłonięte i kruche. Chodzi o kruchość, która z jakiegoś powodu powoduje strach.

Przezwyciężenie tego uczucia może prowadzić do wspaniałej komunikacji. To właśnie dzięki niej Wasze życie intymne stanie się o wiele bogatsze i bardziej satysfakcjonujące.

Mężczyzna całuje kobietę w czoło.

Często nieumyślnie to my zapinamy łańcuchy na własną przyjemność.

Skoro mówimy o lękach i niepewności, jednym ze sposobów na zwiększenie intymności z partnerem jest umożliwienie mu „zobaczenia” Ciebie. Kobiety najczęściej mają więcej kompleksów dotyczących swojego ciała. Zdarza się, że nie chcą zostawiać włączonego światła lub wybierać pewnych pozycji, w których czują się bardziej bezbronne.

Warto pamiętać, że rozwój odbywa się poprzez intymność, która z kolei z czasem powstaje poprzez zaufanie.

Zaufanie wymaga czasu. Niestety nie zawsze rezerwujemy go dostatecznie dużo. To inwestycja, którą często lekceważymy lub mamy nadzieję, że przyjdzie naturalnie. Nie da się jej jednak zrealizować, gdy pozostaje ostatnim punktem na liście naszych priorytetów.

Tak naprawdę nie ma nic złego w planowaniu prywatnych chwil. Okazuje się to wręcz nieodzowne.

Porozumienie

Intymność będzie miała pozytywny wpływ na Twoje codzienne życie, ponieważ, jak wspomniano powyżej, nie polega ona wyłącznie na kontakcie seksualnym. Polega ona także na poznawaniu się nawzajem, wiedzy, czego pragnie druga osoba, sprawianiu jej przyjemności i pozwalaniu, aby sprawiała przyjemność Tobie, a także szukaniu (i znajdowaniu) tego, co oboje lubicie i co czujecie.

Wielu osobom trudniej jest spojrzeć partnerowi w oczy i otworzyć się emocjonalnie, niż rozebrać się i uprawiać seks. Emocjonalne rozebranie się nie zawsze jest tak łatwe, jak się wydaje. Być może myśl o odrzuceniu warunkuje naszą chęć otwarcia się na partnera. Dlatego gdy już otworzymy się emocjonalnie, wpłynie to pozytywnie na jakość relacji seksualnych.

Pamiętaj, że seks to doskonały sposób na nawiązanie kontaktu z wybraną osobą.

Seks to nie tylko kontakt fizyczny, to także akt psychiczny. Im lepsze relacje mamy z partnerem, tym więcej będziemy czerpać przyjemności. Nagość emocjonalna i fizyczna może być idealną kombinacją spędzenia czasu z pasją, intymnością i współudziałem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.