Filmy o zdrowiu psychicznym

Zdrowie psychiczne jest bohaterem niezliczonych filmów. Wiele z nich jest naprawdę dobrych i oprócz rozrywki może również służyć zaspokojeniu ciekawości tematu.
Filmy o zdrowiu psychicznym
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2023

Dziedzina zdrowia psychicznego dostarczyła tajemniczych i fascynujących tematów, które zainspirowały świat zarówno małego, jak i dużego ekranu. Podczas gdy niektóre dzieła trafnie poruszają temat zaburzeń psychicznych, inne mają tendencję do fantazjowania na temat niektórych z jego bardziej „rozpoznawalnych” elementów. Dzisiaj przedstawimy wybrane filmy o zdrowiu psychicznym.

Od lat dyskusje na ten temat w filmach są co najwyżej pobieżne. Często zaprzeczają prawdzie o doświadczeniach związanych ze zdrowiem psychicznym, z którymi ludzie stykają się na co dzień.

Najlepsze filmy o zdrowiu psychicznym

W historii kina podejmowano wiele prób przedstawienia choroby psychicznej. Niektóre były jedynie niejasnymi próbami lub przybliżeniami na ten temat. Inni dołożyli należytej staranności i dokładnie i z wyczuciem przedstawili problemy, z jakimi borykają się ludzie w realnym świecie.

W poniższym artykule porozmawiamy o niektórych filmach, aby zobaczyć, jak przemysł rozrywkowy podszedł do tego tematu i czy zrobił to dobrze, czy źle.

1. Dzienniki Lipsetta autorstwa Theodore’a Ushev

Aby zaostrzyć apetyt na filmy o zdrowiu psychicznym, proponujemy obejrzeć ten krótki film, który przedstawia życie i pracę kanadyjskiego reżysera filmów eksperymentalnych, Arthura Lipsetta. Mężczyzna popełnił samobójstwo w 1986 roku, gdy miał 49 lat.

Arthur Lipsett zainspirował pokolenia filmowców, w tym George’a Lucasa i Stanleya Kubricka. Ten wielokrotnie nagradzany film animowany Theodore’a Usheva, z głosem młodego Xaviera Dolana, ilustruje walkę i przyprawiający o zawrót głowy upadek kanadyjskiego filmowca.

Opracowany jako intymny pamiętnik i przemieniony w lawinę obrazów i dźwięków, próbuje uchwycić osobowość Lipsetta na podstawie fragmentów z jego własnych filmów. W efekcie jest to dzieło sztuki na ekranie, które ilustruje przyprawiający o zawrót głowy upadek artysty, depresję i błędnie nazwane „szaleństwo”.

2. Poradnik pozytywnego myślenia autorstwa Davida O. Russella

Poradnik pozytywnego myślenia ma na celu przedstawienie choroby afektywnej dwubiegunowej na ekranie. Czy to w filmach, czy w referencjach celebrytów (takich jak Mariah Carey czy Kanye West), jest to zaburzenie, o którym mówi się najczęściej. Problem w tym, że termin ten jest nadużywany w mowie potocznej. Choroba dwubiegunowa nie oznacza tylko złego nastroju lub częstej zmiany zdania.

Ta komedia romantyczna ożywia gatunek, w którym tak wielu innym zawiodło, dodając mu odwagi i emocji realistycznego dramatu. Aktorzy znakomicie przedstawili dwójkę głównych bohaterów. Pokazują trudności, z jakimi borykają się pacjenci w swoich środowiskach, gdy próbują pokonać przeciwności podczas epizodów afektywnych dwubiegunowych.

Jednak film nie pokazuje w wystarczającym stopniu faz depresyjnych zaburzenia. Są one zwykle najbardziej bolesne, ponieważ trwają najdłużej i odzwierciedlają problematyczne zachowania przejawiane w fazie maniakalnej.

3. W zdrowiu i w chorobie, Nils Malmros

W zdrowiu i w chorobie to najnowszy film jednego z najbardziej wpływowych reżyserów duńskiego kina, Nilsa Malmrosa. Reżyser ten ma tendencję do używania kina jako środka oczyszczającego. Ten autobiograficzny film o zamordowaniu syna przez żonę jest tego dobrym przykładem.

Malmros czekał do końca swojej kariery, aby nakręcić ten film, aby uchronić swoją żonę przed piętnem i odrzuceniem. W filmie Malmrosa reprezentuje reżyser Johannes (Jakob Cedergren), który po tragedii próbuje uchronić swoją żonę Signe (Helle Fagralid) po tragedii.

Film oddaje konsekwentnie poważny i smutny nastrój. Zawiera kilka emocjonalnie intensywnych scen, ale udaje mu się uniknąć tragizmu. Intencją Nilsa jest zrozumienie środowiska, które wywołało u matki epizod psychotyczny, którego kulminacją było zamordowanie córki.

W historii kina nie ma precedensu dla filmu autobiograficznego o tak dotkliwej tragedii. W dzisiejszych mediach jest zupełnie odwrotnie, ponieważ jesteśmy bombardowani banalnymi historiami o ludziach, którzy uważają się za interesujących. Jednak w tym filmie Nils chce wnieść znaczący wkład do gatunku.

4. Inna kobieta autorstwa Woody’ego Allena

Kiedy profesor filozofii, Marion Post (Gena Rowlands) wynajmuje mieszkanie, aby pracować nad swoją nową książką, zdaje sobie sprawę, że słyszy rozmowy z sąsiedniego pokoju, w którym mieści się gabinet psychiatry.

Marion fascynują sesje z pacjentką o imieniu Hope (Mia Farrow). Gdy Hope opowiada o swoich emocjonalnych zmaganiach, Marion zaczyna przewartościować swoje życie. Zdaje sobie sprawę, że jej chłód oddalił ją od przyjaciół i rodziny i przegapiła znalezienie prawdziwej miłości.

Film jest psychologicznym studium postaci pozbawionym charakterystycznego dla Allena neurotyzmu, ale zawierającym niektóre z jego najbardziej przenikliwych spostrzeżeń. To czułe, złożone i poruszające studium postaci kobiety złapanej między kryzysem wieku średniego a urazą małżeńską.

5. Wina, Ibon Cormenzana

Ten film z 2022 roku jest wyreżyserowany przez dwie gwiazdy filmu, które również są parą w prawdziwym życiu. Manuela Vellés napisała ten złożony scenariusz ze swoim partnerem, Ibonem Cormenzaną, kiedy przeżywali kryzys macierzyński.

Wina to pierwszy krok aktorki na polu scenopisarstwa (zasłynęła rolą w Chaotic Ana). Jej śmiałość w radzeniu sobie z tematami tabu zaskoczyła wielu krytyków.

Film opowiada nam o głębokich konsekwencjach, jakie może mieć gwałt, i wykracza daleko poza cierpienie, jakiego może wtedy doświadczyć ofiara.

Zaatakowana przez kolegę swojego chłopaka, przerażona swoim osłupieniem, poczuciem winy i obrzydzeniem, bohaterka izoluje się od świata. Rozpoczyna proces autodestrukcji, na który jej zdaniem zasługuje. Film porusza tematy drażliwe i aktualne, takie jak przyzwolenie na seks, brak empatii seksualnej, niechciana ciąża i absolutna samotność w macierzyństwie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.