Erin Brockovich: antybohater, którego nikt nie oczekuje, ale każdy potrzebuje

Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Erin Brockovich to jeden z tych filmów, które musisz obejrzeć przynajmniej raz w życiu. Na podstawie prawdziwych wydarzeń opowiada historię kobiety, która w pojedynkę przeciwstawia się niesprawiedliwości, z wiarą, że sama jest w stanie przynieść jej kres i pomóc innym.

Motywacja do pracy

Erin Brockovich to dramat prawny oparty na prawdziwej historii kobiety, która pomogła wywalczyć największą karę, jaką kiedykolwiek zapłacono w pozwie bezpośrednim w Stanach Zjednoczonych.

Erin Brockovich wyreżyserował Steven Soderbergh. Julia Roberts stała się wówczas aktorką z najwyższą pensją dla kobiecej gwiazdy filmowej. Film dostał pięć nominacji do Oscara.

Erin to samotna matka trójki dzieci. Po przegranym pozwie o szkody osobowe pyta swojego prawnika, Eda Masry’ego (Albert Finney), czy może dać jej pracę. Jako sekretarka znajduje w aktach informacje na temat mało znanej sprawy wniesionej przeciwko korporacji Pacific Gas and Electric. Erin zaczyna badać szczegóły, przekonana, że fakty po prostu się nie zgadzają.

Z czasem odkrywa systematyczne tuszowanie bardzo niebezpiecznej praktyki: przemysłowego zatrucia wody, a jaką zaopatrzone jest miasto, które zagraża zdrowiu całej społeczności. Film przedstawia drogę osobistej walki Erin, aby wywalczyć sprawiedliwość dla ludzi, którzy nawet nie myśleli, że jej potrzebują.

Erin Brockovich – antybohater, którego nikt nie oczekuje

Dwukrotnie rozwiedziona Erin Brockovich samotnie wychowuje trójkę dzieci, jest zadłużona i stara się znaleźć pracę. Nie ma dyplomu, mówi językiem, który nie jest szczególnie formalny i nosi szpilki dłuższe niż spódnice.

Staje się bohaterką skandalu, w jaki zamieszana jest duża i potężna firma energetyczna. Aktorka, która wciela się w tytułową postać filmu, wkłada w tę rolę – niczym prawdziwa Erin – całą swoją energię i motywację. Jej występ jest prawdziwym popisem gwiazdy kina, który sprawia, że ta produkcja odniosła spektakularny sukces.

Film opowiada trudną do uwierzenia, ale opartą na faktach historię Erin Brockovich, nieco zrzędliwej byłej piękności. Zatrudniona jako słabo opłacany pracownik w małej kancelarii prawnej, odkryła wielką aferę związaną z zanieczyszczeniem wody.

Kara w wysokości 333 milionów dolarów, jaką ze względu na jej działania musiało zapłacić Pacific Gas & Electric Company, stanowi największe odszkodowanie w historii USA.

Jednak scenariusz Susannah Grant daleki jest od pokazywania batalii na sali sądowej. Film skupia się na kobiecej sile, której motorem jest namiętne przekonanie, że poważny błąd musi zostać poprawiony. Pokrzywdzeni to ludzie tacy jak ona. Pracownicy z trudnościami, których dobro jest zagrożone przez obojętność i pogardę wielkich korporacji.

Wypadek drogowy, który zmienił życie

Erin uczestniczy w wypadku drogowym spowodowanym lekkomyślnością innego kierowcy. W jego wyniku ma problemy z mięśniami. Kiedy jej pozew przeciwko sprawcy wypadku kończy się niepowodzeniem, prawie szantażuje swojego prawnika Eda Masry’ego (Albert Finney), by zatrudnił ją do pracy w swojej kancelarii w Los Angeles.

Choć nie jest jej po drodze z innymi pracownikami ze względu na różnice w sposobie ubierania się i wysławiania, Erin dostaje tę pracę.

Porządkując pliki, trafia na dokumentację medyczną, w której odkrywa wiele nieprawidłowości. W ten sposób odkrywa zanieczyszczenie wody na pustyni Mojave w Kalifornii tuszowane przez korporację PG&E. Brockovich zaczyna zauważać różne podejrzane praktyki Pacific Gas and Electric wobec właścicieli domów w Hinkley.

Dzięki wizytom w miejskich archiwach czy badaniom wód gruntowych odkrywa, że  mogły one zostać zanieczyszczone związkami chromu. Erin powiązuje to z okropnymi chorobami, jakich doznają mieszkańcy Hinkley.

Matka gotowa na wszystko

Pozostawiając swoje dzieci pod opieką chłopaka, motocyklisty o imieniu George (Aaron Eckhart), podróżuje setki mil, by odwiedzić potencjalne ofiary. Łączy się emocjonalnie z osobami dotkniętymi tą sytuacją. Są oni pokornymi, bezbronnymi ludźmi, zatroskanymi o dobro swoich rodzin. Od początku są uprzejmi dla Erin i powierzają jej osobiste historie.

Centralnym aspektem tej historii jest relacja między Erin i jej szefem Finney’em. Ambiwalentny związek między tymi dwoma postaciami z różnych pokoleń nadaje dramatowi komediowego twistu.

W rzeczywistości głębia relacji między szefem a Erin jest widoczna w całym filmie. Adwokat ma świadomość trudnej sytuacji Erin, więc akceptuje jej maniery. Ryzykuje, bo widzi w niej cechy, jakie sam chciałby pokazać, ale nie ma odwagi.

Erin Brockovich

Erin Brockovich. Fascynujący i mądry film

Film to wartki dramat fabularny oparty na rzeczywistości matki żyjącej z dochodów znajdujących się na bardzo niskim poziomie. Soderbergh dostarczył na rynek obraz, który zyskał uznanie wszystkich: publiczności, krytyków i jury festiwali filmowych.

W walce o Oscara dla najlepszego reżysera jego głównym konkurentem okazał się on sam. Nie wygrał statuetki dzięki Erin Brockovich, ale triumfował dzięki swojemu innemu filmowi, Traffic.

Niektóre wątki obecne w filmie, takie jak zainteresowanie złowieszczym charakterem wielkich korporacji, niezależność kobiet oraz indywidualna i zbiorowa samoświadomość oraz zdolność do uczenia się, stanowią tematy częste w twórczości Soderbergha.

Z pewnością reżyser ograniczył swoje skłonności do eksperymentowania, przyjmując podejście, że mniej znaczy więcej oraz stawiając na naturalność i błyskotliwość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.