Edgar Allan Poe: najlepsze cytaty

Zebraliśmy jedne z najlepszych cytatów Edgara Allana Poe. Możesz odkryć między innymi jego pomysły na piękno, życie, śmierć i szaleństwo.
Edgar Allan Poe: najlepsze cytaty
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2022

Edgar Allan Poe był jednym z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy wszechczasów. Nazywany mistrzem opowiadań, był jednym z największych propagatorów romantyzmu. Jego dzieła zaliczane są do klasyków literatury uniwersalnej.

Poe jest znany na całym świecie ze swojego wiersza Kruk (1845). Jednak jego horrory, prace science fiction i kryminały należą do najlepszych, jakie kiedykolwiek napisano. Jego pełne niezwykłych wydarzeń życie było tak samo tragiczne jak niektóre z jego prac, więc pod wieloma względami jego utwory odzwierciedlały jego rzeczywistość.

Edgar Allan Poe i jego najlepsze cytaty

Jeśli jesteś fanem literatury i czytania, z pewnością natknąłeś się już na cytaty tego pisarza. Poe urodził się w Bostonie na początku 1809 roku. Chociaż za życia nie odniósł ogromnego sukcesu, po śmierci zdobył uznanie w niektórych sektorach sztuki.

Rzućmy okiem na to, co powiedział Edgar Allan Poe o śmierci, życiu, szaleństwie i pięknie.

1. „Piękno wszelkiego rodzaju, w swoim najwyższym stopniu rozwoju, niezmiennie pobudza do łez wrażliwą duszę”.

To jeden z jego najbardziej znanych cytatów, który wiernie oddaje romantyczny idealizm tamtych czasów. Piękno z pewnością wzbudza emocje w widzu, bez względu na to, jakiego jest rodzaju.

2. „Nie wierzę w ludzką doskonałość. Myślę, że nasz wysiłek nie będzie miał znaczącego wpływu na ludzkość. Człowiek jest teraz tylko bardziej aktywny – nie bardziej szczęśliwy – ani mądrzejszy niż był 6000 lat temu”.

Mamy skłonność, by wierzyć, że wraz z upływem czasu wzrasta wiele naszych atrybutów. Nie jest to jednak oczywiste, ponieważ w wielu aspektach ulegają one degradacji. Dzieje się tak zarówno ze szczęściem, jak i innymi wielkimi pragnieniami człowieka.

3. „Ci, którzy marzą w dzień, są świadomi wielu rzeczy, które umykają tym, którzy marzą tylko w nocy”.

Ci, którzy potrafią marzyć, widzą rzeczy, których inni nie potrafią dostrzec.

4. „Najbardziej naturalnym, a zatem najprawdziwszym i najintensywniejszym ludzkim uczuciem jest to, które powstaje w sercu przez elektryczną sympatię”.

To tak, jakby istniało w nas coś w rodzaju pierwotnego połączenia. To najbardziej szczera i naturalna manifestacja uczuć, jaką możemy rozwinąć.

5. “Decorum – problem, który odstrasza tak wielu od błogości, dopóki szansa na błogość nie przeminie na zawsze”.

Wiele razy nie otrzymujemy drugiej szansy. Dlatego należy długo i intensywnie zastanowić się, który pociąg przepuścić, a na który wskoczyć.

6. „Jeśli chcesz o czymś szybko zapomnieć, zauważ, że powinieneś o tym pamiętać”.

Nie ma prawdziwszych słów. W cytatach Edgara Allana Poe zawsze znajdziemy ironię. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jego życiu i pracy, odwiedź Muzeum Poego i stronę Stowarzyszenia Edgara Allana Poe w Baltimore.

7. „Prawdziwy geniusz wzdryga się na niekompletność – niedoskonałość – i zazwyczaj woli milczenie od powiedzenia czegoś, co nie jest wszystkim, co powinno być powiedziane”.

Jedna z wielu cech, które można przypisać geniuszom.

8. „Celem gazet jest raczej wywołanie sensacji – zwrócenie uwagi – niż wspieranie sprawy prawdy”.

Pomyśl tylko: te słowa zostały wypowiedziane prawie 200 lat temu, a są równie aktualne dzisiaj. Słuszność słów Edgara Allana Poe reprezentuje słuszność jego myśli.

Zwroty Edgara Allana Poe mówią o komunikacji

9. „Wszystko, co widzimy lub co wydaje się istnieć, jest tylko snem we śnie”.

Te słowa można znaleźć w jego popularnym wierszu A Dream Within a Dream (1849). Doświadczenie snu jest stałym elementem we frazach Edgara Allana Poe.

10. „Nie wierz w nic, co słyszysz, i tylko w połowę tego, co widzisz”.

Ten cytat pochodzi z opowieści Poego, The System of Dr Tarr and Professor Fether (1845). Wątpliwości wobec tego, co Cię otacza, nie są oznaką roztropności, ale także inteligencji.

11. „Za dużo przebywałem w swojej głowie i straciłem rozum”.

Wiele cytatów Edgara Allana Poe dotyczy szaleństwa – moglibyśmy wręcz przygotować ich kompilację. Ten cytat, podobnie jak inne, o których wspominamy później, opisuje jego własne doświadczenie.

12. „Boję się wydarzeń przyszłości: nie ich samych, ale ich skutków”.

Autor ma na myśli sposób, w jaki te wydarzenia mogą nas zaskoczyć lub wpłynąć na nasze życie. Niepewność co do przyszłości jest czymś, od czego nikt nie może uciec.

13. „Umrzeć ze śmiechu musi być najwspanialszą ze wszystkich chwalebnych śmierci!”

A przynajmniej tak twierdził ten romantyczny pisarz. Lepiej umrzeć ze śmiechu niż umrzeć w najgłębszym smutku.

14. „Nawet z ludźmi całkowicie zagubionymi, dla których życie i śmierć to żarty, są pewne sprawy, o których nie można żartować”.

Te słowa pojawiają się w opowiadaniu Maska Czerwonej Śmierci (1842). Bez wątpienia są chwile na żarty i inne, kiedy musimy traktować sprawy poważnie.

15. „Najstraszniejsze potwory to te, które czają się w naszych duszach”.

Nie są pod łóżkiem ani w szafie. Są w tobie i jeśli nigdy się z nimi nie spotkasz, nigdy nie przestaną cię straszyć. Jeśli jesteś fanem horroru, powinieneś również przeczytać niektóre prace HP Lovecrafta, który uważał Poego za swojego mentora.

16. „Zwyczaje świata to konwencjonalne szaleństwa”.

Są po prostu tak zinternalizowane, że nie jesteśmy ich świadomi.

17. „Wszelkie cierpienie pochodzi z pragnienia, z przywiązania, z pożądania”.

Nie ma znaczenia, kim jesteś – Twoje cierpienie w życiu jest spowodowane pragnieniem, przywiązaniem i pożądaniem. Co więcej, często doprowadzają one do skrajności.

18. „Pamięć o minionym szczęściu jest udręką teraźniejszości”.

Te słowa łączą się z poprzednim cytatem. Jeśli odczuwasz tęsknotę, przywiązanie lub pragnienie wobec wydarzeń z przeszłości, Twoich najszczęśliwszych czasów, to naturalne, że prowadzi to do cierpienia.

19. “Szczęściem jest się zastanawiać – szczęściem jest marzyć”.

Nigdy nie powinieneś przestać się zastanawiać i marzyć. Te słowa Poego uświadamiają, że nie wszystkie jego cytaty miały negatywny oddźwięk.

20. “Lata miłości mogą zostać zapomniane przez minutę nienawiści”.

Niestety zdarza się to każdego dnia. Jeden wybuch negatywnych emocji może rzeczywiście pogrzebać miłość, którą dwoje ludzi miało wobec siebie nawzajem.

Cytaty Edgara Allana Poe

21. „Niewidzialne rzeczy to jedyna prawdziwa rzeczywistość”.

Słowa te zostały później przeformułowane na różne sposoby. Na przykład wszyscy znają je z Małego Księcia (1943): „To, co istotne, jest niewidoczne dla oka”.

22. „Sen: te małe kawałki śmierci, jak ich nie znoszę”.

Aby dać Ci wyobrażenie tego zjawiska, przeciętny człowiek przesypia około 25 lat swojego życia. Spędzasz jedną trzecią swojego życia śpiąc.

23. „To nie w pogoni za przyjemnością naraziłem życie, reputację i rozsądek. To była desperacka próba ucieczki od torturujących wspomnień, poczucia nieznośnej samotności i strachu przed jakąś dziwną nadchodzącą zagładą”.

Te słowa łączą nas z ostatnimi godzinami życia amerykańskiego pisarza. Zresztą do dziś okoliczności jego śmierci są sporne.

24. “Nie ma wyjątkowego piękna… bez jakiejś dziwności w proporcjach”.

Innymi słowy, żadne piękno nie umyka jakiejś niedoskonałości.

25. “Dziewięćdziesięciu i dziewięciu ma marzenia i są szczęśliwi, ale nadzieją odrodzonego świata jest setny człowiek, który jest ponuro zdeterminowany, aby te marzenia się spełniły”.

Marzenia i ideały same w sobie są niczym, dopóki się nie zmaterializują. Problem w tym, że w prawdziwym życiu jest więcej marzycieli niż wykonawców.

Tą ostatnią refleksją kończymy naszą listę najlepszych fraz, których autorem był Edgar Allan Poe. Proponujemy przyjrzeć się jego pracy i odkryć więcej perspektyw tego twórczego geniusza.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.