Zmień własne przekonania i wzmocnij swoją osobowość

Zmień własne przekonania i wzmocnij swoją osobowość

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2017

Zmieniając swoje przekonania, z pewnością podejmujemy trudne wyzwanie. Ale jeśli się do tego przyłożyć, liczba “rzeczy niemożliwych” okaże się być znacznie mniejszą niż myślisz!

Gdy zmienisz lub przynajmniej przekształcisz przekonania, które nosiłeś ze sobą przez tyle lat, będziesz zmienić również własną osobowość. Jest to jednym z wielu sposobów na ewolucję bądź rozwój osobisty.

Stare koncepcje ciągną nas w dół jak pełen kamieni plecak. Może jakiś czas temu wierzyłeś w te idee, ale teraz już zdajesz sobie sprawy z ich niedokładności i wydają się być absolutnie niewystarczające. Więc dlaczego nadal ich się trzymasz?

Pozwól sobie wyrosnąć, zmieniając własne przekonania

Uformowane poglądy to sposób na bycie w ciągłym kontakcie ze sobą i zazwyczaj zawierają mnóstwo materiału emocjonalnego, kulturowego i tradycyjnego. Myślimy, że te nasze myśli i czynności będą towarzyszyć nam resztę życia, ale prawda jest taka, że nic nie pozostaje stałe przez tak długi okres czasu.

Zmiany to cnota. Lecz nie wszyscy to rozumieją. Jeśli Twoim celem jest zmiana samego siebie i bycie tym, kto uczy się na własnych błędach, wyniki tej metamorfozy będą zawsze pozytywne.

Niebieska twarz

Zazwyczaj myślimy, że nasza osobowość jest wyryta w kamieniu i nie da się jej zmienić za nic na świecie. Dlatego sumiennie bronimy przekonań, które wcześniej były dla nas cenne lub były po prostu przyjęte i tyle. W jakiś sposób dochodzimy do wniosku, iż jeśli atakujemy własne przekonania, atakujemy również samych siebie.

Więc co się stanie, gdy zrozumiesz, że się myliłeś? Czy może już masz jakieś alternatywy dla tego, w co tak długo wierzyłeś? Czy w ogóle warto zmienić swoje przekonania? Nie ma konieczności szukania odpowiedzi na te pytania, gdyż można je znaleźć tylko wewnątrz Ciebie.

Ograniczone poglądy powstrzymują rozwój

Umysł ponosi odpowiedzialność za ustalanie ograniczeń. Jeśli myślisz, że nie możesz czegoś zrobić, nieuchronnie przegrasz walkę o swoje cele. Ale gdy będziesz otwarty na zmiany i będziesz walczył o swoje pragnienia, żadna mylna idea nie zostanie z Tobą na długo wśród tych, które uważasz za własne.

Przekonania, które działają preciwko twoim interesom (albo przeciwko osobom, których kochasz), są bardzo niebezpieczne. Ale problem jest taki, że często po prostu nie zauważamy ich. One zawsze istnieją, ale jedyne, co robią, to zamykają Ciebie na argumentacje, dyskusje i wzbogacenie się.

Pewnie nie jeden raz korzystałeś się z tych przekonań w pewnych momentach i były one użyteczne w niektórych sytuacjach. Lecz pamiętaj, że okoliczności się zmieniają i żaden dzień nie jest podobny do poprzedniego. Zbyt zakorzenione przekonania służą jedynie zniszczeniu i uniemożliwiają osiągnięcie swoich marzeń.

Przekonania i wewnętrzne głosy

Przede wszystkim należy pamiętać, że aby mieć silną osobowość. która potrafi skutecznie pokonywać życiowe trudności, niezbędna jest elastyczność i otwartość.

Jeśli idziesz przez życie jak robot, nie będziesz mógł unikać gałęzi drzew, przeskakiwać przez dziury lub wybrać poprawnego kierunku na rozwidleniu dróg. Więc granice Twego myślenia powinny być ruchome i elastyczne.

Adaptacja uratowała wiele gatunków przed wymieraniem. Nawet ludzie musieli przejść przez różne etapy istnienia, by stać się tym, kim teraz jesteśmy. Zastanów się, czy masz tak niezbędną zdolność do zmiany oraz ewoluowania, aby jutro być lepszym niż dzisiaj.

Zamyślona kobieta patrzy przez okno

Twój wewnętrzny głos nigdy nie pozostawi Cię w spokoju. Przekonania, których chcesz się pozbyć, będą się opierać i walczyć. Ale to nie ma znaczenia. Bądź twardy w swoich decyzjach i nie poddawaj się. Zapytaj tych poglądów i postaraj się zrozumieć, dlaczego tak długo się kręcili w Twojej głowie.

Zapytaj samego siebie, czy są te przekonania dalej użyteczne, czy pomagą Ci osiągnąć swoje cele, czy mogą zmienić Twoje relacje z innymi ludźmi. A następnie pomyśl o tym, jak znaleźć dla nich alternatywę.

Wybierz taką, która będzie najlepszą dla Ciebie. Ale razem z tym odpowiedź nie pojawi się w mgnieniu oka. Jej znalezienie wymaga trochę czasu i poświęcenia.

Ciągle szukaj i nie stój bezczynnie. Jeśli jest coś, co Cię motywuje, niech stanie Twoją prowadzącą gwiazdą. Dokładnie tak, jak kiedyś robili marynarze.

Gdy odnajdziesz siebie w momencie chęci kapitulacji, pomyśl o korzyściach, które otrzymasz w przyszłości i nie bój się zmian, których musisz dokonać. Zawsze lepiej zmienić to, co prowadzi do robienia błędów z dumy.

Ewoluuj i zmieniaj się. Bądź jak płynąca bez przerwy rzeka. Możesz osiągnąć wszystko, jeśli tylko się przyłożysz!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.