Działania - gdy odzwierciedlają twoje słowa, wówczas wzbudzasz zaufanie

 Działania - gdy odzwierciedlają twoje słowa, wówczas wzbudzasz zaufanie
Alicia Garrido Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Garrido Martín.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ludzie ufają tobie, gdy twoje działania potwierdzają słowa, które wypowiadasz. Jak wyraził to w bardzo prosty i ostry sposób Mahatma Gandhi “działanie wyraża priorytety”.

Działania pokazują prawdę i autentyczność – nawet działanie związane z nierobieniem niczego.

Działania mogą wspierać twoje słowa lub im zaprzeczać. Twoje słowa są bardziej godne zaufania, jeśli towarzyszą im działania, które wskazują ten sam kierunek i pokazują tę samą intencję. Kiedy wspierają to, co mówisz, pokazujesz, że pragnienia, obietnice, przeprosiny i intencje, które wyrażasz, są prawdziwe. Stwarza to zaufanie i pozwala ci się zrelaksować, ponieważ nie zawsze trzeba być czujnym.

Możesz w szczególności identyfikować się z tym, jeśli łatwo przychodzi ci zaufać tym, którzy są dla ciebie ważni. Ufasz im na podstawie spójności między tym, co mówią, a tym, co robią dla ciebie. Nie musisz ciągle prosić ich, aby kontynuowali, ponieważ ich słowa są wystarczające. A może myślisz o tych przyjaciołach, którzy być może niespecjalnie okazują emocje, ale pokazali, że zawsze są przy tobie.

Zaufanie powstaje, gdy działania potwierdzają słowa

Są też ludzie, którym ufasz ślepo, ponieważ mówią piękne rzeczy. Ludzie, którzy lubią składać obietnice, ale później okazuje się, że nie mogą ich dotrzymać.

Liść nad dłonią.

Jeśli słowom nie towarzyszą działania, które je potwierdzają, stają się kruche. Rujnują zaufanie i utrudniają jego odzyskanie. Nie można zaufać komuś, kto mówi jedno, a następnie idzie w zupełnie innym kierunku. Ale jednocześnie twoja niezdolność do reagowania również pokazuje jakie są twoje życiowe priorytety.

Pomyśl o ludziach, którzy napełnili twoje serce pięknymi i pełnymi troski słowami. Jak mógłbyś nie chcieć, by otuliły cię takie piękno i nadzieja? Ludzie pragną ufać – nie szukamy ludzi, którzy nas skrzywdzą. Zaczynamy budować mury, gdy z czasem zostaje nam wyrządzone coraz więcej szkód, ale naszym prawdziwym pragnieniem jest zaufanie.

Zaufanie przynosi bezpieczeństwo i spokój

Zaufanie daje bezpieczeństwo, którego potrzebujemy, aby pozostać przy zdrowych zmysłach. Potrzebujemy spójności. Niespójność nas zniechęca, sprawia, że ​​czujemy się niepewnie i nieustannie postawieni w stan zagrożenia. Dlatego, gdy ktoś wielokrotnie łamie nasze zaufanie, odczuwamy potrzebę odejścia.

Zamyślona kobieta.

 Jeśli nie cenimy sobie zaufania, jesteśmy skazani na to, że kolejne relacje będą ulegały zniszczeniu. Jeśli nie szanujemy samych siebie, nikt nie będzie szanował nas. Dlatego ważne jest, aby poważnie zastanowić się, komu oferujemy piękny, ale delikatny dar zaufania. Czasami jest to prawdziwy akt odwagi.

Szukaj ludzi, których działania wspierają słowa. Nie traktuj rzeczy lekko, jeśli nie jesteś całkowicie pewien, że odzwierciedlają twoje uczucia. Nie składaj żadnych obietnic, jeśli myślisz, że nie będziesz w stanie ich dotrzymać. Upewnij się, że twoje własne słowa mają wartość. Kiedy istnieje spójność między tym, co mówisz a tym, co robisz, inspirujesz zaufanie i bezpieczeństwo u innych ludzi. Co więcej, unikasz także drażniącego dysonansu poznawczego z twojej strony.

“Kto żyje nadzieją, umrze głodny.”

Benjamin Franklin

Fałszywe nadzieje wypełniają cię powietrzem, a nie znaczeniem

Zaufanie i bezpieczeństwo to fundamentalne filary jakiejkolwiek znaczącej relacji emocjonalnej. Możesz mieć wielu przyjaciół, ale PRAWDZIWYCH nie jest łatwo znaleźć. Wiesz, że są prawdziwymi przyjaciółmi, ponieważ zawsze są przy tobie. Ponieważ ich słowa i ich działania są ze sobą powiązane, co oznacza, że ​​nie ma niebezpieczeństwa zagrażającego waszej relacji. Wiesz, że jeśli będziesz miał jakiekolwiek problemy, zmierzysz się z nimi zanim zdradzisz się choćby słowem.

Działania - dwie dziewczyny z fajerwerkami.

Czy wolisz żyć fałszywą nadzieją, czekając na działania, które nigdy nie nadejdą, na słowa, które wyparowują w mgnieniu oka, gdy tylko zostaną wypowiedziane? A może wolisz prawdę, choćby była bolesna, bo przecież tak naprawdę chodzi o to, co czuje druga osoba? Ostatecznie to prawda zawsze wskaże ci drogę, a nie fałszywa nadzieja i miraże na horyzoncie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.