Dlaczego kochająca się para się rozstaje?

Dlaczego kochająca się para się rozstaje?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Miłość musi się dopełniać, aby związek działał. Fakt, że bardzo się kochamy nie sprawi, że jesteśmy szczęśliwsi lub lepiej rozwiązujemy codzienne problemy. Dlatego niejedna para rozstaje się, mimo że uczucie i pasja wciąż są obecne.

Dlaczego kochająca się para się rozstaje? Widzimy to codziennie. Co więcej, być może sami przez to przeszliśmy. Opuszczenie kogoś, kogo kochasz, pożegnanie się na zawsze z kimś, kto może być dla Ciebie wszystkim… Zerwania, za którymi kryje się coś więcej niż zwykła niekompatybilność, ciężar rutyny lub problemów komunikacyjnych.

Zazwyczaj ci, którzy nadal kochają swojego partnera, często i długo się zastanawiają zanim podejmą ostateczną decyzję o zerwaniu.  Oddalają się i ponownie zbliżają.

Pojawia się wiele haseł typu „to nie działa, lepiej dajmy sobie trochę czasu” i „spróbujmy jeszcze raz, ale tym razem zróbmy to dobrze”. Mimo to nic nie pomaga, bo miłość na tym ostatnim etapie już boli. A podjęte środki tylko powiększają ranę.

Françoise Sagan zwraca uwagę, że miłość to nie tylko chęć, ale w rzeczywistości zrozumienie, umiejętność połączenia się z rzeczywistością drugiej osoby. Być może jest to jeden z głównych powodów, dla których pozwalamy odejść ludziom, których kochamy, aby pozostać sobą i nie zatracać się w wiecznym cierpieniu.

Para

Powody, dla których kochająca się para się rozstaje

Przez większą część naszego życia (zwłaszcza gdy jesteśmy młodsi) uważamy za rzecz oczywistą, że miłość jest spoiwem, które trzyma wszystko razem.

Czujemy się szczęśliwi, że możemy znaleźć kogoś do kochania, a przede wszystkim, że możemy być kochani. Jednak w miarę upływu lat i doświadczeń odkrywamy z pewnym rozczarowaniem, że miłość nie zawsze może wszystko, ani nie jest magiczną formułą szczęśliwych związków.

Aby zrozumieć przyczynę stabilności lub najczęstsze przyczyny rozstań, można przejrzeć obecnie klasyczne już badania Johna Gottmana. W ciągu ostatnich 40 lat zarówno on, jak i profesor psychobiologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Robert Levenson, badali dynamikę relacji poprzez obserwacje, terapie, wywiady i opisy.

Tak więc, chociaż osiągnięcie szczęśliwego i trwałego związku wydaje się prawie tak skomplikowane, jak rozwiązanie kostki Rubika, w rzeczywistości nie jest tak złożone. Nie, jeśli wiemy czym są czynniki, które pozwalają nam zrozumieć, dlaczego kochająca się para się rozstaje.

Ta okoliczność jest prawdopodobnie najbardziej uderzająca i delikatna. Zagłębmy się w przyczyny tego problemu.

Ty na Marsa, a ja na Saturna – różne projekty życiowe

Możemy być przywiązani do osoby na wielu płaszczyznach. Pasja, przyciąganie, przyjaźń, partnerstwo, a nawet ta magia, która może uczynić każdą sytuację transcendentną. Jest jednak przepaść, która się nie zamyka. Cierpienie, które nie znika.

Często są to projekty życiowe każdego z partnerów. Może dla Ciebie najważniejsza jest praca, ten cel, w którym stawiasz plany na przyszłość. Jednak Twój partner nie widzi tych aspiracji, jako coś pozytywnego. Może się też zdarzyć, że jeden z partnerów jest gotowy na założenie rodziny, a drugi nie ma tego w planach.

Brak harmonii w tych osobistych celach decyduje o stabilności pary.

Kocham Cię, ale Cię nie rozumiem

Zrozumienie zasadniczo wymaga postawienia się w sytuacji drugiej osoby, a jednocześnie pozostania sobą, aby połączyć się z obcą rzeczywistością. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się podstawowe i istotne często nie jest osiągane w związkach. Czasami miłość nie wie lub nie chce zrozumieć.

Dlaczego kochająca się para się rozstaje? Nie doceniasz mnie!

Jednym z powodów rozstania się kochającej się pary jest często niedocenianie drugiej strony. Są chwile, kiedy życie daje nam za swoje i robi to w bardzo specyficzny sposób. Bardzo często zaczyna się przyjmować wiele rzeczy za pewnik: zachowanie innych, wysiłki, dobrą wolę, zalety…

Nie potrzebujemy czuć się doceniani za to, czym jesteśmy lub co robimy, ale na poziomie pary potrzebne jest uznanie ze strony partnera.

Słuchasz mnie, ale mnie nie słyszysz (problemy z komunikacją)

Jakość komunikacji jest jednym z najbardziej decydujących elementów, aby związek miał przyszłość. Umiejętność słuchania, asertywnego mówienia, umiejętności kłótni bez dominujących nad nami emocji i umiejętność osiągania porozumień to kamień węgielny w każdej relacji.

Dlatego też inne wyjaśnienie, dlaczego kochająca się para się rozstaje w wielu przypadkach znajduje się w tym problemie.

Smutny mężczyzna przy oknie

Kiedy życie nas wystawia na próbę i poddajemy się

Para nie jest bytem odizolowanym. Nie jest chroniona przez sferę, która oddziela ją od życiowych wydarzeń i okoliczności. Obok znajduje się rodzina, rodzice. Ta więź, która czasami może przylgnąć do jednego z jej członków, aż do ograniczenia relacji, do stawiania przeszkód, z którymi nic nie jesteśmy w stanie zrobić.

Jest też środowisko pracy, a nawet społeczne, wymiary, które mogą wystawić związek na próbę na wiele sposobów. Mogą zdarzyć się przypadki niewierności, a nawet jej próby. Fakty, które budzą nieufność w związku.

Podobnie mogą się pojawić wydarzenia, w których zobaczymy, jaki naprawdę jest nasz partner: choroba, problem prawny… Zobaczenie ich reakcji może pomóc nam odkryć, że nasz partner nie jest takim, za jakiego go uważaliśmy.

Podsumowując, czasami może być nam trudno zrozumieć, dlaczego kochająca się para się rozstaje. Jednak raz jeszcze musimy mieć świadomość, że związek nie powstaje i nie jest podtrzymywany tylko przez miłość.

Związek jest budowany jak delikatne rzemiosło, które potrzebuje wielu elementów, aby pozostać mocnym, pięknym, trwałym…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gottman, J. M., & Gottman, J. S. (2015). Gottman couple therapy. Clinical Handbook of Couple Therapy, 5th Ed. The Guilford Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.