Dawanie przykładu, najlepszy sposób nauczania

Bycie przykładem to najlepszy sposób na nauczanie i wpływanie na innych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, czytaj dalej.
Dawanie przykładu, najlepszy sposób nauczania

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2021

Dawanie przykładu jest pod każdym względem najlepszą metodą nauczania. Jednak ćwiczenie go w sposób uczciwy i zdecydowany, najbardziej poprawny lub najbardziej odpowiedni, może być trudne do osiągnięcia. Niemniej jednak jest to niezwykle warte zachodu i może dodać treści do Twojego życia, jak i życia innych. Dawanie przykładu jest najmądrzejszą rzeczą, jaką możesz przekazać innym.

Jak mówi stare przysłowie: „Czyny mówią głośniej niż słowa”. Dzieje się tak, ponieważ Twoje działania wprowadzają w życie to, co powiedziałeś. Co więcej, mówienie jednej rzeczy, a potem robienie innej jest samodyskwalifikowaniem i jeśli naprawdę nie przyswoisz sobie tego, co wyrażasz, nigdy nie stanie się to rzeczywistością.

„Dawanie przykładu nie jest głównym sposobem wpływania na innych; jest to jedyny środek”.

-Albert Einstein-

Wiedz, kim chcesz być i rób

Aby dawać przykład, trzeba być przekonanym do tego, kim chce się być i dążyć ku temu, a następnie próbować zaszczepiać to innym. Jeśli jednak nie zrobisz tego pierwszego i doniosłego kroku, jest wysoce nieprawdopodobne, że będziesz w stanie dawać przykład.

Twój mózg i serce, Twoje rozumowanie i uczucia są tutaj niezbędne. To dlatego, że nie wszystko obejmuje tylko myśli, racjonalność czy wiedzę, ani tylko emocje i uczucia. Potrzebujesz też odwagi, zrozumienia, wrażliwości i dużo miłości.

Jeśli będziesz konsekwentny, odniesiesz sukces…

Dziewczyna z kotem latającym na miotle

Ludzie z pewnością są otwarci, gdy spotykają kogoś, kto jest konsekwentny. Innymi słowy, kiedy inni zachowują spójność z tym, co myślą, mówią i robią. Wszyscy potrzebujemy faktów bardziej niż słów, a działań bardziej niż retoryki.

Często myślisz i myślisz, czytasz i czytasz, ale nie idziesz dalej. W rzeczywistości wiele pomysłów może brzmieć dla Ciebie interesująco, dopóki nie zdecydujesz się je wprowadzić w życie. To dlatego, że jest długa droga między mówieniem o robieniu czegoś a robieniem tego. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że nie możesz właściwie dawać przykładu, jeśli nie umieścisz swoich działań w słowach.

Nie proś o to, czego nie dajesz

Wszyscy potrzebujemy ludzi całkowicie przekonanych o swoich działaniach.Ludzi, którzy podejmują ryzyko, stawiają na rozwój osobisty. Są odważni, nie atakując lub wygrywając walki z innymi, ale pomagając im się rozwijać. To jest naprawdę trudne i złożone w życiu.

Na przykład ojciec, który chce uczyć dzieci szacunku, ale źle traktuje własną żonę, najprawdopodobniej od razu poniesie porażkę.

Podobnie, gdy ktoś kłamie, ale żąda od innych uczciwości, zmierza w złym kierunku. Ponieważ nigdy nie jest wskazane, aby prosić kogoś o coś, czego nie dasz.

Nikt nie może nauczyć drugiego tego, czego nie wie, a czego nie robi

Oczywiście ludzie, którzy są przykładem w życiu, są w stanie zmienić swój kontekst i środowisko. W wielu przypadkach są anonimowymi przywódcami egzystencji, którzy rozwijając się, również skłaniają do rozwoju.

Tego rodzaju ludzie pokazują Ci, jaki powinieneś być, co skłania Cię do ich naśladowania. Zarażają Cię, ale nie w sposób zły, w sposób uzdrawiający, abyś był silniejszy i bardziej odporny na nieszczęścia życia. Przede wszystkim sprawiają, że widzisz, że możesz być taki jak oni.

Kiedy jednak człowiek staje się przykładem dla innych, stawia się mu więcej wymagań. Co więcej, nawet najmniejsza negatywna cecha lub działanie podkopuje ich wizerunek i dobre uczynki. Rzeczywiście, to niefortunny fakt, że inni zawsze są skłonni patrzeć bardziej na swoje wady lub niepowodzenia niż na zalety, nawet jeśli te ostatnie są w większości.

Kobieta trzymająca przykład w dłoniach

Jest wielu rodziców, którzy starają się kształcić swoje dzieci, nie będąc wykształconymi. W rzeczywistości starają się przekazać to, co nigdy nie zostało im przekazane. Dlatego mogą wpaść, dość niezdarnie, w pułapkę nauczania tego, czego sami nie wiedzą. W rzeczywistości w każdym z nas jest zarówno nauczyciel, jak i uczeń.

Możesz być wzorem w niektórych aspektach swojego życia, ale cierpisz również z powodu niedociągnięć, sprzeczności i niedociągnięć, które prowadzą do niespójności między Twoimi słowami a Twoimi czynami.

Każdy proces wymaga czasu

Są pewne wyjątkowe istoty, które osiągają wysoką spójność. Udaje im się przekuć swoje życie w autentyczną doktrynę, wcielaną w życie. Istoty ludzkie, takie jak Mahatma Gandhi, który sam stał się wzorem życia i doprowadził swoje przekonania do tego stopnia, że zdołał zmienić historię narodu.

Oto opowieść o Gandhim, która doskonale pokazuje zasadę dawania przykładu:

„Kobieta poszła z synem, aby zobaczyć Gandhiego. Gandhi zapytał ją, czego chce, a kobieta poprosiła go, aby jej syn przestał jeść cukier.

Gandhi odpowiedział: „Przyprowadź syna z powrotem za dwa tygodnie”.

Dwa tygodnie później kobieta wróciła z synem. Gandhi odwrócił się i powiedział do chłopca: „Przestań jeść cukier”.

Kobieta, bardzo zdziwiona, zapytała go: „Dlaczego musiałam czekać dwa tygodnie, aż mu to powiesz? Nie mogłeś mu powiedzieć dwa tygodnie temu? “

Gandhi odpowiedział: „Nie, ponieważ dwa tygodnie temu jadłem cukier”.

Wszystko ma swój proces i swój czas. Nie możesz osiągnąć celu bez uprzedniego całkowitego pokonania wszystkich tras prowadzących do niego. Nic, co zrobisz, aby się rozwijać, nie pójdzie na marne. Co więcej, jest to doniosłe zadanie, którego nikt za Ciebie nie zrobi. Wybór należy do Ciebie i nikogo innego. Czy zrobisz krok i zaczniesz dawać przykład?

Biedronki siedzące na mniszkach w pobliżu księżyca

Przykład i nauka zastępcza

Ile razy udzieliłeś przyjacielowi rady bez powodzenia? Bez wątpienia wiele razy. Dzieje się tak, ponieważ ludzie, mimo że ciągle potykają się o ten sam kamień, często nie pozwalają sobie na pomoc. Jedną z maksym psychologów jest to, że jeśli ktoś nie chce się zmieniać, to się nie zmieni. Z psychologii buddyjskiej pochodzi to samo przesłanie. Jeśli ktoś nie poprosi o pomoc, bez względu na to, ile mu powiesz, nie posłucha. Co więcej, proszenie o pomoc niekoniecznie jest równoznaczne z pozwoleniem na otrzymanie pomocy.

Niektórzy nauczyciele buddyjscy, gdy odwiedzali ich ludzie poszukujący nauki, zwykle kazali im o to prosić. W rzeczywistości pozwalają im prosić o pomoc trzy razy, zanim zaczną ich uczyć. Dzieje się tak dlatego, że jeśli za prośbą o pomoc nie kryje się żadne zainteresowanie, to dlaczego pomoc miałaby być udzielana?

Lama Rinchen Gyaltsen twierdzi, że jeśli ludzie nie proszą o pomoc lub nie pozwalają sobie na pomoc, najlepszą pozycją do przyjęcia jest dawanie przykładu. Lamowie robią to dokładnie w ten sposób. Rzeczywiście, jednym z wielu ich zadań jest praktykowanie tego, co głoszą, z cierpliwością, miłością i współczuciem. Jeśli pojawi się problem, martwią się, ale nie denerwują się i przez cały czas zachowują dobre nastawienie.

Za tym kryje się uczenie się zastępcze lub uczenie społeczne. To jest nauka poprzez obserwację. Bo obserwując zachowania innych ludzi zdobywasz potencjalną wiedzę. Na przykład, jeśli przed niepowodzeniem naprawdę się denerwujesz, ale widzisz, jak inni zachowują się spokojnie, uczysz się zachowywać w ten sam sposób. Dlatego jeśli chcesz zacząć pomagać innym, zacznij dawać przykład.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Lisy Fallon, Art Dk


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.