Czy związek na odległość może działać?

Relacje na odległość mogą być dość trudne. Niemniej jednak mogą odnieść sukces, jeśli będziecie pamiętać o kilku istotnych aspektach. Przyglądamy się, co jest potrzebne, aby Wasza relacja była udana.
Czy związek na odległość może działać?
Bernardo Peña Herrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña Herrera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dla wielu par związek na odległość może być niezwykle trudnym doświadczeniem. Miłość i dystans to dwie koncepcje, które prawie nigdy nie idą w parze. Kiedy zaczynasz z kimś relację, powinna istnieć między Wami fizyczna bliskość, ponieważ masz prawdziwą potrzebę bycia z tą osobą, dotykania jej, odczuwania i przytulania.

Jeśli jednak jedno z Was musi wyjechać z powodów zawodowych lub osobistych, w taki czy inny sposób, Wasza relacja zmienia się, aby dostosować się do nowych okoliczności. Wtedy pojawia się dylemat: kontynuować związek czy odmówić zaakceptowania tej zmiany i zakończyć relację?

Problemy w relacjach na odległość

Związki na odległość wiążą się z szeregiem trudności, z którymi inne pary nie muszą się mierzyć. Do najważniejszych należą:

 • Brak kontaktu fizycznego i niemożność dotykania i przebywania ze swoim partnerem.
 • Trudności w komunikacji. Może to być spowodowane różnymi strefami czasowymi (zwłaszcza jeśli odległość między Wami jest duża), a także możliwymi nieporozumieniami, które mogą się pojawić, gdy nie możecie spotkać się twarzą w twarz.
 • Niepewność, czy kontynuowanie związku na odległość to dobra decyzja. Powinnaś wziąć pod uwagę samopoczucie swoje i swojego partnera oraz wszelkie cierpienia, których możecie doświadczać. Wszystkie te kwestie mogą skłonić Cię do rozważenia zakończenia związku.
 • Zazdrość i niepewność. W sytuacji związku na odległość może pojawić się strach przed tym, co Twój partner może robić, gdy jest sam. Możesz obawiać się, że spotka kogoś innego, kto jest w stanie zaoferować mu fizyczną bliskość i towarzystwo.
 • Poczucie samotności. W związku na odległość Twój partner nie może towarzyszyć Ci w żadnym ważnym wydarzeniu ani dzielić Twojego codziennego życia.

Czy według psychologii związek na odległość może działać?

Są ludzie, którzy kategorycznie twierdzą, że związek na odległość jest skazany na porażkę, niewierność i cierpienie. Wykazano jednak, że tego typu relacje nie tylko działają, ale mogą być nawet lepszej jakości, przynajmniej w niektórych aspektach.

Niektórzy twierdzą na przykład, że intymność, która rozwija się między partnerami w związku na odległość, może być większa. Jest tak, ponieważ są oni zmuszeni do dogłębnej komunikacji i częstego dzielenia się swoimi myślami i emocjami. Niemniej jednak sukces relacji będzie zależał od różnych czynników:

 • Czas rozłąki. Rozstać się na kilka miesięcy, to nie to samo co rozłąka na kilka lat, a nawet na czas nieokreślony.
 • Odległość między partnerami. W niektórych przypadkach odległość między Wami pozwala Wam dotrzeć do siebie w kilka godzin. W innych przypadkach mogą być między Wami morza i oceany – dosłownie.
 • Etap związku. Nowy związek, w którym więź między Wami nie jest aż tak mocna, ale potrzeba fizycznego bycia ze sobą jest bardzo intensywna, nie jest tym samym, co związek trwający przez lata.W tym drugim przypadku więź jest zazwyczaj niezwykle silna.
 • Dojrzałość partnerów odgrywa fundamentalną rolę. Empatia, stabilność emocjonalna i duża klarowność są wymagane w tego typu relacji.

Jak sprawić, by związek na odległość działał?

Czy uważasz, że relacje na odległość są skomplikowane? Czy ostatnio rozstałaś się ze swoim partnerem na dłuższy czas? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać związek przy życiu pomimo odległości.

Powrót musi być dokładnie ustalony

Para na spotkaniu

Bez względu na powody rozłąki, musicie mieć ustaloną datę końcową tej sytuacji. Nie ma znaczenia, czy będzie to za miesiąc, czy za rok, ale musicie spotkać się ponownie po ustalonym czasie. W ten sposób będziecie w stanie odzyskać pasję i stracony czas.

Kiedy to tylko możliwe, postarajcie się umawiać na wizyty. Potrzebujecie tych chwil, kiedy możecie być razem, nawet jeśli są to tylko krótkie okresy. Jeśli to możliwe, wizyty te powinny być częste i niezbyt oddalone od siebie.

Jeśli nie macie takiej możliwości, możecie nie być w stanie budować wspólnej przyszłości. Jedynym sposobem na wznowienie związku byłoby wspólne rozpoczęcie nowego życia w innym miejscu. Jeśli oboje mieszkacie na stałe osobno, prędzej czy później płomień miłości zgaśnie. Przynajmniej tak się dzieje w większości przypadków.

Nie daj się ponieść smutkowi lub poczuciu porzucenia

Jeśli podjęłaś decyzję o kontynuacji związku pomimo dzielącej Was odległości, nie ma innej opcji niż zaakceptowanie tej sytuacji. Dlatego, gdy jesteście osobno, starajcie się znaleźć jak najwięcej czasu dla siebie i towarzystwo innych osób. Daj sobie więcej czasu na hobby, którego nie podjęłaś się wcześniej ze swoim partnerem.

W ten sposób nie staniesz się emocjonalnie zależna. Następnie, kiedy Twój partner wróci, będziesz mogła cieszyć się Waszym spotkaniem w zdrowszy i bardziej intensywny sposób. Musisz uzbroić się w cierpliwość i jak najszybciej nauczyć się dostosowywać do nowej sytuacji.

Jeśli nie zadbasz o siebie w tym czasie, możesz obwiniać swojego partnera za swoje niezadowolenie i nieszczęście. Spowoduje to tylko konflikt między Wami i może doprowadzić do rozstania. Musisz zadbać o siebie.

Kobieta czytająca książkę w swoim pokoju

Kiedy masz partnera, czasami zapominasz o sobie. Odstawiasz przyjaciół na bok i porzucasz swoje hobby. Związek na odległość to doskonała okazja do odzyskania wielu aspektów Twojego życia.

Pomimo odległości musicie się komunikować

Chociaż w związkach na odległość normalne jest, że macie mniejszy kontakt, nie oznacza to, że powinniście całkowicie przestać ze sobą rozmawiać. Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości przyjąć określoną rutynę rozmów ze sobą. Może to być na przykład umówiona godzina po pracy. W ten sposób możecie opowiedzieć sobie nawzajem o wszystkim, co wydarzyło się w ciągu dnia. Gwarantuje to, że Wasz związek nie ostygnie i nie zejdzie na złą drogę.

Ponadto oboje powinniście powiedzieć sobie nawzajem wszystko, co przeszkadza Wam w Waszym związku. W przeciwnym razie może się okazać, że odległość między Wami sprawia, że najmniejszy problem staje się iskrą, która w końcu doprowadzi do pożaru i zakończenia relacji. Na szczęście, wraz z rozwojem Internetu, mediów społecznościowych i wideokonferencji, teraz znacznie łatwiej jest utrzymywać kontakt z tymi, którzy są daleko.

Uśmiechnięty mężczyzna

Związki na odległość pozwalają zarówno dojrzewać, jak i rozwijać się. Oznacza to, że kiedy spotkacie się ponownie, będziecie mieć bardziej zrównoważoną, zdrową i silniejszą relację.

Badanie opublikowane w Journal of Communication przeprowadzone przez naukowców z University of Hong Kong (Chiny) i Cornell (USA) twierdziło, że relacje na odległość mogą być bardziej udane niż te konwencjonalne.

Wynika to z faktu, że tęsknota za partnerem zwiększa Twoje pożądanie, a także sprzyja „intymnej idealizacji”, nawet jeśli macie mniej codziennych interakcji. Pod tym względem badacze przywiązywali dużą wagę do nowych technologii. Zasugerowali, że są one niezbędne, ponieważ ułatwiają komunikację. Pozwalają dzięki temu na utrzymanie poczucia bliskości.

Zaufanie to klucz

Kiedy nie możecie regularnie się widywać, ważne jest, aby było między Wami zaufanie. Niemniej jednak wiele osób, które utrzymują relacje na odległość, zaczyna odczuwać zazdrość, złościć się na swoich partnerów, a nawet prosić ich o ograniczenie życia towarzyskiego w obawie przed zdradą. To niezwykle szkodliwa sytuacja.

Odpowiedzialność emocjonalna

Tak jak nieufność lub ograniczanie partnera nie jest zdrowe, nie możesz go również ignorować. Dystans fizyczny nie daje Ci prawa do zapomnienia, że jest między Wami emocjonalny związek i że ponosisz w tym względzie odpowiedzialność ze swojej strony.

Co więcej, tak jak cieszysz się miłością do partnera i dobrymi chwilami spędzonymi razem, musisz również być dostępna, aby wysłuchać jego obaw, pocieszyć go i pomóc mu z jego emocjami.

Nowe sposoby okazywania miłości

W związku na odległość nie możecie dzielić się pocałunkami, uściskami ani pieszczotami. Nie możesz też doświadczyć intymności seksualnej. Nie powinno to jednak powstrzymywać Cię przed okazywaniem uczucia, jakie żywisz do swojego partnera.

Jak wspomniano wcześniej, Internet i media społecznościowe oferują w tym zakresie wiele możliwości. Rozmowa wideo może sprawić, że poczujecie się bliżej siebie, sexting może być świetną zabawą, a nawet wysłanie partnerowi prezentu niespodzianki może być dobrym pomysłem, aby okazać mu swoją miłość. Musisz być kreatywna, aby zachować emocje i uczucia między Wami.

Wreszcie, zawsze staraj się dostrzec pozytywną stronę tej nowej sytuacji. Kto wie? Być może dystans między Wami sprawi, że Wasz związek stanie się znacznie silniejszy. Jak myślisz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Crystal Jiang, L., & Hancock, J. T. (2013). Absence makes the communication grow fonder: Geographic separation, interpersonal media, and intimacy in dating relationships. Journal of Communication63(3), 556-577.
 • Sahlstein, E. M. (2004). Relating at a distance: Negotiating being together and being apart in long-distance relationships. Journal of Social and Personal Relationships21(5), 689-710.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.