Ćwiczenie z rodzynkami przynosi rozluźnienie w krótkim czasie

Ćwiczenie z rodzynkami jest szczególnie wskazane dla tych, którzy chcą rozpocząć praktykę medytacji, ale uważają, że kosztuje ich to zbyt dużo pracy. Jest także przydatne do stabilizacji umysłu i emocji w trudnych momentach.
Ćwiczenie z rodzynkami przynosi rozluźnienie w krótkim czasie
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2020

Wiele mówi się o korzyściach płynących z medytacji, ale czasami uważamy, że jest ona zbyt skomplikowana lub wymagająca, aby zastosować ją w praktyce. Ćwiczenie z rodzynkami jest jednak dowodem, że to nieprawda. Jest to prosta czynność, która nie zajmuje dużo czasu i pomaga zrelaksować się zaledwie w ciągu kilku minut.

Ćwiczenie z rodzynkami jest techniką treningową służącą nie tylko rozwijaniu koncentracji i uważności, ale także trenowaniu oddychania. We wszystkich formach medytacji bardzo ważną rolę odgrywa oddychanie, ponieważ reszta zależy właśnie od niego.

„Kiedy jesteś obecny, możesz pozwolić umysłowi być takim, jakim jest, bez zaplątania się w nim”.

-Eckhart Tolle-

Powinniśmy wiedzieć, że ćwiczenie z rodzynkami zaleca się szczególnie zalecane dla tych osób, które nie mają dużego doświadczenia z medytacją. Pomaga ono w zapoznaniu się z tego typu praktykami. Dlatego zaleca się jego wykonywanie, gdy odczuwasz bardzo dużo niepokój lub przechodzisz przez trudne doświadczenie.

Ćwiczenia z rodzynkami: najważniejsze jest oddychanie

Umiejętne oddychanie stanowi podstawę każdego ćwiczenia relaksacyjnego. Kiedy prawidłowo oddychamy, cały organizm jest dotleniony, w szczególności mózg. To podstawowy warunek dla twojego ciała i umysłu, aby zaczęły funkcjonować w spokojniejszym tempie.

Zazwyczaj oddychasz jednak zbyt szybko i płytko. Nawet jeśli tego nie zauważasz, dzieje się tak, ponieważ na co dzień poświęcasz uwagę wielu rzeczom jednocześnie. I w rzeczywistości nie jesteś tak naprawdę w prawdziwym kontakcie ze swoim ciałem.

Spróbuj jednak czasami zatrzymać się na chwilę i przez chwilę pooddychać naprawdę głęboko. Z pewnością zobaczysz, że w tym momencie umysł i emocje jakby rzucają kotwicę, która daje ci stabilność.

Kobieta w depresji

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, żeby oddychać przez nos i trzymać szczelnie zamknięte usta. Prawidłowy oddech odbywa się przez nos i nigdy z rozchylonymi ustami. Ponadto, aby głęboko wdychać i wydychać powietrze, brzuch, a konkretnie przepona powinny się poruszać w wyraźnie widoczny sposób.

Najlepiej zacząć od skupienia uwagi na sposobie w jaki normalnie oddychasz. Nie próbuj kontrolować ani zmieniać oddychania. Pragnienie, by kontrolować wszystko lub robić wszystko bardzo poprawnie, będzie przeszkodą w relaksacji.

Jeśli natomiast poświęcisz trochę uwagi, aby oddychać naturalnie i spontanicznie, zauważysz, ze Twój oddech staje się nieco wolniejszy.

Ćwiczenie z rodzynkami

Ćwiczenie z rodzynkami jest w rzeczywistości bardzo proste. Aby je wykonać, w zasadzie potrzebujesz tylko trzech rodzynek. Musisz udać się w jakieś spokojne miejsce, w którym jesteś sam i upewnić się, że nikt nie będzie ci przeszkadzać. Następnie po prostu weź jedną z rodzynek do ust i zjedz ją, robiąc to w najbardziej naturalny dla Ciebie sposób.

Druga część ćwiczenia polega na skoncentrowaniu się na oddychaniu, a następnie na przejściu do zjedzenia drugiej rodzynki. Tym razem jednak nie rób tego mechanicznie, ale od momentu włożenia owocu do ust staraj się dostrzec fakturę, smak i różne właściwości owocu.

Ćwiczenie z rodzynkami

Nie spiesz się i żuj powoli, starając się dostrzec, jak owoc przechodzi przez usta, język, zęby, podniebienie, gardło … Spróbuj śledzić go uważnie i tak daleko, jak to możliwe.

Na koniec, musisz wziąć trzecią rodzynkę, ale zanim weźmiesz ją do ust, uważnie ją obejrzyj. Powoli wyczuj palcami, jaką ma powierzchnię, kształt i miękkość. Powąchaj ją z zamkniętymi oczami, aby uchwycić jej delikatny, ale wyraźny aromat.

Jeśli wydaje Ci się to potrzebne, rozerwij ją na części. Następnie weź ją do ust, nie śledząc żadnego konkretnego schematu postępowania. Po prostu rób to tak, jak czujesz. I to wszystko.

Jakie znaczenie ma ćwiczenie z rodzynkami

Medytacja ma na celu złagodzenie i wyhamowanie myśli i emocje, które pędzą w Twoim umyśle. Nie jest to jednak łatwe do osiągnięcia, ponieważ one nieustannie nas atakują. W rzeczywistości początkowo odrzucamy możliwość opróżnienia umysłu.

Wykonywanie ćwiczenia z rodzynkami jest treningiem, dzięki któremu krok po kroku osiągamy cel wykorzenienia tych myśli i emocji, które zalewają nam umysł. Koncentrując uwagę na jednym punkcie i realizując ten akt kontemplacji w jak najpełniejszej mierze, oczyszczamy się, a to daje poczucie spokoju i odnowy.

Jeśli jesteśmy bardzo zdenerwowani, ćwiczenie to jest doskonałym sposobem na odzyskanie spokoju. W rzeczywistości można to zrobić z dowolnym owocem, ale rodzynki są wysoce zalecane, ponieważ są małe i mają bardzo wyraziste właściwości zapachu, smaku itp. Wypróbuj zatem kiedyś to ćwiczenie i przekonaj się, czy jest ono skuteczne, czy nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kornfield, J. (2012). Meditación para principiantes. Editorial Kairós.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.