Co w duszy gra - 20 cytatów z filmu, które zachęcają do refleksji

Emocjonalna, niezapomniana i wspaniała audiowizualna przygoda, która zawsze skłania do refleksji. Jeśli Tobie również podobał się film „Soul”, polski tytuł "Co w duszy gra", czas przypomnieć sobie najsłynniejsze powiedzenia z filmu.
Co w duszy gra - 20 cytatów z filmu, które zachęcają do refleksji
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Cytaty z filmu “Co w duszy gra” można streścić w jednej myśli: pasja do życia. Film ukazuje konieczność cieszenia się czasem, jaki mamy na tej planecie. Jesteśmy to bowiem tylko krótkotrwałymi lokatorami. Niewiele produkcji Pixara tak bardzo nas podekscytowało i zmusiło do wielu głębokich refleksji.

Reżyserem tej skierowanej zarówno do dzieci, jak i dorosłych produkcji jest Pete Docter. W jakiś sposób w tej wspaniałej audiowizualnej podróży prowadzonej przez muzyka jazzowego Joe Gardnera i młodą duszę 22 co chwilę doświadczamy kolejnych objawień. I co najciekawsze, nikt nie może przed nimi uciec.

Wielu z nas film skłonił do rozmyślania nad swoimi priorytetami w tym życiu i nad tym, co nadaje mu sens.

Przypominanie myśli z tego filmu, przywracanie tych niezapomnianych rozmów między ich bohaterami zawsze wychodzi na dobre. Niemal nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale teksty w “Co w duszy gra” są autentycznymi narzędziami osobistego rozwoju.

Najlepsze cytaty z filmu “Co w duszy gra”

Jeśli jest coś, co przypomina nam film “Co w duszy gra” to przede wszystkim to, że życie jest piękne! Ale ludzie często zapominają o przyjemności cieszenia się najprostszymi rzeczami. Pomijają bowiem najbardziej transcendentalne i podstawowe aspekty naszego codziennego życia.

W tej produkcji Pixara spotykamy kogoś, kto będzie zmuszony zostać mentorem młodszej i niedoświadczonej istoty, duszy, która nie zna jeszcze naszego świata.

Jednak prawie nie zdając sobie z tego sprawy, odkrywamy, że mentor nagle staje się uczniem. Ponieważ jeśli było coś, czego postać Joe Gardnera nie zrobiła, to ogarnięcie egzystencji w prostszy sposób. Taki, który wykracza nawet poza własne hobby i pasje.

Tak samo jak ważne jest odnalezienie „iskry życia”, równie ważne jest rozkoszowanie się najbardziej żywiołowymi i magicznymi aspektami codziennego życia. Zapamiętajmy zatem najbardziej niezapomniane cytaty z filmu “Co w duszy gra”.

1. “Co w duszy gra” wskazuje nam miejsce, w którym odkrywamy ból

„Dusze się tu nie niszczą, służy temu życie na Ziemi”.

Rzeczywiście, moglibyśmy powiedzieć, że wśród wszystkich cytatów z filmu jest jeden, który ma  szczególną moc i który zmusi każdego dorosłego człowieka do myślenia. Ziemia jest miejscem, w którym każda dusza odkrywa, czym jest cierpienie.

2. Odwieczny dylemat ukazany w “Co w duszy gra”

„Mówią, że urodziłeś się do czegoś, ale skąd wiesz, co to za rzecz? Co się stanie, jeśli wybierzesz niewłaściwą?”

To bez wątpienia odwieczne pytanie, które zadajemy sobie każdego dnia. Wszyscy mamy wątpliwości na temat tego, co mamy co robić w danej chwili. Czemu mamy poświęcić naszą teraźniejszość i przyszłość? Jesteśmy zagubionymi duszami próbującymi znaleźć sens w naszym istnieniu.

3.”Co w duszy gra” pokazuje moc miłości

„Serce jest połączeniem dwóch dusz. Bez dystansu, bez nieporozumień, nic nie może go zerwać”.

Szczere i autentyczne uczucie między ludźmi jest jak nierozerwalna nić. Jak zawsze połączony most, w którym wszystko jest odwzajemnione, gdzie poczucie wspólnoty się nie utlenia.

4. Nawiąż kontakt z tym, co ważne

„Zobacz ludzi i miejsca, które zapalają iskrę w twojej duszy”.

Wśród cytatów “Co w duszy gra” ten należy do najważniejszych. Coś, do czego musimy dążyć, to otaczać się tymi ludźmi, którzy dają nam szczęście. Musimy także szukać tego, co nadaje sens i znaczenie naszemu życiu.

5. Kiedy rutyna gasi naszą iskrę

„Pracujemy w biznesie inspiracji, Joe, ale nieczęsto czujemy się zainspirowani”.

Inspiracja stanowi tę niezwykła umiejętność, która pojawia się tylko w spokojnym umyśle. Rodzi się w mózgu, który wie, jak nawiązać rzeczywisty kontakt z chwilą obecną, aby dostrzec najbardziej oryginalne pomysły i możliwości… Te wymiary nie pojawiają się jednak w rutynowym życiu.

6. “Co w duszy gra” pokazuje nam, że świat jest na wyciągnięcie ręki

„Życie jest pełne możliwości. Musisz tylko wiedzieć, gdzie szukać”.

Świat jest pełen drzwi, które musimy odkryć i odważyć się je przekroczyć.

7. Zagubione dusze

„Niektórzy nie mogą pozbyć się swoich lęków i obsesji, gubią się i odłączają od życia, a to jest rezultat”.

To kolejna z najbardziej oryginalnych cytatów, jakie serwuje nam “Co w duszy gra”. Stany takie jak niepokój, stres i obsesja podporządkują nas sobie. Tak jakby uzależniają nas od niezdrowego stanu, uciszając nas jak chore i błądzące dusze.

8. Sensowne życie – to jest to, “Co w duszy gra”

„Po prostu boję się, że gdybym dzisiaj umarł, moje życie straciłoby sens”.

Sensowne życie, pełne znaczenia, to pilna potrzeba. Musimy więc nauczyć się wkładać pasję w nasze dni i nie pozwalać, aby były tylko zwykłym odliczaniem czasu.

9. Znajdź pasję

„Zauważysz, że wszystkim tym duszom czegoś brakuje. Czym wypełniamy ten punkt? Cóż, te dusze potrzebują twojej iskry”.

Kim bylibyśmy my ludzie bez światła naszych pasji, celów, zamierzeń i hobby? Z pewnością bylibyśmy pustymi i zagubionymi bytami działającymi na zasadzie bezwładności.

10. Film “Co w duszy gra” jest pełen ludzi, którzy inspirują

„Potrzebujemy więcej mistrzów na tym świecie”.

Tak, w tym społeczeństwie z pewnością brakuje ludzi, którzy nas prowadzą. Ludzi, którzy inspirują nas swoją mądrością, umiejętnościami, dobrą pracą i charyzmą.

Klatka z filmu

11. Spotkanie z Carlem Jungiem

“Przestań gadać! Mój nieświadomy umysł cię nienawidzi!”

W pewnym momencie odkrywamy, że kochana dusza 22 spotyka Carla Junga. Ze względu na jego dziwaczną i wymagającą osobowość, żadna z najbardziej znanych postaci w naszej historii nie chce być jego mentorem.

12. Historia Dorothei

„Słyszałem tę historię o rybie. Wpada na starą rybę i mówi:

– Stary, szukam tego, co nazywają oceanem.

„Ocean?”, mówi druga ryba. Właśnie w nim jesteś.

– To?, mówi młoda rybka. To jest woda. To, czego pragnę, to ocean ”.

Tę interesującą refleksję opowiada wielka artystka jazzowa Dorothea wyjaśnia naszemu bohaterowi, Joe Gardnerowi. Czasami ludzie szukają daleko sensu dla pewnych rzeczy, podczas gdy w rzeczywistości mamy go tuż przed sobą.

13. Nieoczekiwany zwrot losu ukazany w “Co w duszy gra”

„Dzisiaj nie umieram. Nie wtedy, gdy moje życie dopiero się zaczęło!”.

Los często bywa bardzo okrutny. Tak bardzo, że może odebrać nam życie właśnie wtedy, gdy zaczynaliśmy się nim cieszyć…

14. Marzenia nadają sens naszemu życiu

– …Nie możesz mieć marzeń na śniadanie, Joey.
—W takim razie nie chcę jeść.”

Człowiek byłby niczym bez swoich marzeń, bez tego, co nadaje im sens, użyteczność i cel.

15. Poszukiwanie naszego autentycznego ja

“Melodia jest tylko pretekstem do pojawienia się twojego ‘ja’ i dlatego zostałem muzykiem jazzowym”.

Wśród najbardziej inspirujących zdań z filmu nie można przegapić tych, które przypominają raz za razem, żeby szukać tej iskry, która rozświetla nasze autentyczne ja.

16. Niewdzięczność życia na Ziemi

“Co powiesz na bycie bibliotekarzem? Tak, to wspaniałe. Kto nie chciałby mieć niewdzięcznej pracy, zawsze zagrożonej cięciami budżetowymi?”

Ta rozmowa wywodzi się z nieustannych prób Joe, aby 22 odnalazła sens w swoim życiu. Jak widać, wnikliwość, kwaśność i naiwność młodej duszy nie mają granic.

17. “Co w duszy gra” a niebezpieczeństwo obsesji

„Kiedy pasja zamienia się w obsesję, zrywa twój kontakt z życiem”.

Zdarza się to wiele razy, niebezpieczeństwo znalezienia naszego celu w życiu polega na tym, że potem zamienimy go w obsesję. W takim wymiarze, że zajmie każdy inny obszar, przysłaniając wszystko inne.

18. Odnalezienie tego, co rozpala twoją duszę, wymaga czasu

„Prawda jest taka, że ​​zawsze myślałem, że coś jest ze mną nie tak. Wiesz, może nie jestem wystarczająco dobry, żeby żyć. Ale potem pokazałeś mi cele, pasję…”.

Wielu z nas spędza część swojego cyklu życia myśląc, że może coś jest z nami nie tak. Szukamy czegoś, czego nam rzekomo brakuje i dlatego nie jesteśmy naprawdę szczęśliwi. Jednak prędzej czy później wydarza się coś, co wszystko zmienia.

Kadr z animacji

19. Przyczyna, dla której jesteśmy tacy, jacy jesteśmy

„To jest Wielkie Wcześniej. To tutaj nowe dusze zdobywają swoje osobowości, hobby i zainteresowania przed udaniem się na ziemię”.

Być może powinniśmy przeformułować wszystkie nasze teorie… Być może, jak odkrywa “Co w duszy gra”, powód, dla którego mamy jakąś manię, albo lub dlaczego interesują nas jedne rzeczy, a nie inne, tkwi właśnie w „Wielkim Wcześniej”.

20. Twoją najlepszą decyzję podejmiesz, gdy odkryjesz, “co ci w duszy gra”

„Nie wiem, co zrobię ze swoim życiem, ale wiem, że będę żyć każdą minutą”.

Nie możemy zakończyć naszej listy cytatów z tego filmu bez odniesienia się do tego najbardziej decydującego. Do tego hasła, o którym nigdy nie powinniśmy zapominać. Musimy żyć każdą minutą, każdą chwilą. To jest klucz, to jest sekret szczęścia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.