Ciemna strona Mocy - czy to metafora siły psychologicznej?

Ciemna strona Mocy - czy to metafora siły psychologicznej?

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Saga Star Wars stała się żywą historią. Wszyscy możemy się zgodzić, że każde wydanie filmu to wspaniałe wydarzenie. Ten dynamiczny wszechświat ma poparcie milionów fanów, którzy z pewnością chcieliby znaleźć siłę i stać się Jedi. Jednak, tak samo jak w życiu, nie wszyscy akceptują światłość, niektórzy przechodzą bowiem do obozu określanego jako ciemna strona mocy.

W naszej rzeczywistości możemy zrozumieć, że ciemna strona jest równoznaczne z radykalizacją. Biorąc pod uwagę, że radykalizacja jest procesem grupowym, psychologia społeczna ma wiele do powiedzenia na temat ludzi przechodzących na ciemną stronę. Szczególny przypadek, który możemy przeanalizować w sadze Gwiezdne Wojny to Anakin Skywalker.

W przeciwieństwie do popularnej opinii, ci, którzy przechodzą na ciemną stronę, nie zawsze są mniej poinformowani, mają mniej zasobów niż inni lub mają problemy umysłowe. Przechodzenie na ciemną stronę faktycznie obejmuje kombinację czynników, które omówimy poniżej.

Ciemna strona mocy, a potrzeba poczucia bycia ważnym

Kiedy coś robimy możemy spokojnie założyć, że robimy to, ponieważ chcemy pewnego wyniku. Pojawia się potrzeba i myślimy o sposobie zaspokojenia tej potrzeby. Następnie pojawia się motywacja do działania. W przypadku ciemnej strony, celem jest znaczenie. Motywacja, aby być kimś ważnym, aby coś zmienić, być “kimś”.

Sithowie

Ta motywacja i poszukiwanie znaczenia pojawiają się na trzy różne sposoby. Jedną z nich jest utrata poczucia ważności. Czujemy upokorzenie, podobnie jak upokorzenie, które czuł Anakin Skywalker, kiedy był niewolnikiem. Lub, gdy Jedi go odrzucili albo gdy dowiedział się o morderstwie swojej matki. Upokorzenie jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o przebudzenie naszego poszukiwania bycia ważnym. Są to chwile, kiedy nasza świadomość się budzi a my zaczynamy czuć się coraz mniej i mniej ważni.

“Strach przed stratą jest ścieżką do ciemnej strony.”

Yoda

Kolejną rzeczą, która budzi poszukiwanie znaczenia, jest poczucie, że coś zagraża naszemu znaczeniu. Kylo Ren, jak widzieliśmy w ostatnim filmie z serii rozumie, że Luke Skywalker jest zagrożeniem. Z punktu widzenia Kylo Ren, Luke chciał powstrzymać go od zostania Jedi i zyskać na znaczeniu swojej osoby.

Ponadto, poszukiwanie znaczenia pojawia się również gdy widzimy szansę na zyskanie na znaczeniu. Kiedy ktoś pokazuje nam szansę na zyskanie na znaczeniu, poszukiwania się przebudzają. Możemy to zobaczyć na przykładzie senatora Palpatine’a, znanego również jako Darth Sidious, który zamordował swojego ojca, aby zostać Najwyższym Kanclerzem, a jednocześnie stać się Mrocznym Lordem Sithów.

Co mówi nam Sith

Możemy mówić o poszukiwaniu znaczenia wszystko co chcemy, ale prawda jest taka, że ​​potrzeba bycia ważnym nie doprowadzi nas bezpośrednio do ciemnej strony. Gdy pojawi się motywacja, nasza uwaga kieruje się ku sposobowi, w jaki możemy zyskać na znaczeniu. Jeśli mamy do czynienia z pytaniami “Jak stać się ważnymi?” Lub “Jak mogę stać się ważniejszy?”, Nasze ideologie dadzą nam odpowiedzi. Podczas gdy Jedi nie zachęcają do przemocy, aby stać się ważniejszym, Sith to robi.

Darth Sidious powiedział, że Darth Plagueis był tak potężny, że potrafił stworzyć życie, a nawet utrzymać ludzi, którzy byli dla niego ważni przy życiu. Ale jak zdobył tę moc? Sith promuje użycie przemocy jako jedynego środka, aby stać się ważnym. Darth Vader powiedział: “Nie doceniasz potęgi Ciemnej Strony. Jeśli nie będziesz walczył, wtedy spełnisz swoje przeznaczenie”.

Złe towarzystwo po ciemnej stronie

Jednakże, istnieje czynnik, który wiąże motywację z ideologią. Znajduje się w grupie. Jedna osoba może być ważna, ale potrzebujesz grupy, która Cię akceptuje i sprawia, że ​​czujesz się ważnym. Ponadto, jak już powiedzieliśmy, grupa ta musi mieć ideologię, która zachęca do przemocy. W świecie Gwiezdnych wojen łatwo zidentyfikować tę grupę jako Zakon Sithów.

Gwiezdne wojny - ciemna strona Mocy

Sithowie oferują ludziom poczucie ważności. Oferują niewyobrażalną moc, ciemną stronę Mocy. Będąc w grupie, presja społeczna doprowadzi ludzi do ostatecznego połączenia ich osobowości z tożsamością Sithów. Jak powiedział Chirrut Imwe: “Jestem jednością z Mocą. Moc jest ze mną”. Przynależność do Jedi lub Sithów należy do czegoś większego. Jedyną różnicą jest narracja i ideologie grupy. Na przykład narracja Jedi jest spokojna, podczas gdy opowieść Sithów jest pełna przemocy.

“Kiedy jestem przy Tobie, mój umysł nie jest już moim własnym.”

Anakin Skywalker

Ciemna strona: tu też są emocje

Emocje również odgrywają rolę w procesie, który prowadzi do ciemnej strony. Ciemna strona jest ściśle związana z negatywnymi emocjami. Mistrz Yoda wyjaśnia nam to w cytacie: “Strach jest ścieżką do Ciemnej Strony. Strach prowadzi do gniewu. Gniew prowadzi do nienawiści. Nienawiść prowadzi do cierpienia”. Chociaż związek między emocjami jest spójny, hipoteza ANCODI mówi nam, że emocje o których mówi Yoda nie są poprawne.

“Strach, złość, agresywność, ciemna strona, to są. Jeśli któregoś dnia Twoim życiem będą rządzić, na zawsze przeważą nad Twoim przeznaczeniem.”

Yoda

Jeśli dana osoba wybierze ciemną stronę, prawdopodobnie ma połączenie tych trzech emocji. Tak więc pierwszą pojawiającą się emocją jest prawdopodobnie gniew pochodzący z niesprawiedliwości. Jest bardziej niż prawdopodobne, że ta osoba skierowałaby tę złość na każdego, kto spowodował niesprawiedliwość. Gniew doprowadziłby do pogardy, negacji i poniżenia. W końcu pojawi się wstręt, który doprowadzi ich do przekonania, że jedynym rozwiązaniem jest wyeliminowanie drugiego.

Jak widzieliśmy, aby dotrzeć do ciemnej strony, nie musimy podążać ścieżką, która ostatecznie przemienia nas w radykalistów. Aby przejść na ciemną stronę, musi wystąpić kombinacja czynników. Tak jakby to były puzzle, akceptujemy ciemną stronę w chwili, gdy układamy ostatni element. Strzeż się ciemnej strony w sobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.