Christina Grof: duchowy aspekt ludzkiej natury oraz jej najważniejsze terapie

Praca i życie Christiny Grof zainspirowały miliony ludzi. Była ona terapeutką, której będące świadectwem olbrzymiej odwagi dziedzictwo warte jest uważnego przestudiowania, przede wszystkim ze względu na to, jak rozległe i pełne humanizmu ono jest.
Christina Grof: duchowy aspekt ludzkiej natury oraz jej najważniejsze terapie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Christina Grof była założycielką International Spiritual Emergence Network i jednym z twórców holotropowej metody oddychania. Była ona wręcz genialnym psychoterapeutą, a także prezesem oraz wiceprezesem wielu organizacji i przedsiębiorstw, takich jak Grof Transpersonal Training i International Transpersonal Association.

Christina Grof napisała w trakcie swojej kariery wiele różnych książek. Jednak przeważająca większość osób zna ją głównie jako żonę amerykańskiego psychiatry Stana Grofa. Był on jednym z najbardziej znanych i cenionych na całym świecie ekspertów w dziedzinie psychologii transpersonalnej.

Ale praca doktora Grofa nie byłaby tym, czym jest dzisiaj, bez jego żony, Christiny. Sam Stan Grof wielokrotnie zresztą podkreślał ten fakt. Aż do swojej śmierci w 2014 roku Christina Grof pracowała przez ponad 30 lat zajmując się przede wszystkim kwestią psychologii transpersonalnej. Większość tego czasu poświęciła na różnego rodzaju warsztaty i konferencje prowadzone na całym świecie.

Dziś wspominamy ją jako pionierkę awangardowych technik terapeutycznych. To właśnie Christina Grof wraz ze swoim mężem ukuła tak powszechnie dziś stosowany termin, jakim jest „nagły wypadek duchowy”.

Christina Grof i jej życie oraz kariera

Christina Grof była tak uprzejma, że zechciała się podzielić z nami swoją historią życia, wszelkimi doświadczeniami i trudnościami, którym musiała stawić czoła ze względu na jej odmienne stany świadomości, które występowały u niej spontanicznie. Z racji tego, że była wtedy jeszcze bardzo młoda, zaczęła interesować się jogą.

W trakcie medytacji spostrzegła, że występują u niej niekiedy dziwne doświadczenia psychiczne i fizjologiczne. To był zasadniczy objaw i czynnik odpowiadający za jej swoiste „duchowe przebudzenie”. W tym konkretnym momencie była przekonana, że te szczególne objawy wskazują na jakiś rodzaj psychozy. W efekcie bywały chwile, w których Chistina myślała nawet, że wpadnie w otchłań szaleństwa.

Christina i Stan Grof

Jej lekarze przez jakiś czas leczyli ją morfiną i chloropromazyną, próbując zredukować nękające ją objawy. Jednak szybko się okazało, że zamiast pomóc swojej pacjentce, tylko pogorszyli sprawę. Antropolog Joseph Campbell, jeden z mentorów Christiny, przedstawił ją znanemu ze swoich innowacyjnych praktyk terapeucie, Stanowi Grofowi. To właśnie on miał się okazać przyszłym mężem Christiny.

Po tym, gdy już przezwyciężyła swój kryzys transpersonalny, Christina Grof wraz z jej mężem założyli organizację mającą na celu zrzeszać osoby z podobnymi problemami. Nazwali ją Spiritual Emergence Network (SEN).

Organizacja Spiritual Emergency Network (SEN)

Organizacja ta została powołana do tego, by pomagać ludziom z kryzysami psychospiralnymi. I czyniła to z sukcesami przez kilka kolejnych dekad. Została założona właśnie po to, aby ludzie borykający się z tego typu problemami mogli uzyskać specjalistyczną pomoc.

Zarówno Christina Grof, jak i jej mąż opracowali skuteczne, alternatywne metody leczenia uzależnień, nadmiernych przywiązań do innej osoby i kryzysów duchowych. Dodatkowo pracowali także wspólnie nad metodą oddychania holotropowego. W rzeczywistości oddychanie holotropowe wywodzi się w prostej linii z technik oddechowych, których nauczyła się sama Christina.

Ponadto Christina Grof i jej mąż przygotowali razem rozwiązanie umożliwiające zastąpienie substancji psychodelicznych innymi metodami terapii, które także pozwolą doprowadzić pacjentów do odmiennych stanów świadomości. W tym celu założyli także organizację o nazwie International Transpersonal Association (ITA).

Christina Grof opracowała na jej potrzeby kompletny program leczenia alkoholizmu i innych uzależnień. Łączył on dwunastostopniowy program terapii wraz z psychologią transpersonalną.

Przebudzenie duchowe

W tym czasie Christina Grof napisała także kilka książek o uzależnieniu i własnej ścieżce duchowej. Niektóre z jej najlepszych publikacji to między innymi „Pragnienie całości: przywiązanie, uzależnienie” (oryg. „The Thirst for Wholeness: Attachment, Addiction”), „Ścieżka duchowa i delikatne lądowanie: miłość, śmierć” (tytuł oryginalny „The Spiritual Path and the Eggshell Landing: Love, Death”) oraz „Przebaczenie na Hawajach” (oryg. „Forgiveness in Hawaii”).

Wraz z mężem Christina Grof napisała także trzy inne książki: „Duchowy stan wyjątkowy: kiedy przemiana osobista staje się kryzysem” (tytuł oryginalny: „Spiritual Emergency: When Personal Transformation Becomes Crisis”), „Burzliwe poszukiwanie jaźni” (tytuł oryginalny: „The Stormy Search for the Self”) oraz „Oddychanie holotropowe: nowe podejście do eksploracji własnej jaźni i terapii” (tytuł oryginalny: „Holotropic Breathwork: A New Approach to Self-Exploration and Therapy”).

Psychologia transpersonalna

Christina Grof była prawdziwą pionierką w dziedzinie psychologii transpersonalnej. Ten typ psychologii cechował się zupełnie innym podejście do emocjonalnych, fizycznych, umysłowych i duchowych aspektów ludzkiej natury. Christina i jej mąż badali uważnie te aspekty istot ludzkich, które klasyczna, zachodnia psychologia zignorowała całkowicie.

Ta wybitna psychoterapeutka odważyła się pracować nad własnymi zagadnienia. Do tego pokładała także wiarę w ludzi, którzy mieli inny rodzaj świadomości. Byli to ludzie, którzy w przeciwnym razie zostaliby nieprawidłowo zdiagnozowani. W efekcie tego zapewne trafiliby po prostu do zamkniętych zakładów psychiatrycznych.

Christina Grof nie została jednak zauważona przez szeroki świat nauki. Przez wiele lat żyła w cieniu męża, mimo że zawsze pracowali razem. A ona sama była także odpowiedzialna za niektóre z jego najbardziej udanych wkładów w terapię psychologiczną.

Zarówno praca, jak i życie Christiny zainspirowały naprawdę wielu ludzi. Była wręcz wybitną terapeutką, której będące świadectwem olbrzymiej odwagi dziedzictwo będzie żyło między nami przez wiele kolejnych dekad. I bez wątpienia warte jest uważnego przestudiowania, przede wszystkim ze względu na to, jak rozległe i pełne humanizmu ono jest.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.