Optymizm w filmach: 5 polecanych pozycji

Optymizm w filmach idzie w parze z przekazem pełnym radości życia i podpowiedziami jak poradzić sobie z nieprzyjaznymi okolicznościami.
Optymizm w filmach: 5 polecanych pozycji

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2021

Kino od zawsze stanowiło środek przekazujący wartości społeczne i skłaniający do refleksji. Innymi słowy, jest to edukacyjne medium zdolne do komunikowania mnóstwa rzeczy: historii, wartości, morałów… Co więcej, tematyka jest nieograniczona. Optymizm w filmach przejawia się zatem w konstrukcji postaci i historii.

Jaki jest więc sens optymizmu? Czy to tylko duch walki i chęć przezwyciężania trudności? Sposób na życie? Koncentracja na tym, co dobre? W jaki sposób można zawrzeć optymizm w filmie?

“Podobnie jak każda inna forma sztuki, kino ma sens tylko wtedy, gdy porusza tematy, o których ludzie nie chcą słyszeć. W przeciwnym wypadku staje się narzędziem próżności”.

-João Costa Menezes-

Optymizm w psychologii

Najpierw przyjrzyjmy się koncepcji optymizmu. Carver i Scheier (2001) pisali o optymizmie dyspozycyjnym odnosząc się do pozytywnych przekonań na temat rezultatów własnych działań i zakładaniu, że przyszłość przyniesie więcej sukcesów niż porażek.

Jak podają Gillham, Shatté, Reivich i Seligman (2001) optymizm zakłada kontrolę nad własnym działaniem, oczekiwanie pozytywnych rezultatów i pewien stopień sprawczości.

Proponowane przez nas filmy mają zatem przekaz skoncentrowany na optymizmie.

Optymizm w filmach

Przedstawiamy 5 filmów na temat optymizmu skupionych wokół ciekawych postaci i historii. Poruszają różne tematy, ale ich wspólny mianownik stanowi optymizm jako podejście do życia. Co więcej, podajemy oceny wystawiony filmom przez miłośników kina na Filmwebie.

100 metros (2016)

100 metros to hiszpański film, w którym główną rolę gra Dani Rovira. Jego postać to Ramón, trzydziestokilkuletni ojciec żyjący głównie pracą. W pewnym momencie jego ciało odmawia posłuszeństwa. Diagnoza brzmi: stwardnienie rozsiane. Prognozy mówią, że za rok nie będzie w stanie przejść nawet 100 metrów.

Jednak dzięki pomocy teścia Ramón wyrusza w podróż ku przezwyciężeniu samego siebie, której celem jest przebiegnięcie maratonu. Jego partnerka i syn towarzyszą mu w tym wyzwaniu. Da radę? Obejrzyj ten pełen życia film, a poznasz odpowiedź.

  • Ocena na Filmwebie: 7,7

Quo vado? (2016)

To optymistyczny włoski film o perypetiach lokalnego urzędnika, który zajmuje się wydawaniem pozwoleń na polowania i łowienie ryb. Żyje spokojnie i wygodnie w domu rodziców i ma dziewczynę, z którą nie planuje jednak dalszej przyszłości.

Świat bohatera wali się, gdy państwo decyduje o usunięciu podziału na prowincje, wskutek czego traci pracę. Udaje się wówczas w podróż po odległych zakątkach Italii, by w końcu przenieść się do Norwegii, na stację naukową przy biegunie północnym. Jak zmieni się jego życie? Nie przegap tego filmu!

  • Ocena na Filmwebie: 7,1

Grease (1978)

Optymizm w filmach? Oto prawdziwy klasyk! To amerykański film z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John. Akcja rozgrywa się latem 1959 roku, a głównymi bohaterami są Sandy i Danny spędzający razem romantyczne lato. Po wakacjach jednak ich drogi się rozchodzą.

Spotykają się znów później, a nastawienie Danny’ego się zmienia. Do ilu zwrotów akcji dojdzie? Świeży, zabawny i pełen wibrującej muzyki film. Polecamy!

  • Ocena na Filmwebie: 6,4

Dogonić marzenia (2019)

Australijski film z Teresą Palmer i Samem Neillem. Oparty jest na prawdziwej historii pełnej optymizmu i ducha walki. Opowiada historię dżokejki, która w 2015 roku jako pierwsza kobieta w historii zdobyła puchar Melbourne.

Bohaterka, Michelle, jest najmłodszą z dziesięciorga rodzeństwa. Od małego musiała stawiać czoła trudnym sytuacjom. Jej trudne życie nie zatrzymało jej jednak na drodze do spełnienia marzeń.

  • Ocena na Filmwebie: 6,5

Skazani na Shawshank (1994)

Świetnie przyjęty przez krytyków amerykański film. W rolach głównych występują Tom Robbins i Morgan Freeman.

Film opowiada historię Andrew Dufresne, którego oskarżono o zamordowanie własnej żony i skazano na dożywocie. W więzieniu Shawshank zdobywa jednak zaufanie dyrektora i szacunek współwięźniów, a szczególnie Reda, szefa łapówkowej mafii. Wspaniały film z dużą dawką optymizmu, jednocześnie trudny i intensywny.

  • Ocena na Filmwebie: 8,8

Jeśli więc masz gorszy moment lub po prostu naszła cię ochota na przyjemny film sięgnij po nasze propozycje, a nie pożałujesz. Kino zapewnia bowiem ogromną różnorodność gatunków i tematów.

“Kino nie jest sztuką, która filmuje życie. Leży pomiędzy sztuką a życiem”.

-Jean Luc Godard-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carver, C.S. y Scheier, M.F. (2001). Optimism, pessimism and self-regulation. En E.C. Chang (ed.): Optimism and pessimism. Implications for
    theory, research and practice (pp. 31-51). Washington: American Psychological Association.
  • Gillham, J.E., Shatté, A.J., Reivich, K.J. y Seligman, M.E.P. (2001). Optimism, pessimism and explanatory style. En E.C. Chang (ed.): Optimism and pessimism. Implications for theory, research and practice (pp. 53-75). Washington: American Psychological Association.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.