Możemy być szczęśliwsi - 3 ćwiczenia, które nam pomogą

Możemy być szczęśliwsi - 3 ćwiczenia, które nam pomogą

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Możemy być szczęśliwsi dzięki ćwiczeniom umysłowym? Mamy dobre wiadomości: tak! Ostatnie dwie dekady badań w dziedzinie psychologii pozytywnej pokazały, że trening naszego mózgu jest nie tylko możliwy, ale i bardzo przydatny, ponieważ może zmienić jego funkcjonalność, poprawiając plastyczność neuronów, zwiększając objętość szarych komórek i wzmacniając sieci neuronowe.

Tak więc, podobnie jak istnieją różne rodzaje ćwiczeń stymulujących różne grupy mięśniowe można również opracować zestawy, które poprawią ogólne samopoczucie i sprawią, że poczujemy się szczęśliwsi.

Ale dlaczego konieczne jest ćwiczenie mózgu w kierunku szczęścia? Odpowiedź jest prosta. Obrazy kory mózgowej pokazują, że mózg wykazuje większą aktywność elektryczną po doświadczeniu negatywnych bodźców. Przypisujemy tendencje mózgu, aby ponownie skupić się na negatywnej reakcji, takiej jak walka lub ucieczka.

Naprawdę możemy być szczęśliwsi

Możemy powstrzymać negatywną reakcję, gdy nie jest ona potrzebna dzięki wyćwiczeniu naszych zdolności umysłowych. Jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć jest pozytywne myślenie. Jeśli sprawimy, że praktyka pozytywnego myślenia stanie się naywkiem doświadczymy pozytywnych przemian w prawie wszystkich dziedzinach życia.

W tym artykule zobaczymy różne ćwiczenia, które pomogą wytrenować mózg tak, byśmy mogli być szczęśliwsi i osiągać sukcesy.

kobieta ze światłem

Możemy być szczęśliwsi dzięki praktykowaniu wdzięczności

W ludzkiej naturze leży myślenie o następnej rzeczy, która się wydarzy, o kolejnym wyzwaniu. Ta iluzja popycha nas do przodu, daje nam siłę, by iść naprzód. Jednak wszystko to traci swoją moc uszczęśliwiania, gdy zapomnimy być za to wdzięcznymi.

Praktykowanie wdzięczności ma potężny wpływ, ponieważ przypomina nam o tym, co już mamy. Ponadto możesz przypomnieć o bardzo ważnym przesłaniu: nie potrzebujemy tak wiele, jak nam się wydaje.

Wdzięczność wiąże się z różnymi korzyściami fizycznymi i psychicznymi, w tym z poczuciem szczęścia. Tak więc, czy to doceniając to co masz, podczas śniadania czy prowadząc dzinnik wdzięczności przed pójściem spać, nie zapomnij codziennie dziękować za to, co masz.

Umożliwi to Twojemu mózgowi skupienie się na tym, co pozytywne, utrudni zignorowanie jego sygnałów. To może być najprostszy sposób, ale także najbardziej efektywny, aby poprawić Twoje samopoczucie.

Oddychaj świadomie

Oddychanie może mieć niesamowity wpływ, kiedy przejmujemy kontrolę. W wielu przypadkach nie jesteśmy świadomi potencjału naszego oddychania jako środka uspakajającego lub uwalniającego stres. Gniew, lęk, strach, stres i napięcie praktycznie automatycznie doprowadzają do płytkiego oddychania.

Wystarczy pięć minut, aby oddychać świadomie. Być może czujesz się niespokojny, smutny, zmartwiony. Poświęć pięć minut kilka razy dziennie, aby skupić się na oddychaniu. To samo w sobie jest punktem wyjścia do ćwiczeń medytacyjnych.

“Życie nigdzie na Ciebie nie czeka, ono po prostu się dzieje. Nie znajduje się w przyszłości jako cel, który musisz osiągnąć, jest tu i teraz, w tej chwili, w Twoim oddechu, w obiegu krwi, w rytmie serca. Czymkolwiek jesteś to Twoje życie i jeśli zaczniesz szukać znaczeń gdzie indziej, stracisz je”.

Osho

spokojna kobieta - możemy być szczęśliwsi

Przede wszystkim uśmiechnij się

Wiele badań pokazuje, że uśmiech, czy to naturalny czy świadomie wykonany gest, wytwarza “szczęście” w mózgu i ciele. Dzieje się tak dlatego, że kiedy się uśmiechasz, niezależnie od przyczyny, wysyłasz do mózgu wiadomość związaną z uśmiechem.

Należałoby tutaj wspomnieć o wynikach badania podłużnego wykonanego na przestrzeni 30 lat na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie naukowcy zbadali uśmiechy studentów starszego rocznika i zmierzyli ich samopoczucie i uczucie sukcesu.

Naukowcy starali się przewidzieć w jakim stopniu zadowalające i trwałe będą ich małżeństwa, sprawdzili jak wypadli w standardowym teście na samopoczucie i czy byli inspiracją dla innych. Ci, którzy byli bardziej uśmiechnięci na zdjęciu z zakończenia studiów uzyskali wyższe wyniki we wszystkich wymienionych parametrach.

W rzeczywistości ćwiczenie uśmiechania się jest bardzo proste. Z jednej strony, korzystaj z okazji do śmiechu i radości codzienie robiąc to, co lubisz, odwiedzając ludzi, których lubisz, czytając zabawne rzeczy, itd. Z drugiej strony pamiętaj, aby “zakładać” Twój uśmiech i zabierać go na codzienny spacer.

Uśmiechaj się przy powitaniu, dziękuj z uśmiechem, używaj uśmiechu jako pierwszej formy kontaktu z innymi. To proste, zabawne i przynosi satysfakcję. I sprawia, że wszyscy są szczęśliwsi: Ty i ludzie, których spotykasz na Twojej drodze.

To może Cię zainteresować ...
Bycie szczęśliwym jest łatwe, ale tak trudno jest żyć w prosty sposób
Piękno umysłuPrzeczytaj na Piękno umysłu
Bycie szczęśliwym jest łatwe, ale tak trudno jest żyć w prosty sposób

Nasze serca rdzewieją a umysły zostają otoczone drutem kolczastym naszej strefy komfortu. Bycie szczęśliwym wydaje się czymś niemożliwym.