Być mądrym to inteligentnie ignorować

Być mądrym to inteligentnie ignorować

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2017

Być mądrym niekoniecznie oznacza gromadzić wiedzę i doświadczenia. Być mądrym to praktycznie wykorzystywać na co dzień to, czego się nauczyliśmy. To jednak nie wszystko. Trzeba się również nauczyć ignorować wszystko, co nieużyteczne i co nie pozwala nam się rozwijać i iść do przodu.

Być mądrym to umieć odróżnić to, co nas osłabia od tego, co dodaje energii i sił. Życie przecież ma sens wtedy, gdy uczymy się, co jest dla nas ważne. Gdy mamy bowiem ustanowione priorytety, wszystko staje się jasne i proste.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Harvardzie,  wydaje się, że większość z nas stosuje w życiu tę prostą regułę: wykazujemy niezwykłą wręcz umiejętność do skupiania uwagi na tym, co tak naprawdę wcale się nie dzieje.

Innymi słowy, zamartwiamy się tym wszystkim, pozwalając się ograbić z prostej lecz głębokiej radości z bycia tu i teraz.

Najważniejsza zasada w życiu wskazuje, że osoba najmądrzejsza to ta, która umie być szczęśliwa i która umie wyeliminować ze swojego życia wszystko to, co bezużyteczne lub szkodliwe.

Kobieta na rowerze

Sztuka ignorowania wcale nie jest tak łatwa do opanowania w naszym codziennym życiu. Dlaczego? Przyczyna jest prosta: być mądrym i ignorować bardzo często oznacza oddalić się od pewnych sytuacji, a nawet od osób w naszym życiu. 

Chodzi tu zatem o istny akt autentycznej odwagi, wynikającej z mądrego dokonania wyboru tego, co jest warte naszej uwagi, a co na nią nie zasługuje. Jest to niewątpliwie sprawa, która wymaga głębszego przemyślenia.

Ignorować to umieć ustanawiać priorytety

Być szczęśliwym to kwestia wyboru, nie przypadku. Bywa, że czasem dopisuje nam szczęście, ale w większej części naszego życia jest to jednak zależne od nas samych, a dokładniej od decyzji, które podejmujemy na co dzień.

Dlatego też to takie ważne, by wyrobić w sobie nastawienie nie tyle pozytywne, co realistyczne na to, co nas w życiu spotyka. Filarami takiego zdrowego nastawienia jest odpowiednio wysokie poczucie własnej wartości, jak również dokładne poznanie samego siebie.

Życie jest zbyt krótkie, by żywić się goryczą i frustracją. Ulżyj sobie we łzach, ignoruj krytykę i otaczaj się ludźmi, którzy są dla Ciebie ważni i wnoszą coś do Twojego życia.

Jak być mądrym i nauczyć się ustalać priorytety

Jeżeli chcesz się nauczyć odpowiednio ustalać priorytety, musisz nadać wartość wszystkiemu, co Cię otacza. Nie chodzi o wartość materialną przedmiotów, lecz o to, w jaki sposób coś spełnia swoją rolę w Twoim życiu i wypełnia je pozytywnie. Miej na względzie poniższe czynniki:

  • Jeżeli nie jesteś w stanie stwierdzić jednoznacznie, co jest dla Ciebie ważne, a co nie, oznacza to, że masz wewnętrzny konflikt między tym, czego chcesz, a tym, o czym wiesz, że Ci służy lub odpowiada.
  • Bywa, że dylemat taki powstaje u nas, gdy nie chcemy, żeby inni nas nie lubili, boimy się zawieść lub skrzywdzić innych lub przeraża nas perspektywa, by iść pod prąd i wyróżniać się z tłumu nie robiąc tego, co wszyscy.
  • Warto też wiedzieć, że im bardziej jesteśmy zestresowani i im większy poziom naszego niepokoju, tym trudniej będzie nam ustalić, co jest dla nas ważne, a co nie. Dlatego też wszelkie priorytety odnośnie przedmiotów, sytuacji i osób w Twoim życiu powinieneś ustalać, gdy jesteś spokojny i zrelaksowany. Pomoże się to skupić i uniknąć błędów.
  • Myśl o tym, co jest dobre dla Ciebie, a nie dla wszystkich dookoła. Nie bój się cudzej krytyki ani tego, co pomyślą sobie inni, gdy już podejmiesz daną decyzję. Być mądrym to czasem umieć nie iść z tłumem.
  • Zrozum też, że ustalić priorytety nie oznacza jedynie ignorowania tego, co wyrządza nam krzywdę. Oznacza to coś znacznie więcej, a mianowicie zaplanowanie swojego życia tak, żeby mieć osobistą przestrzeń na szczęście i zadowolenie.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Szczęście – znajdź je, zatrzymaj i nie puszczaj

Kobieta z sową

Zdrowo jest również ignorować osoby

Według bardzo ciekawego opracowania opublikowanego w czasopiśmie Livesciencie, związki, które powodują u nas stres lub cierpienie, mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Dlaczego? Otóż w naszej krwi rośnie poziom kortyzolu, znanego także jako hormon stresu. To z kolei zwiększa ciśnienie naszej krwi i może z czasem stać się przyczyną poważnych chorób serca. Nie warto.

Być mądrym to umieć ignorować tych, którzy nic nie wnoszą

Nie chodzi o to, żeby traktować innych źle. Tym bardziej, żeby używać szantażu czy przypierać kogoś do ściany. Sztuka mądrego ignorowania może być pełna elegancji i bez niepotrzebnego popadania w jakiekolwiek skrajności. Aby Ci się to udało, pamiętaj o poniższych wartościowych wskazówkach.

  • Nie trać energii na zamartwianie się tym, czego nie możesz zmienić. Oswój się z tym, że dany członek rodziny ma takie a nie inne nastawienie, czy że Twój znajomy z pracy zawsze się wtrąca. Przestań bez sensu akumulować negatywne emocje, takie jak złość czy frustracja. Po prostu uznaj, że ludzie są, jacy są.
  • Ignoruj cudzą krytykę, umacniając jednocześnie zdrowe poczucie własnej wartości. To bardzo prawdopodobne, że w momencie, gdy postawisz komuś zdrowe granice, pojawi się w Twoją stronę krytyka.
  • Pamiętaj też, że kierowana pod Twoim adresem krytyka wcale Cię nie opisuje, tu nie chodzi o Ciebie. Zamiast się na niej skupiać, dbaj o pewność siebie i z czystą przyjemnością delektuj się każdym krokiem, który oddala Cię od osób, które wyrządzają Ci krzywdę. To Twój osobisty, wielki sukces.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Związek dwojga ludzi może się stale rozwijać

Być mądrym to umieć odchodzić i odwracać się

  • Gdy czujesz, że udzielana Ci pomoc jest interesowna, musisz nauczyć się ją odrzucać. Ten “wspaniałomyślny” altruizm nie zawsze jest zdrowy i dobry dla Ciebie. Bywa, że ktoś ciągle powtarza: “Wszystko, co robię, robię dla ciebie. Jesteś dla mnie najważniejszy”, w rzeczywistości jednak waga tego związku wskazuje na coś zupełnie innego. Nigdy nie ma w nim zdrowego balansu.
  • Im lżej, tym lepiej – tak jest naprawdę! W życiu warto mieć kilku przyjaciół, a nie całe ich tłumy. Dlatego ustal priorytety i idź do przodu lekko: wolny od ciężaru odpowiedzialności, wolny od złości i frustracji. A przede wszystkim wolny od tych wszystkich osób, które zamiast dawać Ci radość, sprawiają Ci tylko ból, zawód i dodatkowe smutki.
Kobieta w wodzie

Być mądrym to zrozumieć, które więzi najlepiej by było przestać karmić bez jakiegokolwiek poczucia winy. Być mądrym to umieć spokojnie powiedzieć: “nie” tym wszystkim, którzy nigdy nie wysilili się, by powiedzieć nam: “tak”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.