Arachnofobia, strach przed pająkami

Pająki budzą u wielu ludzi prawdziwy strach. Zatem arachnofobia jest jedną z najczęstszych fobii. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony właśnie temu tematowi.
Arachnofobia, strach przed pająkami
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 03 października, 2023

Fobie to irracjonalny strach przed konkretnymi rzeczami. Strach przed zwierzętami, a dokładniej przed pająkami (arachnofobia) jest jednym z najczęstszych. Ta ewolucyjna reakcja pomogła ludziom w pewnym momencie przetrwać jako gatunek. Innymi słowy, strach przed dzikimi lub nieznanymi istotami wyzwolił wystarczającą ilość adrenaliny, która umożliwiła ludziom ucieczkę. Jednak fobia rozwija się, gdy strach jest skrajny i może Cię ograniczyć na całe życie.

Około trzy na 10 osób bardzo boi się pajęczaków. Jednak ten typ fobii obejmuje nie tylko pająki, ale także skorpiony, roztocza i kleszcze. Tak więc, chociaż większość boi się dużych, mocnych pająków, ich strach może rozciągać się na mniejsze pająki i inne rodzaje pajęczaków lub skupiać się na nich.

„Z całym szacunkiem dla arachnofobów, uwielbiam pająki. Niektórzy mogą uważać, że mam obsesję, ale zajmuję się pająkami już od wielu lat i końca nie widzę. Jest po prostu za dużo do zrobienia”.

-Cheryl Hayashi-

Pająk tkający sieć.

Arachnofobia – słowem wstępu

Fobie zwierzęce to specyficzne fobie proste, które zwykle rozwijają się w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Polegają na irracjonalnych lękach, wynikających albo z natury fobii, albo z intensywności strachu, który prowadzi osobę do unikania wyzwalacza strachu, jak to tylko możliwe. Fobie objawiają się na wiele różnych sposobów.

Niektórzy odczuwają objawy w obecności pająka, podczas gdy inni mogą je odczuwać w dowolnym momencie. W rzeczywistości obecność bodźca fobicznego nie jest konieczna. Sam jego mentalny obraz lub nawet czegoś z nim powiązanego wywoła reakcję strachu.

Oto niektóre z głównych objawów arachnofobii:

Ponadto osoby z arachnofobią będą za wszelką cenę starały się unikać tych zwierząt. Prawdopodobnie będą starały się trzymać z daleka od obszarów zamieszkałych przez pająki lub tam, gdzie występują oznaki ich obecności. Wiele takich osób stara się unikać ich pojawienia się, a inni po prostu zabijają je, gdy tylko je zobaczą.

Przyczyny

Generalnie fobie zwierzęce wynikają z traumatycznych doświadczeń z danym zwierzęciem. Być może dziecko dorastało z kimś, kto cierpiał na tę fobię i pośrednio lub bezpośrednio nauczyło się bać tych zwierząt. Ponadto ten rodzaj strachu jest często przekazywany genetycznie.

W rzeczywistości arachnofobia to irracjonalny strach przed tymi zwierzętami lub zwykłe instynktowne odrzucenie. Element wstrętu charakteryzujący arachnofobię sprawił, że eksperci uważają, że może to być strach ewolucyjny. Rodzaj przewagi, który pomógł ludziom przetrwać śmiertelne ukąszenia i inne nieznane niebezpieczeństwa.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy) potwierdza, że arachnofobia ma pochodzenie ewolucyjne. Naukowcy zmierzyli niepokój pojawiający się u dzieci na widok zdjęć pająków i węży. W tym celu przeanalizowali rozszerzenie źrenic, co pokazało, jak dzieci ujawniają oznaki niepokoju, gdy patrzą na zdjęcia różnych zwierząt, w tym pająków.

Dziecko bojące się pająka - arachnofobia

Arachnofobia – czy istnieje lekarstwo?

Wszystkie fobie można skutecznie leczyć. Można uzyskać fachową pomoc i nauczyć się technik relaksacyjnych, które oprócz łagodzenia objawów będą stanowić wsparcie w systematycznym odczulaniu. Technika ta polega na stopniowej ekspozycji na obiekt, którego się boisz. Dlatego profesjonaliści najpierw przeprowadzają ćwiczenia relaksacyjne, na przykład przed zdjęciami pająków, dopóki nie będziesz w stanie zachować spokoju przed żywym zwierzęciem.

Możesz także popracować nad swoimi przekonaniami na temat pajęczaków. Generalnie brak wiedzy pogłębia ten strach. Dlatego dowiedz się o nich wszystkiego, co możesz, zwłaszcza na temat mitów, które ich dotyczą. Dobrym ćwiczeniem jest zebranie informacji na temat prawdopodobieństwa ukąszenia, jego funkcji w przyrodzie oraz liczby osób faktycznie zmarłych z jego powodu.

Jednak ze względu na element wstrętu arachnofobia jest jedną z najtrudniejszych do leczenia fobii zwierzęcych. Ta emocja jest raczej instynktowna. Niemniej jednak praca psychologiczna może pomóc danej osobie w walce z objawami i negatywnymi myślami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antony, M.M., McCabe, R.E., Leeuw, I., Sano, N. y Swinson, R.P. (2001). Effect of distraction and coping style on in vivo exposure for specific phobia of spiders. Behaviour Research and Therapy, 39, 1137-1150.

  • Capafóns, B.J. I. (2001). Tratamientos psicológicos eficaces para las fobias específicas. Psicothema, 13, 447-452.

  • Chamove, A.S. (2007). Therapy toy for spider phobics. International Journalof Clinical and Health Psychology, 7, 533-536


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.