Alfabet emocjonalny, wspaniała książka o edukacji emocjonalnej

Alfabet emocjonalny, wspaniała książka o edukacji emocjonalnej
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nasz rozwój emocjonalny znacznie decyduje o tym, kim będziemy w przyszłości. Właściwe zarządzanie naszymi emocjami sprawia, że stajemy się bardziej inteligentni, ale najpierw musimy się tego nauczyć. Jednym z najbardziej nowatorskich narzędzi w dziedzinie dydaktyki emocjonalnej jest książka Alfabet Emocjonalny.

Ta książka, Alfabet Emocjonalny, jest przeznaczona dla małych (i dużych). Jest to narzędzie dydaktyczne, które może nam pomóc zdefiniować to, co czujemy, przyczyny i wpływ, tak abyśmy mogli lepiej poznać nas samych i mieć mniej trudności z empatią. Pomyśl, że wiedza o tym, co inni czują nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej współczujący, ale także bardziej inteligentni.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna definiowana jest jako umiejętność rozpoznawania emocji i zarządzania nimi, wykorzystywania ich przekazu i produktywnego kierowania ich energią. Mówimy o umiejętnościach, które mają wpływ na nasze życie towarzyskie, ale także na inne równie ważne dziedziny życia, takie jak dialogi wewnętrzne lub rozmyślania.

serce w mózgu

Inteligencja emocjonalna nie jest częścią tradycyjnej psychologii, a jej historia jest dosyć krótka. Nie jest to część konwencjonalnych testów wywiadowczych i jest jednym z powodów, dla których wyniki są przestarzałe. Testy mierzące iloraz inteligencji często obejmują inne rodzaje inteligencji, bardziej analityczne i logiczne. Jednak te rodzaje inteligencji nie pomagają nam w kontrolowaniu naszych emocji.

Dlatego narzędzia, które pomagają nam zainteresować się inteligencją emocjonalną są niezwykle użyteczne. Wśród nich znajduje się Alfabet Emocjonalny.

Czym jest Alfabet emocjonalny?

Jest to książka w formie słownika, w którym znajdują się 42 pozycje, po jednej dla każdej z następujących emocji:

Miłość Czułość Nienawiść Gniew Irytacja Napięcie
Ulga Pogoda ducha Szczęście Radość Smutek Współczucie
Wyrzuty sumienia Poczucie winy Wstyd Niepewność Nieśmiałość Zamieszanie
Strach Zdumienie Niesmak Wrogość Akceptacja Niezrozumienie
Bezradność Samotność Nostalgia Melancholia Nuda Iluzja
Entuzjazm Euforia Zniechęcenie Zawód Frustracja Podziw
Zazdrość Pożądanie Satysfakcja Duma Przyjemność  Wdzięczność

W słowniku każdy wpis zawiera kreatywny obrazek przedstawiający emocję i krótki opis jej cech. Możemy też znaleźć dodatkowy punkt związany z przyczynami, konsekwencjami, lub innymi aspektami tej emocji w odniesieniu do następnej emocji na liście.

Książka jest częścią projektu zatytułowanego Powiedz, co czujesz, który jest odpowiedzialny za “badanie emocjonalnego wymiaru u dzieci i dorosłych”. Alfabet emocjonalny jest jednym z jego etapów. Inną książką, która tworzy projekt jest Dziennik Wdzięczności, karty aktywności, poradnik eksploatacji, warsztaty emocji i pomysły na wykorzystanie obrazów zawartych w Alfabecie Emocjonalnym.

Większość zasobów związanych z projektem (lub planem podróży, jak wolą go nazywać) dostępnych jest na stronie projektu.

Jak używa się Alfabetu emocjonalnego?

Jest to idealna książka dla dzieci od 6 lat, kiedy zaczynają odczuwać bardziej złożone emocje. Nie jest zbyt użyteczne na wcześniejszych etapach, ponieważ treść książki może być nieco skomplikowana. Jednak jeśli mamy czas i zasoby, można ją łatwo dostosować, jeśli chcemy zacząć używać jej wcześniej.

Alfabet emocjonalny to narzędzie dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli. Jest użyteczny w domu, ponieważ wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicami poprzez emocjonalne zrozumienie i komunikację. Jest również przydatny w szkole, ponieważ dodatkowe materiały mogą budzić wątpliwości, pytania i wymianę pomysłów w klasie.

Dlaczego ta książka jest niezbędna do nauki emocji?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami, nauczycielami, czy tylko dorosłymi, z których dzieci biorą przykład, Alfabet emocjonalny jest bardzo przydatnym narzędziem. W domu możemy używać jej jako książki na dobranoc w sposób ukierunkowany (który przynosi korzyść więzi rodzic-dziecko) lub indywidualnie (co stymuluje inteligencję intrapersonalną).

uczące się dzieci

W szkole tak naprawdę można wprowadzić nieskończoną ilość materiałów  dodatkowych. Za darmo oferowane są pliki na różnych poziomach edukacyjnych (przedszkole, szkoły podstawowe, średnie i liceum). Karty te zawierają kolorowe rysunki związane z różnymi emocjami, proste pytania, inscenizowanie emocji, identyfikowanie ich poprzez rysunki lub sytuacje…

Mamy również dostęp do materiału warsztatów, aby “pomóc małym dzieciom zidentyfikować ich emocje i wyrazić je za pomocą właściwych słów”, zgodnie z dokumentem.

Na koniec należy podkreślić, że inteligencja emocjonalna jest jedną z umiejętności, dzięki którym rozwijamy nasz samych i nasze relacje. Dlatego też Alfabet Emocjonalny jest wielką pomocą: uczy doceniać emocje i przybliża je naszym najmłodszym.

To może Cię zainteresować ...
Inteligencja emocjonalna – 3 ćwiczenia pomagające ją zwiększyć
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Inteligencja emocjonalna – 3 ćwiczenia pomagające ją zwiększyć

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest inteligencja emocjonalna? Czy zastanawiałeś się, dlaczego jest tak ważna? Emocje istnieją, ponieważ d...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.