Alfabet emocjonalny, wspaniała książka o edukacji emocjonalnej

Alfabet emocjonalny, wspaniała książka o edukacji emocjonalnej
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nasz rozwój emocjonalny znacznie decyduje o tym, kim będziemy w przyszłości. Właściwe zarządzanie naszymi emocjami sprawia, że stajemy się bardziej inteligentni, ale najpierw musimy się tego nauczyć. Jednym z najbardziej nowatorskich narzędzi w dziedzinie dydaktyki emocjonalnej jest książka Alfabet Emocjonalny.

Ta książka, Alfabet Emocjonalny, jest przeznaczona dla małych (i dużych). Jest to narzędzie dydaktyczne, które może nam pomóc zdefiniować to, co czujemy, przyczyny i wpływ, tak abyśmy mogli lepiej poznać nas samych i mieć mniej trudności z empatią. Pomyśl, że wiedza o tym, co inni czują nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej współczujący, ale także bardziej inteligentni.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna definiowana jest jako umiejętność rozpoznawania emocji i zarządzania nimi, wykorzystywania ich przekazu i produktywnego kierowania ich energią. Mówimy o umiejętnościach, które mają wpływ na nasze życie towarzyskie, ale także na inne równie ważne dziedziny życia, takie jak dialogi wewnętrzne lub rozmyślania.

serce w mózgu

Inteligencja emocjonalna nie jest częścią tradycyjnej psychologii, a jej historia jest dosyć krótka. Nie jest to część konwencjonalnych testów wywiadowczych i jest jednym z powodów, dla których wyniki są przestarzałe. Testy mierzące iloraz inteligencji często obejmują inne rodzaje inteligencji, bardziej analityczne i logiczne. Jednak te rodzaje inteligencji nie pomagają nam w kontrolowaniu naszych emocji.

Dlatego narzędzia, które pomagają nam zainteresować się inteligencją emocjonalną są niezwykle użyteczne. Wśród nich znajduje się Alfabet Emocjonalny.

Czym jest Alfabet emocjonalny?

Jest to książka w formie słownika, w którym znajdują się 42 pozycje, po jednej dla każdej z następujących emocji:

MiłośćCzułośćNienawiśćGniewIrytacjaNapięcie
UlgaPogoda duchaSzczęścieRadośćSmutekWspółczucie
Wyrzuty sumieniaPoczucie winyWstydNiepewnośćNieśmiałośćZamieszanie
StrachZdumienieNiesmakWrogośćAkceptacjaNiezrozumienie
BezradnośćSamotnośćNostalgiaMelancholiaNudaIluzja
EntuzjazmEuforiaZniechęcenieZawódFrustracjaPodziw
ZazdrośćPożądanieSatysfakcjaDumaPrzyjemność Wdzięczność

W słowniku każdy wpis zawiera kreatywny obrazek przedstawiający emocję i krótki opis jej cech. Możemy też znaleźć dodatkowy punkt związany z przyczynami, konsekwencjami, lub innymi aspektami tej emocji w odniesieniu do następnej emocji na liście.

Książka jest częścią projektu zatytułowanego Powiedz, co czujesz, który jest odpowiedzialny za “badanie emocjonalnego wymiaru u dzieci i dorosłych”. Alfabet emocjonalny jest jednym z jego etapów. Inną książką, która tworzy projekt jest Dziennik Wdzięczności, karty aktywności, poradnik eksploatacji, warsztaty emocji i pomysły na wykorzystanie obrazów zawartych w Alfabecie Emocjonalnym.

Większość zasobów związanych z projektem (lub planem podróży, jak wolą go nazywać) dostępnych jest na stronie projektu.

Jak używa się Alfabetu emocjonalnego?

Jest to idealna książka dla dzieci od 6 lat, kiedy zaczynają odczuwać bardziej złożone emocje. Nie jest zbyt użyteczne na wcześniejszych etapach, ponieważ treść książki może być nieco skomplikowana. Jednak jeśli mamy czas i zasoby, można ją łatwo dostosować, jeśli chcemy zacząć używać jej wcześniej.

Alfabet emocjonalny to narzędzie dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli. Jest użyteczny w domu, ponieważ wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicami poprzez emocjonalne zrozumienie i komunikację. Jest również przydatny w szkole, ponieważ dodatkowe materiały mogą budzić wątpliwości, pytania i wymianę pomysłów w klasie.

Dlaczego ta książka jest niezbędna do nauki emocji?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami, nauczycielami, czy tylko dorosłymi, z których dzieci biorą przykład, Alfabet emocjonalny jest bardzo przydatnym narzędziem. W domu możemy używać jej jako książki na dobranoc w sposób ukierunkowany (który przynosi korzyść więzi rodzic-dziecko) lub indywidualnie (co stymuluje inteligencję intrapersonalną).

uczące się dzieci

W szkole tak naprawdę można wprowadzić nieskończoną ilość materiałów  dodatkowych. Za darmo oferowane są pliki na różnych poziomach edukacyjnych (przedszkole, szkoły podstawowe, średnie i liceum). Karty te zawierają kolorowe rysunki związane z różnymi emocjami, proste pytania, inscenizowanie emocji, identyfikowanie ich poprzez rysunki lub sytuacje…

Mamy również dostęp do materiału warsztatów, aby “pomóc małym dzieciom zidentyfikować ich emocje i wyrazić je za pomocą właściwych słów”, zgodnie z dokumentem.

Na koniec należy podkreślić, że inteligencja emocjonalna jest jedną z umiejętności, dzięki którym rozwijamy nasz samych i nasze relacje. Dlatego też Alfabet Emocjonalny jest wielką pomocą: uczy doceniać emocje i przybliża je naszym najmłodszym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.