Znaczenie nowych doświadczeń

Przytłaczająca intensywność pierwszej miłości. Książka, która została z Tobą na zawsze. Film lub piosenka, na punkcie których miałeś obsesję. Emocje związane z nowymi doświadczeniami są niezapomniane. Co więcej, nigdy nie jest za późno, aby znów je poczuć.
Znaczenie nowych doświadczeń
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2023

Jesteś debiutantem w podróży życia. Jest to jeszcze bardziej widoczne w młodości, kiedy z mieszaniną strachu i pożądania wchodzisz w tak wiele nieznanych doświadczeń i przygód. Z reguły miłość jest jedną z tych najbardziej niezapomnianych. Z biegiem czasu doskonalisz swoje umiejętności w tej dziedzinie, zarówno dzięki rozczarowaniom, jak i wspaniałym odkryciom. Czy wiesz jednak jak istotne jest znaczenie nowych doświadczeń?

Ogólnie rzecz biorąc, rzadko zapominasz nowe doświadczenia. Co więcej, mechanizm neurologiczny, który koordynuje Twoje podejście do niezbadanych scenariuszy życiowych, odbywa się za pośrednictwem złożonych neuroprzekaźników. To wyjaśnia, dlaczego często, kiedy wyruszasz w nieznane, doświadczasz dziwnej mieszanki strachu, niepewności i przyciągania.

To normalne, że tęsknisz za uczuciem, którego doświadczasz, gdy po raz pierwszy robisz coś nowego. Czy nie byłoby wspaniale zapomnieć, że czytałeś określoną książkę lub oglądałeś konkretny film lub serial, aby po raz kolejny móc przeżyć te same wrażenia? Nostalgia zawsze jest obecna w naszym życiu. Jest to uczucie, gdy po raz pierwszy masz styczność z czymś, co naznaczy Twoje życie na zawsze, w taki czy inny sposób.

Nowe doświadczenia sprawiają, że jesteś odkrywcą w poszukiwaniu emocji, doświadczeń i nauki.

para doświadcza emocji po raz pierwszy
Chociaż Twoje pierwsze miłości mogły nie zakończyć się dobrze, są to doświadczenia, których nie żałujesz.

Dreszczyk nowych doświadczeń: zmotywowany mózg

Kiedy ostatni raz zrobiłeś coś po raz pierwszy? Kiedy ostatnio nauczyłeś się nowego języka? Zdobyłeś nowych przyjaciół? Albo pojechałeś do miejsca, którego nie znałeś? Nowe doświadczenia są najbardziej satysfakcjonujące. Przedstawiają serię doświadczeń, z których nigdy nie powinniśmy rezygnować, bez względu na to, ile mamy lat.

Nawet jeśli jesteś w jesieni swojego życia, ponowne zakochanie się, podróżowanie i kontynuowanie nauki są zawsze warte zachodu. Co więcej, emocje, które odczuwasz dzięki nowym doświadczeniom, działają jak witaminy dla Twojego mózgu. Są jak arterie, przez które przepływa motywacja, a także dobre samopoczucie psychiczne.

Chociaż wiele z Twoich pierwszych doświadczeń mogło być nieco traumatycznych (jak miłość, która skończyła się złamanym sercem lub błędnie podjęte decyzje), gdybyś nigdy nie przekroczył tych granic, na zawsze utknąłbyś w poczekalni przygód. Czasami wystarczy pokonać te bariery i rzucić sobie wyzwanie.

Chociaż nowe doświadczenia są często zdominowane przez nutę strachu lub niepewności, dopamina ułatwia impuls i postęp w kierunku nowej sytuacji.

Systemy nowości, dopaminy i nagrody

Rotman Research Institute w Kanadzie przeprowadził badanie dotyczące tego, jak mózg przetwarza nowe bodźce i doświadczenia. Sytuacje te „doświetlają” nasz mózg. Proces ten jest aktywowany z układu limbicznego, hipokampa, obszarów korowych, przedniej i dolnej kory zakrętu obręczy, skorupy i przyśrodkowej kory przedczołowej.

Emocja pierwszych doświadczeń jest zdominowana przez specyficzny neuroprzekaźnik: dopaminę. Każde nowe doznanie jest kierowane przez tę substancję neurochemiczną, która moduluje wiele doświadczeń. Dzięki dopaminie poprawia się Twój nastrój, czujesz się bardziej zmotywowany i zorientowany na nowe cele.

Ponadto zmniejsza się uczucie stresu, a umysł staje się bardziej kreatywny. To niezaprzeczalny fakt. Wejście w nowy scenariusz staje się przyjemnym uczuciem. Wszystko staje się możliwe i chociaż możesz być niespokojny, Twoje pozytywne emocje przeważają nad negatywnymi.

Nowe doświadczenia nigdy nie powinny się kończyć

Czasami możesz poczuć falę nostalgii. To trudny rodzaj emocji, który może sprawić, że uwierzysz, że pewne sytuacje już nie powrócą. Zwodzi Cię, mówiąc, że piękno niektórych doświadczeń z przeszłości nigdy się nie powtórzy. Dlatego możesz pomyśleć, że niektóre miłości są niepowtarzalne, a niektórych książek i miejsc po prostu nie da się porównać z żadnymi innymi. To może być prawda.

Jednak zakładanie, że nie będziesz już mieć żadnych nowych doświadczeń, jest niebezpieczne. To tak, jakby ktoś zamknął się w swoim domu, pozamykał wszystkie okna i postanowił nie żyć swoim życiem. Jednak niezależnie od tego, czy w to wierzysz, czy nie, istnieją tysiące ludzi, sytuacji i scenariuszy, które mogą sprawić, że znów poczujesz przyjemność z nowości.

Przypomnij sobie Baśń z tysiąca i jednej nocy. Szeherezada co wieczór opowiadała sułtanowi historię, starając się utrzymać jego zainteresowanie, aby zachować swoje życie. W końcu uczucie przyjemności i ciekawości sułtana oraz pragnienie słuchania codziennie nowej historii sprawiły, że porzucił swoje okrutne zamiary i zakochał się w młodej kobiecie.

Jako ludzie jesteśmy „zaprogramowani”, aby szukać i cieszyć się nowym. Ciekawość mamy w genach. Jesteśmy także istotami emocjonalnymi, które pragną czuć, aby w pełni żyć.

Rutyna i codzienność mogą być wrogami dobrego samopoczucia i rozwoju osobistego. Musimy otworzyć się na nowe doświadczenia, aby zyskać jakość życia.

kobieta odczuwająca emocje po raz pierwszy
Otwartość na doświadczenie i nowość jest powiązana z inteligencją.

Inteligencja i otwartość na doświadczenie

Co ciekawe, inteligencja to kompetencja, która pozwala nam rozwiązywać najróżniejsze problemy promujące naszą adaptację. Wiemy, że najmądrzejsi ludzie to ci, którzy są otwarci na nowe doświadczenia. To pozwala im zdobywać nową wiedzę, co przyczynia się do ich awansu i rozwoju.

Dlatego nie wolno odmawiać sobie możliwości odczuwania emocji nowych doświadczeń. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wciąż jesteś nowicjuszem na drodze istnienia. Zawsze czeka na Ciebie coś do nauczenia się, spróbowania i odkrycia. To, co nowe, może być jednak przerażające. Jednak zrobienie pierwszego kroku zapewni Ci nową wiedzę i najróżniejsze przyjemności.

Uwaga końcowa

Czy zrobiłeś dzisiaj coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś? Niekoniecznie mamy na myśli pilotowanie samolotu. Może to być jedno z najprostszych i najbardziej stymulujących nowych doświadczeń. Na przykład czytanie nowej książki, słuchanie nowych piosenek, zapisanie się na nowe zajęcia sportowe lub poznawanie ciekawych ludzi to świetne sposoby na zastrzyk dopaminy.

Dzieciństwo i młodość to nie jedyny okres, w którym zdobywasz nowe doświadczenia. Co więcej, emocje, które wtedy czujesz, są ponadczasowe. Te doświadczenia są dostępne dla każdego. Wystarczy wyjść i się rozejrzeć wokół.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bastiaansen M., Lub X. D., Mitas O., Jung T. H., Ascenção M. P., Han D. I., et al. (2019). Emotions as core building blocks of an experienceInt. J. Contemp. Hosp. Manag. 31, 651–668. 10.1108/IJCHM-11-2017-0761
  • Berlyne D. E. (1960). Novelty, uncertainty, conflict, complexity, in McGraw-Hill Series in Psychology. Conflict, Arousal, and Curiosity, ed. Berlyne D. E. (New York, NY: McGraw-Hill), 18–44. 10.1037/11164-002
  • Hwang, Jinsoo & Hyun, Sunghyup. (2013). The impact of nostalgia triggers on emotional responses and revisit intentions in luxury restaurants: The moderating role of hiatus. International Journal of Hospitality Management. 33. 250–262. 10.1016/j.ijhm.2012.09.001.
  • Skavronskaya L, Moyle B, Scott N. (2020). The Experience of Novelty and the Novelty of Experience. Front Psychol, 11. doi: 10.3389/fpsyg.2020.00322. PMID: 32174872; PMCID: PMC7057242.
  • Tulving, E., Markowitsch, H. J., Kapur, S., Habib, R., & Houle, S. (1994). Novelty encoding networks in the human brain: positron emission tomography data. Neuroreport5(18), 2525–2528. https://doi.org/10.1097/00001756-199412000-00030

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.