Zazdrość wśród przyjaciół

Nie ma znaczenia, ile masz lat – zazdrośni przyjaciele istnieją na każdym etapie życia. To przyjaciele, którzy chcą Twojej wyłącznej uwagi i czasu i wściekają się, jeśli spędzasz czas z innymi ludźmi. Ale co kryje się za tym zachowaniem?
Zazdrość wśród przyjaciół
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zazdrość wśród przyjaciół jest dość powszechna. Czasami jest to niewinny wynik emocji ludzkich, tak bardzo normalnych. W innych przypadkach może to być toksyczna sytuacja. Zazdrość może być nagłą przyczyną nieporozumień i napięć, które mogą wpłynąć na Twoją przyjaźń.

Jak powiedział słynny XVII-wieczny poeta John Dryden: „Zazdrość to żółtaczka duszy.” Jest to nie tylko trujące dla relacji (romantycznej lub nie), ale także szkodliwe dla osoby, która to odczuwa. Niemniej jednak z psychologicznego punktu widzenia jest to zrozumiały i dość normalny proces. Każdy z nas w jakimś momencie życia był zazdrosny.

Świadomość, że ukochany przyjaciel ma intymne relacje z innymi ludźmi, może wywołać ból i zazdrość. Ta dynamika jest bardzo powszechna w dzieciństwie, okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości.

Gdy ludzie dorastają i dojrzewają, przestają myśleć o przyjaciołach jako o „dobytku”. Relacje stają się zdrowsze i wolne od zazdrości, urazy i wyrzutów.

Zazdrość wśród przyjaciół

Biorąc to pod uwagę, ten rodzaj dojrzałości nie następuje automatycznie wraz z wiekiem. Jako dorosły prawdopodobnie miałeś kiedyś do czynienia z zazdrosnym przyjacielem – nie jesteś sam. Możliwe są również współzależne relacje między przyjaciółmi.

Zazdrość wśród przyjaciół: cechy, przyczyny i zachowania

Molier powiedział, że ten, kto jest zazdrosny, kocha więcej, ale ten, kto nie jest, kocha lepiej. Zazdrość wypacza koncepcję uczucia, uznania, podziwu, pasji i przyjaźni. Powoduje problemy i więzi wszystkich zaangażowanych. Dlatego zazdrość wśród przyjaciół wiąże się z pewnymi wyjątkowymi realiami, o których ludzie niewiele mówią.

Wiemy, że zazdrość bardzo szkodzi romantycznym związkom. Ale może być równie szkodliwa dla przyjaźni. Należy pamiętać, że zazdrość to nie to samo, co zawiść. Zazdrość to nieprzyjemne uczucie straty czegoś cennego z rąk osoby trzeciej. Z drugiej strony, zawiść polega na pragnieniu czegoś, co ma inna osoba.

Przeanalizujemy złożone i wyjątkowe zjawisko, jakim jest zazdrość wśród znajomych.

Jak wygląda zazdrość wśród przyjaciół?

Zazdrość nie zna wieku ani płci. Możesz być zazdrosny w dowolnym momencie i okolicznościach. W teorii dorośli powinni mieć przyjaźnie wolne od zazdrości, ale nie zawsze tak jest. Oto kilka sposobów, w jakie zazdrość przejawia się w przyjaźni.

 • Czujesz się niespokojny, gdy Twój przyjaciel spędza czas z kimś innym i dzieli się z tą osobą swoimi przemyśleniami i uczuciami. Do pewnego stopnia czujesz, że ta osoba jest wyłącznie „Twoim” przyjacielem, nikogo innego.
 • Przyjaciel może odczuwać zazdrość o inną parę.
 • Zazdrośni przyjaciele zawsze wymagają takich rzeczy, jak przysługi, czas na rozmowę, szybkie odpowiadanie na ich wiadomości, podsumowanie tego, co robisz każdego dnia itp.
 • Zaborcze zachowanie zazdrosnych przyjaciół często pojawia się w postaci gróźb. Mówią takie rzeczy jak: „Jeśli pójdziesz spotkać się z kimś innym, nie będę z Tobą rozmawiać. Jeśli ze mną teraz nie zostaniesz, to znaczy, że się mną nie przejmujesz.”

Dzieci w szkole podstawowej zwykle nie mają dojrzałości emocjonalnej, aby radzić sobie z tego rodzaju emocjami. Słyszenie „Jeśli to zrobisz, to nie będę Twoim przyjacielem” od dziecka jest normalne i odpowiednie dla rozwoju. Mówienie takich rzeczy przez osoby dorosłe nie jest ani właściwe ani zdrowe.

Przyczyny zazdrości wśród przyjaciół

Profesor psychologii Peter DeScioli z University of Pennsylvania przeprowadził badanie, które dotyczyło interakcji ludzi w mediach społecznościowych. Chciał wiedzieć, jak budujemy nasze relacje, jak tworzymy sojusze i dlaczego zdarzają się konflikty, różnice i zazdrość.

 • Z jednej strony, psychologowie ewolucyjni spędzili lata na badaniu zazdrości. Ma to związek z potrzebą posiadania, zatrzymania w naszym życiu ludzi, którzy gwarantują nam przetrwanie i dobrobyt.
 • W badaniu przeprowadzonym przez dr Jeffreya G. Parkera z Sacred Heart University w Connecticut na temat zazdrości wśród nastolatków, naukowcy odkryli coś interesującego. Za tym zachowaniem kryły się problemy psychologiczne i pewien stopień marginalizacji. Dziecko pochodzące z trudnego domu często postrzega przyjaciół jako jedyne źródło wsparcia.
Zazdrosna przyjaciółka

To samo dotyczy osób dorosłych. Jeśli Twój partner i rodzina nie zapewniają struktury i bezpieczeństwa, których potrzebujesz, możesz trzymać się kilku bliskich przyjaciół jak koła ratunkowego.

Co powinienem zrobić, jeśli mam zazdrosnego przyjaciela?

Zazdrość wśród przyjaciół może być problematyczna, zwłaszcza jeśli przejawia się zaborczością i nadmierną czujnością. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jeśli znajdziesz się w tej sytuacji, jest:

 • Wyjaśnienie swojemu przyjacielowi, że jego zachowanie jest nieodpowiednie i niedopuszczalne.
 • W żadnej relacji nie ma miejsca na zazdrość. Jej obecność nie jest miarą tego, jak bardzo kochasz drugą osobę. Zazdrość jest szkodliwa i ważne jest, aby jak najszybciej wyznaczyć granice.
 • Spróbuj zrozumieć, co powoduje zachowanie Twojego przyjaciela. Czy to niska samoocena? Czy jest jakiś problem z przyjaźnią, która wywołała tego rodzaju uzależnienie? Świadomość, dlaczego Twój przyjaciel jest zazdrosny, pomoże Ci działać w bardziej empatyczny i inteligentny sposób.
 • Nie pozwól, aby zazdrość Twojego znajomego zmieniła Twoje zachowanie lub styl życia.

Jeśli zazdrość stanie się zbyt intensywna i zacznie wpływać na inne sfery Twojego życia, być może będziesz musiał podjąć bardziej ekstremalne środki. Przyjaźń powinna być pełna zrozumienia, zaufania i wolności. Powinna to być więź, która Cię inspiruje i pomaga Ci się rozwijać.

Jeśli zamiast tego czujesz przymus, może czas zakończyć toksyczną znajomość. Pomyśl o tym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kim, H. (2019). Personal and contextual factors in young adolescent friendship jealousy: The role of self-esteem and friendship network structure. Dissertation Abstracts International: Section B: The Sciences and Engineering80(2-B(E)), No-Specified.
 • Parker, J. G., Low, C. M., Walker, A. R., & Gamm, B. K. (2005). Friendship jealousy in young adolescents: individual differences and links to sex, self-esteem, aggression, and social adjustment. Developmental psychology41(1), 235.
 • Ramachandran, V. S., & Jalal, B. (2017). The evolutionary psychology of envy and jealousy. Frontiers in psychology8, 1619.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.