Zazdrość - nie wszyscy kochają Cię za to, kim jesteś

Zazdrość - nie wszyscy kochają Cię za to, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2018

Wielu ludzi kocha Cię za to, kim jesteś i co robisz. Inni będą Cię nienawidzić z tego samego powodu. To zazdrość podnosi swoją brzydką głowę. Musimy się do tego przyzwyczaić, ponieważ właśnie zazdrość charakteryzuje tok naszych związków, gdy jesteśmy tymi, którzy odnoszą w czymś sukces.

Nie możemy lubić każdego. Tak samo jak nie wszyscy mogą lubić Ciebie. W tym sensie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że często nasze światło nie zawsze jest przyjemne dla pewnych ludzi. Nie mamy na to wpływu.

Ponieważ te wszystkie wielkie rzeczy, które czynią nas ludźmi, jakimi jesteśmy, są też powodem przygnębienia dla innych osób. Działają negatywnie. Ci ludzie prawdopodobnie będą mieli do czynienia w swoim życiu z jakimś ukrytym pragnieniem, w któremu im w pewien sposób odmawiano.

Dziewczyna-lalka ze złamaną ręką

Każda osoba, która Cię kocha sprawi, że będziesz lśnić

Prawdziwe anioły stróże to ci ludzie, którzy pojawiają się w pewnym momencie naszego życia i obdarzają nas światłem. Dodają sensu temu, co robimy. Sprawiają, że będziemy lśnić i likwidować ciemne zakamarki, które zaciemniają prawdziwych nas. Albo to też ci, którzy nie robią sprawiedliwość naszą zaletą.

W tym momencie liczą się nie słowa, tylko fakty. Otaczają nas swoją magią i posypują naszą rzeczywistość swoimi cudami. Pomagają nam dostrzec, jak dużo jesteśmy warci w chwili, gdy już chyba zapomnieliśmy, w którym miejscu znajduje się włącznik naszego życia. Przypominają nam o tym. Tak po prostu.

Każdy z nas posiada swoją żarówkę, coś, co nas dotyka i czyni wyjątkowymi. Coś, co daje nam zdolność zaoferowania światu odrobiny tej wyjątkowości.

Istnieją tacy, którzy są dobrzy w swoim zawodzie, albo ci, którzy potrafią kochać w bardzo wyjątkowy sposób, albo też tacy, którzy mogą łączyć wiele umiejętności, każda z których jest unikalna.

Ale, jak już powiedzieliśmy, istnieją też ci, którzy pragną zgasić Twoje światło, to “coś”, co nas określa. Czasem ciężko jest sobie z tym poradzić.  Jest jednak coś, o czym powinniśmy pamiętać. Otóż tylko my możemy przyznawać prawdziwe znaczenie osobom, które nas otaczają i ich czynom. Nikt inny.

Zazdrość - Jedna kobieta szepcze coś innej do ucha

Zazdrość to demon

Zazdrość nie jest w 100% niezdrowa, dopóki nie powoduje szkodliwych zachowań wobec innych (lub wobec nas samych). Gdy ma charakter pozytywny, prowadzi nas do tego, czego naprawdę chcemy. W ten sposób zazdrość daje nam jak znaleźć potrzebną nam ścieżkę.

Jednakże, zazdrość staje się strasznie szkodliwa, gdy poddajemy się jej urokowi, tym samym podważając nasze poczucie własnej wartości. To sprawia, że wpadamy w pułapkę niezdrowych porównań, a czasami nawet zamieniamy tą zawiść w paskudny atak mający na celu uwięzić obiekt naszego ukrytego zachwytu.

Zazdrość niekiedy miesza się z innymi uczuciami. Jest to na przykład nienawiść, skierowana wobec osoby, która demonstruje i potęguje jej własną zazdrość i frustrację. W ten sposób może potępiać talenty oraz sukcesy innych ludzi. To z kolei może przyczynić się do zachowań mających na celu skrzywdzić drugą osobę.

Zwykle staramy się zwracać większą uwagę na to, co powoduje zazdrość drugiej osoby, niż na to, co faktycznie dla niej oznacza. Gubimy kurs. Nie możemy zapominać o tym fakcie, iż inni nienawidzą i zazdroszczą nam tego, co pomaga nam lśnić. A to z kolei wywołuje ogromne cierpienie, które oddala nas od rzeczywistości  i powoduje nieufność.

Połowa kobiecej twarzy

Pozytywne nastawienie kluczem do pokonania zazdrości

Nie jest to żaden przypadek, że ludzie, którzy się wyróżniają, często odczuwają samotność w świecie, w którym są otoczeni przez mnóstwo osób. Nie jest też dziwnym fakt, że nie wiemy jak odróżnić prawdziwych przyjaciół od tych, którzy po prostu chcą czegoś od nas lub nam zazdroszczą. Nie jest to wcale łatwe.

Podobnie, sprawia to, że zaczynamy wątpić, czy nasz sukces i nasze światło należą do nas. Być może to tylko miraż, na który nie zasługujemy. Zwykle kreuje to długi łańcuch niepewności i żalu mogące zasłonić wszystkie nasze zalety.

Szkody, które powodują zazdrość, można pokonać wzmacniając pozytywną wiarę w samych siebie. W tym sensie nie możemy zapominać, iż pewne okoliczności lub wydarzenia będą zawsze prowadzić do robienia porównań. Ale nie powinno to nas przytłamszać.

Każdy z nas powinien mówić o swoich zaletach nie próbując zniszczyć tym innych. Pozostawcie na boku niezdrową zazdrość i promujcie to, co nas wspiera, czyli naszą zdolność do podziwiania i pomagania innym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.