Aby móc pokochać innych, musisz najpierw polubić siebie

Aby móc pokochać innych, musisz najpierw polubić siebie

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2017

Nie da się zaoferować innym czegoś, czego nie posiadasz. Zastanów się. Jeśli nie jesteśmy w stanie pokochać samych siebie, ciężko będzie nam utrzymywać zdrowe związki z innymi.

Pokochać siebie. Oto pierwszy krok w kierunku rozwijania zaufania i stabilności z inną osobą.

Pokochać siebie oznacza danie sobie szansy na odkrycie w sobie ogromnego potencjału oraz schowanej wielkości. Oznacza bycie szczerym wobec siebie i zobowiązanie się do dobrego samopoczucia.

Ponadto miłość do siebie sugeruje również bycie czujnym na swoje potrzeby. Oznacza szacunek, akceptację i pokochanie siebie za to kim jesteś.

W momencie, gdy przestajemy osądzać siebie, krytykować i porównywać się z innymi, gdy przestajemy zmuszać siebie do bycia kimś kim nie jesteśmy, rozbijamy uprzedzenia, które mieliśmy wobec samych siebie.

Uprzedzenia, które determinowały nasze życie i powstrzymywały nas od spotkania się z ważną i cenną częścią naszej istoty.

Pokochać siebie - Ktoś ściska gigantyczne serce

“Jeśli nie doceniasz siebie, nie będziesz w stanie docenić czegokolwiek lub kogokolwiek.”

-Ayn Rand-

Dowiedz się, jak pokochać siebie

Aby żyć w harmonii ze sobą, musimy przestać wymagać od siebie więcej niż faktycznie możemy. Inspirowanie się do bycia lepszym człowiekiem to niepodważalny projekt, którego każdy z nas musi się podjąć.

Nie powinno to jednak zaprowadzać nas do stanu ciągłego niepokoju, w którym po upływie czasu zaczynamy gardzić własną osobą.

To konieczne, aby nauczyć się odpuszczać fałszywe przekonania, które kształtują nasze istnienie. Tylko w teraźniejszości możemy działać i żyć pełnią życia. I choć możemy nie mieć wszystkiego, o czym marzyliśmy, posiadamy potęgę, aby to zmienić, żyjąc w zgodzie ze sobą.

Fantazjowanie o przeszłości lub o możliwej przyszłości tylko jeszcze oddali nas od rzeczywistości. Rzeczywistości, która nigdy nie będzie taką, jak w naszych głowach, ale przynajmniej będzie prawdziwą.

Uczenie się miłości do siebie to niekończąca się podróż, która prezentuje się nam w wielu formach. I pierwszym krokiem w kierunku rozwijania samopoznania jest zdrowa samoocena.

Powinniśmy się nauczyć myśleć w sposób o wiele bardziej wyregulowany, pomijając przesadną krytykę i nieosiągalny perfekcjonizm, co bez wątpienia pomoże nam pokochać swoją istotę.

Dziewczyna o czerwonych włosach z mniszkiem

Cechy, którymi siebie obdarzamy, warunkują nasze poczucie własnej wartości. Wszystkie nasze osiągnięcia przypisujemy faktorom zewnętrznym, takim jak łut szczęścia lub przypadek.

Z kolei, jeżeli wszystkie osobiste porażki przypisujemy swoim cechom wewnętrznym, nasze poczucice własnej wartości będzie poważnie cierpieć. I ze względu na te wszystkie niesprawiedliwe oskarżenia, pokochać siebie będzie coraz trudniej.

“Dużo czasu minęło zanim nauczyłem się nie oceniać siebie oczami innych.”

-Sally Field-

Jak poprawnie pokochać innych

Prawdziwa miłość nie jest kwestią fizyczną ani erotyczną. Oznacza chęć tego, co najlepsze dla innej osoby, zrozumienie jego potrzeb. Czasem uczucia pragnienia, zachwytu i emocjonalnego zaangażowania w inną osobę utrudniają nam zrozumienie pojęcia miłości.

Większość z nas chyba nie jeden raz myliła miłość do kogoś z chęcią posiadania lub pragnieniem zmienić tą drugą osobę. Aby poprawnie pokochać, musimy działać w opraciu o altruistyczne idee i zachowania. Miłość do drugiej osoby sprawia, iż pragniemy przyczynić się do rozwoju JEJ umiejętności, a nie tych, których chcemy.

Dziewczyna pływająca na klatce z sercem w oceanie

Poszukiwanie szczęścia oraz miłości do siebie nie równa się byciu samolubnym. Jest to po prostu najbardziej istotny i konieczny warunek ustalania pozytywnych relacji z innymi ludźmi.

Z biegiem czasu zdajemy sobie sprawę, iż nie możemy winić innych za to, że nie odpowiadają naszym oczekiwaniom. Oto gdzie właśnie zaczyna się nasza podróż do pokochania innych ludzi.

“Jeśli prawdziwa miłość jest tym, czego pragniesz, dowiedz się najpierw, jak pokochać samego siebie.”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.