Zawód który odniesie sukces w ciągu 5 lat - poznaj 7 opcji

Zawody, które odniosą sukces w krótkim czasie, to te profesje, które w pełni wykorzystują postęp technologiczny oraz te, które przyczyniają się do rozwiązywania problemów, które ten sam postęp generuje w życiu indywidualnym i społecznym.
Zawód który odniesie sukces w ciągu 5 lat - poznaj 7 opcji

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2020

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, a to, co obowiązuje dzisiaj, za kilka tygodni może być już nieaktualne. Dotyczy to nie tylko mody czy jakichś błahych aspektów, ale także bardzo poważnych spraw, takich jak praca. Najlepiej mieć we wszystkim futurystyczną wizję, dlatego warto zastanowić się, który zawód odniesie sukces w najbliższym czasie.

Wszystkie mechaniczne lub rutynowe zajęcia czy profesje znikną w krótkim, średnim i długim okresie. Innymi słowy, wszystkie czynności, w których można zastąpić człowieka maszyną, skazane są na wymarcie. Z drugiej strony zawód, który odniesie sukces już wkrótce to ten, który ma do czynienia z nowymi potrzebami i nowymi problemami współczesnego świata.

Wiele z zawodów, które odniosą sukces w perspektywie krótkoterminowej, maja ścisły związek technologią. Istnieją jednak również tradycyjne zadania, które nabiorą większego znaczenia, ponieważ stanowią odpowiedź na nowy styl życia i nowe priorytety. Za chwilę porozmawiamy o niektórych z tych zawodów i profesji.

„Kariera odbywa się publicznie, talent ujawnia się w życiu prywatnym”.

-Marilyn Monroe-

1. Programista aplikacji to zawód, który wkrótce odniesie sukces

Nowy zawód, który odniesie sukces w najbliższym czasie

Wszystkie zajęcia będą w pewnym stopniu przenosić się do świata wirtualnego i to z coraz większą prędkością. Nowe aplikacje muszą jednocześnie stawać się coraz prostsze i bezpieczniejsze. Ponadto powinny funkcjonować w bardziej elastyczny sposób i na wielu różnych urządzeniach.

Programista aplikacji będzie miał więc bardzo dużo pracy do wykonania w ciągu najbliższych kilku lat. Musi wykazać się profesjonalizmem dużą  zdolnością adaptacji, ponieważ zmiany będą przebiegać ciągle.

Ten rodzaj pracy wykonują inżynierowie oprogramowania lub osoby studiujące inżynierię komputerową i inżynierię systemów. Czasami może również wystarczyć szkolenie zawodowe z zakresu tworzenia aplikacji.

2. Operator drona to zawód który wkrótce odniesie zawrotny sukces

Jednym z zawodów, które odniosą sukces w najbliższych latach, to bez wątpienia operator drona. Nie minie dużo czasu, zanim wszystkie usługi kurierskie będą realizowane za pośrednictwem tego medium. Natomiast za kilka lat również transport pasażerski zacznie używać tego środka.

Nie minie zbyt dużo czasu, zanim drony taksówki i “dronokoptery” pojawią się masowo jako nowe środki transportu. Tak więc osoba, która zna temat, będzie bardzo poszukiwana w krótkim i średnim okresie. Dotyczy to pilotów, operatorów, ale także mechaników, znawców systemów nawigacyjnych itp.

3. Inżynier technologii żywności

Jest bardzo prawdopodobne, że w najbliższych latach będziemy świadkami wielkiego rozwoju technologii stosowanej w produkcji żywności. Spowodują to warunki panujące na naszej planecie, w tym zmiany klimatyczne a także wysychanie niektórych regionów.

Z drugiej strony wzrost liczby ludności, sprawi, że kwestia żywności stanie się problemem numer jeden na świecie. W nadchodzących latach pojawi się więc duży popyt inżyniera technologii żywności. To profesjonalista wyszkolony w produkcji i konserwowaniu żywności.

Oprócz tych aspektów, coraz częściej będzie się też stosować genetykę w produkcji żywności.

4. Pracownik socjalny

Z drugiej strony coraz bardziej będą również cenione usługi społeczne, ponieważ rozwój technologii grozi właśnie wzrostem bezrobocia. Jeśli system będzie nadal funkcjonował w podobny jak dzisiaj sposób, jeszcze bardziej wyjdą na jaw różnice społeczne i koncentracja własności.

W takiej sytuacji praca pracowników socjalnych będzie niezbędna, aby zmniejszać napięcia, których doświadczy społeczeństwo, a także, aby nimi zarządzać. Najprawdopodobniej będą obecni na wszystkich szczeblach państwowych i coraz częściej w sektorze prywatnym.

5. Fizjoterapeuta

Fizjoterapia to tradycyjny zawód znany od lat, którego popularność rośnie obecnie rośnie a w nadchodzących latach wzrośnie jeszcze bardziej. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest ogólne starzenie się populacji. W najbliższej przyszłości prawdopodobnie będzie na świecie duży odsetek osób starszych.

Fizjoterapeuta

Z drugiej strony praca coraz częściej odbywa się na siedząco, co powoduje wiele problemów z układem mięśniowym, kostnym i krążeniowym. W nadchodzących latach coraz więcej osób będzie cierpieć na tego typu schorzenia.

Zwiększy to ilość konsultacji u specjalistów fizjoterapii. Dojdzie do tego, że każdy z nas będzie potrzebował fizjoterapeuty w codziennym życiu.

6. Projektant gier wideo to również zawód, który odniesie sukces

Oczywiste jest, że gry wideo pojawiły się by towarzyszyć nam już na zawsze. Przeszły imponujący rozwój w ostatnich dziesięcioleciach i ten trend będzie się utrzymywał jeszcze przez długi czas. Tworzenie coraz bardziej realistycznych fikcji w celach rozrywkowych to długofalowa dziedzina pracy.

Ponadto, jest bardzo prawdopodobne, że gry wideo będą coraz częściej włączane do edukacji. Bez wątpienia za kilka lat staną się narzędziem codziennego użytku w szkołach. Jednym z zawodów, które odniosą sukces w nadchodzących dziesięcioleciach, jest więc projektant gier wideo.

7. Inżynier przemysłowy

Kolejnym z zawodów o długiej tradycji, mającym również wielką przyszłość, jest inżynieria przemysłowa. Technologia i jej zastosowania umożliwiają nowe sposoby produkcji, pracy i dystrybucji. Aby wszystko to zostało wykonane prawidłowo, potrzebny jest inżynier przemysłowy.

Automatyzacja produkcji wymaga coraz lepszych specjalistów w tej dziedzinie. Znacznie lepsze możliwości będą mieli ci, którzy specjalizują się również w takich dziedzinach jak nanonauka czy robotyka, czyli dwie dziedziny, które zdominują przyszłość.

Oczywiście na tej liście nie ma wielu innych zawodów, które również odniosą sukces w przyszłości. Nie ma wątpliwości, że powstaną też miejsca pracy, które dziś jeszcze nie istnieją i pojawią się wraz z osiągniętym postępem.

To bardzo ważne, aby w porę uświadomić sobie te zmiany w świecie pracy i rozważyć aspekty, które będą kształtować naszą przyszłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pinar, C. (2014). El presente de las profesiones de futuro. Tiempo, (1647), 34-36.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.