Zapach naszego partnera działa odprężająco na mózg

Czasami, gdy nie jesteśmy blisko partnera, lubimy mieć ze sobą część jego garderoby; zwłaszcza nocą. Nauka mówi nam, że zapach ukochanej osoby to także świetny sposób na zasypianie.
Zapach naszego partnera działa odprężająco na mózg
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Według ostatnich badań zapach naszego partnera ma relaksujący wpływ na mózg. I to do tego stopnia, że ​​jest sposobem na lepszy sen.

Kto z nas kiedyś tego nie robił? Kto z nas nie wciągał zapachu koszuli, kurtki lub innego elementu garderoby ukochanej osoby? To przecież sposób na bycie blisko niej, przypominanie sobie uczuć i wspólnych doświadczeń. To nie jest fetyszyzm, to przyjemność, także potwierdzona naukowo.

Dlatego w sytuacjach, gdy nie możemy z nim spać, bardzo dobrze jest mieć przy sobie ten sweter lub koszulę. To pozwoli czuć zapach naszego partnera obok siebie pomimo odległości. Co więcej, nasze zmysły doświadczą przyjemności poczucia tego niepowtarzalnego zapachu osoby, która jest częścią naszego serca i naszego życia.

Nie tylko poprawi to nasze samopoczucie, ale także nasz sen będzie bardziej spokojny, głęboki i zrelaksowany. Ponieważ chemia miłości wykracza poza skórę i często używa języka aromatów. Korzysta z tych niewidzialnych cząstek, które uwodzą i rzucają niepowtarzalny urok na kochanków.

Zagłębimy się w ten temat nieco bardziej.

Zapach partnerki

Zapach naszego partnera poprawia nocny wypoczynek: miłość, zapach i sen

Czy kochasz swojego partnera za to, jaki jest, czy za jego zapach? To może wydawać się dziwne pytanie, ale w rzeczywistości ma ono fundamentalne znaczenie. Węch jest kluczowym zmysłem przy ocenie atrakcyjności.

W wielu przypadkach w fascynujący sposób przewodzi w sztuce uwodzenia i seksualności. Sygnały chemiczne, które wysyła nasz partner, to element o ogromnej sile. To również niezbywalna forma komunikacji.

Feromony, czyli substancje wydzielane przez gruczoły apokrynowe, tworzą niepowtarzalny i specyficzny zapach u każdego mężczyzny i kobiety. Sygnały te docierają do receptorów węchowych w mózgu, aktywując określone emocje.

Nie każdy budzi w nas te same doznania. Nie każdy jest też w stanie rozbudzić w nas przyciąganie i nasze pragnienia.

Zapach naszego partnera jest wyjątkowy. Mózg przetwarza go jako niepodważalne przywiązanie do tej osoby, potrzebę bliskości, jaką niesie ze sobą miłość i namiętność. I właściwie ten aspekt zna i odczuwa każdy z nas. Jednak zapach partnera ma jeszcze co najmniej jedną interesującą cechę.

Nie licz owiec, przytul się do koszuli ukochanej osoby

Czy trudno ci spać w nocy, gdy nie twojego partnera nie ma obok ciebie? Nie próbuj więc liczyć owiec, a tym bardziej nie sięgaj po leki, aby zasnąć. Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Psychological Science wystarczy, że położymy na poduszkę koszulę naszego partnera, której używał, aby cieszyć się dobrym snem.

Dr Marlise Hofer z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeprowadziła eksperyment na dużej liczbie par. W ramach testu poproszono jednego z partnerów o noszenie koszulki przez 24 godziny (nie używając dezodorantów i perfum).

Później drugiemu partnerowi zaoferowano dwie poduszki do spania. Jedna miała używaną koszulkę partnera, a druga nieznajomego.

Uczestnicy eksperymentu mieli spać dwie noce z rzędu, najpierw z jedną poduszką, a potem z drugą. Wyniki w znaczący sposób ujawniły pewną stałą zależność. Kiedy zaoferowano im poduszkę z koszulką partnera w środku, sen był głębsza, bardziej regenerujący i z mniejszą liczbą przebudzeń.

Autorzy tej pracy podsumowali ciekawy fakt: zapach naszego partnera działa odprężająco. Miałby więc taką samą skuteczność jak przyjmowanie doustnych leków z melatoniną.

Kobieta z poduszką

Miłość i węch: bezsporny sojusz

Miłość i węch są ze sobą bezsprzecznie powiązane. Pociąg do drugiej osoby i zmysł węchowy stanowią niepodważalne ogniwo, które nas prowadzi. Obecne są w każdym geście, w każdym dotyku, pragnieniu i myśli.

Tak więc, nawet gdy ukochana osoba jest daleko, tęsknimy za jej zapachem i wcale chodzi tu o zapach jej perfum, kremu do golenia lub odżywki, której używa do włosów.

Tęsknimy za tym szczególnym zapachem, który wydziela każda osoba i który jest urzekający dla umysłu i zmysłów. Co więcej, ta relacja jest tak znacząca, że istnieją nawet badania, które ujawniają coś niezwykłego.

Na Uniwersytecie w Dreźnie wskazano w pewnej pracy badawczej, że ludzie urodzeni bez zmysłu węchu wykazują większą niepewność i problemy z nawiązywaniem relacji uczuciowych.

Dlatego zapach naszego partnera jest jeszcze jednym pryzmatem tego fantastycznego kalejdoskopu, z którego składa się na miłość i atrakcyjność. Jest to niewidzialny język, który nas przenika, przechodzi ze skóry do głębi mózgu, aby nas zachwycić, poczuć dobrostan, równowagę i szczęście.

Teraz wiemy już więc, że nawet w tych dniach, kiedy jesteśmy daleko od ukochanej osoby, istnieje strategia, aby poczuć ją blisko i lepiej spać. Wystarczy, że na poduszce położysz jakąś część garderoby, której używał Twój partner. Co więcej, spanie w jednej z jego koszulek może być równie odprężające, co przyjemne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Croy I, Bojanowski V, Hummel T. Men without a sense of smell exhibit a strongly reduced number of sexual relationships, women exhibit reduced partnership security – a reanalysis of previously published data. Biol Psychol. 2013 Feb;92(2):292-4. doi: 10.1016/j.biopsycho.2012.11.008. Epub 2012 Nov 22. PMID: 23178326.
  • Hofer, Marlise (2020) The Scent of a Good Night’s Sleep: Olfactory Cues of a Romantic Partner Improve Sleep Efficiency. Psychological Science. https://doi.org/10.1177/0956797620905615

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.