Zacząć od nowa - jak to zrobić, by nikogo nie zranić?

Zacząć od nowa - jak to zrobić, by nikogo nie zranić?

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2017

Tysiące ludzi każdego roku zmienia całe swoje życie i zaczyna wszystko od nowa. Może to wynikać z wielu różnych przyczyn. Niektóre osoby opuszczają dom po raz pierwszy w życiu lub oddalają się od swojej rodziny. Inni z kolei zadają sobie pytanie, czy powinni to zrobić z powodu swoich obowiązków zawodowych.

Jeszcze inni chcą zacząć życie od nowa, lecz boją się nieznanego lub egzystencjalnej pustki dookoła nich.

Jaka jest motywacja do pozostawienia wszystkiego za sobą i rozpoczęcia życia zupełnie od nowa? Jak ludzie, którzy podjęli taką, niewątpliwie niezwykle trudną, decyzję budują ponownie swoje życie i radzą sobie z przeszłością?

Jakie są konsekwencje zaniedbywania ludzi ze swojego otoczenia, co jest praktycznie nieuniknione w takim przypadku?

Początkowo idea typu “zostaw wszystko za sobą” i “zacznij życie od nowa” może wydawać się bardzo atrakcyjna dla niektórych osób.

Twarda rzeczywistość polega jednak na tym, że ponownie odbudowanie całego swojego życia na zupełnie nowych zasadach jest niezwykle trudnym zadaniem i tak naprawdę rzadko komu udaje się uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt.

Kluczem do sukcesu jest staranne planowanie i ogromna doza samozaparcia. Ale to i tak nie wystarczy.

Przeprowadzka

“Aby zmienić swoje życie na zewnątrz, musisz zmienić się od środka. W tym czasie, kiedy zaczynasz się zmieniać, szybko dostrzeżesz niesamowite zjawisko. Polega ono na tym, że cały wszechświat wydaje się Ci pomagać i zapewnia wszystko to, czego tylko potrzebujesz.”

Louise Hay

Podjęcie decyzji o takiej radykalnej zmianie i rozpoczęcie życia od nowa bez odpowiedniej bazy do tego zadania tylko zwiększy nasze uczucie bezczynności i spowoduje, że powtórzymy te same wzorce zachowań, które już w przeszłości doprowadziły nas do porażki.

Najczęstsze powody, dla których ludzie mają tendencję do podejmowania decyzji o zerwaniu wszelkich powiązań z przeszłością są następujące:

 • Strach przed zaangażowaniem się w coś.
 • Nadmiar obowiązków (nabytych lub nałożonych).
 • Poczucie prowadzenia życia pozbawionego sensu.
 • Brak akceptacji samego siebie.
 • Traumatyczne wydarzenia w przeszłości.
 • Trudności związane z rodziną i życiem rodzinnym.
 • Kryzys ekonomiczny.
 • Próba połączenia się z inną osobą, z którą relacje osłabły z uwagi na dzielącą Was odległość.
 • Zakończenie niechcianego lub niekorzystnego związku.
 • Poszukiwanie nowych wrażeń.
 • Pragnienie dalszego rozwoju kariery zawodowej.
 • Chęć przejęcia kontroli nad swoim życiem.
 • Poszukiwanie anonimowości, uwalnianie się z zaszufladkowania.

Rozpoczynanie życia od nowa bez zostawiania wszystkiego za sobą

“Największym odkryciem mojego pokolenia jest to, że człowiek może zmienić całe swoje swoje życie i rozpocząć je od nowa zmieniając jedynie swoje nastawienie psychiczne.”
William James

Jedną z opcji o mniejszym znaczeniu, ale o większej pewności uzyskania tak pożądanego poczucia stabilności, jest dokonanie znacznej zmiany w życiu bez zerwania ze wszystkim. Oznacza to, że możesz zacząć wszystko od nowa, ale nie rezygnując przy tym z dotychczasowego otoczenia.

Wiele osób odczuwa takie samo pragnienie oderwania się od wszystkiego, ale woli przy tym zdecydować się na mniej drastyczne zmiany. W ten sposób jest w stanie stopniowo dążyć do celu bez ranienia siebie, swoich najbliższych i zakłócania komfortu życia swojego i innych.

Oczywiście konkretna sytuacja zależy w głównej mierze od samych motywów do radykalnej zmiany. Jednak w wielu wypadkach najrozsądniejszym wydaje się wyjście, które nie oznacza zrezygnowania z dotychczasowej pracy i środowiska rodzinnego.

Pożegnanie

Osoby takie zaczynają poznawać dopiero nowe źródła motywacji i innowacji w swoim środowisku, wypróbowywać różne zajęcia, czy też spotykać się z nowymi ludźmi. Za to coraz rzadziej i rzadziej zdarza im się odwiedzać takie same miejsca, co wcześniej.

W kwestii kariery zawodowej typowym zjawiskiem jest chęć uzyskania nowego awansu. Popularne są też zmiany sektora zatrudnienia lub możliwości zwiększenia mobilności rozumianej od strony lokalizacji geograficznej.

Jeśli nie jest to możliwe, osoby chcące rozpocząć życie od nowa mogą zdecydować się na zmianę posady lub pracodawcy, ale pozostać jednocześnie w tym samym otoczeniu lub branży.

W obliczu trudności emocjonalnych można zdecydować się na pomoc profesjonalisty. Takie rozwiązanie pozwoli w uzyskaniu indywidualnej pomocy, terapii dla par lub terapii rodzinnej.

Sposób, w jaki Twoje życie może zmieniać Twoje bezpośrednie otoczenie

Każdy ma prawo do zmiany swojego życia i rozpoczęcia wszystkiego od nowa, jeśli nie jest zadowolony z dotychczasowego stanu rzeczy. Ale ważne jest także to, aby wziąć pod uwagę uczucia ludzi, którzy tworzą część naszego środowiska rodzinnego, społecznego i zawodowego.

Dla ludzi, których nagle opuścimy bez żadnych wyjaśnień, odejście ukochanej osoby może być traumatyczne. Nikt wprawdzie raczej nie będzie kwestionować celu samego odejścia. Niemniej jednak wiele osób zacznie sobie w takim przypadku zadawać pytania.

Będą one w wielu sytuacjach nacechowane bardzo silnym poczuciem winy i udręki. Osoby takie nie powinny przechodzić przez tak ciężki proces jeśli nie zawiniły w żaden sposób. Zaczynając życie od nowa warto poświęcić chwilę i spróbować postawić się w sytuacji osób, które opuszczasz.

W związku z tym wszelkie zmiany w życiu polegające na porzuceniu swoich bliskich bez choćby szczątkowego wyjaśnienia lub dania im czasu na przyswojenie sobie tych okoliczności i zrozumienie Twoich pobudek, wiążą się z podwójną karą: zarówno dla osoby, która rozpoczęła życie od nowa, jak i tych, których opuściła.

Dlatego też staraj się postępować tak, aby czynić jak najmniej szkody. Nawet w sytuacji, kiedy uważasz, że Twoje odejście jest w pełni uzasadnione różnymi okolicznościami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.