Wytrzymałość to bycie silnym pomimo życiowych sztormów

Wytrzymałość to bycie silnym pomimo życiowych sztormów

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2018

Są ludzie, których wyróżnia szczególna wytrzymałość. To właśnie te osoby potrafią utrzymać się na powierzchni w trudnych chwilach. Wiedzą, że nie można być odpornym na cierpienie i rozumieją, że sztormy, które przysłaniają nasze dni są również okazjami do podjęcia wyzwania.

Dlatego uzbrajają się w wytrzymałość i odwagę oraz kontynuują swoją drogę, powtarzając jak mantrę to, że należy się rozwijać pomimo wszelkich przeciwności losu. 

“Kiedy nadchodzi sztorm ptaki chowają się, ale orły latają wyżej.”

-Mahatma Gandhi-

Wytrzymałość w naszym życiu codziennym

Wytrzymałość to koncept, który zyskał sobie niezwykłą wagę w ostatnich latach. Dzieje się tak szczególnie z perspektywy pozytywnej psychologii, która bardziej interesuje się badaniem cech charakteru, jakie pozwalają ludziom przezwyciężać trudności oddalając na bok czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń psychicznych.

Wytrzymałość z psychologicznego punktu widzenia oznacza bycie zdolnym stawić czoła trudnościom oraz wyjście z tego jeszcze silniejszym.

płacz

Kiedy mówimy o wytrzymałości, zwykle myślimy o traumatycznych przeżyciach, takich jak strata ukochanej osoby, przeżycie wypadku, molestowania…

Lecz w naszym życiu codziennym istnieją również skomplikowane sytuacje, którym musimy stawiać czoła. Nie musi być to katastrofa; przezwyciężenie tak przyziemnego problemu jak krytyka, staranie się o to, by być lepszą osobą lub rozpoczynanie dnia z uśmiechem po jakiejś nieprzyjemnej sytuacji – to również wytrzymałość.

My wszyscy posiadamy swoje bitwy, które musimy stoczyć. Posiadamy też własne zasoby, by znaleźć siłę; musimy tylko je odkryć.

Charakterystyka wytrzymałych osób

Są ludzie, których charakteryzuje wytrzymałość, ponieważ mają autorytet, za którym mogą podążać, jak na przykład rodzice czy rodzeństwo. Inni nauczyli się sami jak sobie radzić oraz rozwiązywać problemy, jakie pojawiają się na ich drodze. Nauczyli się metodą prób i błędów oraz stali się silniejsi dzięki własnym bliznom.

Pokazuje to nam, że wytrzymałość to umiejętność, którą możemy w sobie wykształcić oraz rozwijać. Aby tego dokonać, ważne abyśmy odpowiednio kontrolowali własne myśli i emocje; ukierunkowali je tam, skąd będziemy mogli mieć nad nimi pieczę.

Poniżej przedstawimy Ci kilka cech charakteru wytrzymałych osób, tak byś sam mógł zacząć rozwijać w sobie te umiejętności.

Wiedzą jak przystosować się do zmiany

Podobnie jak trzcina, wytrzymałe osoby są bardzo elastyczne, kiedy smaga je wiatr. Wiedzą, że pływanie pod prąd tylko je wykończy, dlatego wolą mieć otwarty umysł w starciu z innymi opiniami czy różnymi okolicznościami.

Pozbywają się zestarzałych przekonań, uprzedzeń oraz niepewności, aby założyć nowe odzienie, które będzie im towarzyszyć w momencie przemiany. Lecz nie adaptują się oni z powodu rezygnacji, raczej dlatego, że wiedzą o istnieniu innych światów, które wcale nie są złe, tylko dlatego, że są odmienne.

“Woda zwycięża wszystko, ponieważ do wszystkiego się adaptuje.”

-Lao Tse-

rosa

Polegają na swoich mocnych stronach

Wytrzymali ludzie znają siebie. Wiedzą co je rani i co im przeszkadza oraz rozumieją, że ich dobrobyt zależy od tego, jak dobrze potrafią o siebie zadbać. Wytrzymali ludzie wiedzą jak zidentyfikować swoje słabości i mocne strony, tak by mogli z nich skorzystać, kiedy będą ich potrzebować.

Skorzystają ze swojego zapału do walki, swojej motywacji, siły oraz innych zdolności, które popychają ich do przodu. Lecz ponad wszystko, szanują siebie oraz zawsze biorą własne dobro pod uwagę, ponieważ wiedzą, że znajomość własnego “ja” to niezbędny krok do nawiązania oraz zbudowania zdrowych relacji z innymi.

“Każda osoba jest dla siebie wyspą, w bardzo prawdziwym sensie; i może ona wybudować most, który połączy ją z inną wyspą tylko, kiedy będzie mogła być sobą.”

-Carl Rogers-

Wiedzą, że akceptacja jest niezbędna do rozwoju

Wytrzymali ludzie wiedzą, że akceptacja jest świetnym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o postęp i zmiany. Ponieważ tylko wtedy, kiedy zaakceptujemy to, co nam się przydarza, możemy zacząć pracować nad tym, by to poprawić. Jeżeli natomiast tego odmówimy, jedyne, co robimy to dajemy temu więcej siły.

Wytrzymałe osoby wiedzą, że akceptowanie oznacza zrozumienie oraz stawienie czoła, a nie rezygnację.

rozstanie

Zdają sobie sprawę, że nikt nie jest odporny na cierpienie

Bycie wytrzymałym nie oznacza, że dana osoba nie posiada żadnych ran, lecz właśnie pomimo nich, nieprzyjazna sytuacja okazała się w jakiś sposób pomocna. Była ona w stanie zaakceptować ból i zamiast się w nim topić, wolała się czegoś od niego nauczyć.

Wytrzymali ludzie wiedzą, że odgradzanie się od bólu nie zawsze wyjdzie im na dobre, jako że ucieczka oddaliłaby ich tylko od możliwości zrozumienia co się z nimi dzieje oraz zahamowałaby rozwój.

Jak możesz zobaczyć, wytrzymałość to coś, czego można się nauczyć i rozwinąć. W rzeczywistości powinni tego nauczać w szkołach. Zawsze warto poznać strategię na to, jak się stale rozwijać. Wytrzymałość to zdolność, która pozwala nam być silnym pomimo tego, że wiatr wieje nam w oczy. Pomaga nam ona zaadaptować się najlepiej, jak potrafimy do tych kryzysów wywołanych stratą, porażką, traumą czy rozczarowaniami.

Ty też jesteś wytrzymały; nie zapominaj o tym. Nigdy nie przezwyciężyłeś żadnej trudnej sytuacji w życiu? Pomyśl i przypomnij sobie o tamtych czasach, kiedy byłeś taki odważny i pomimo swego strachu rzuciłeś się w wir walki…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.