Wynalazki w historii - kilka słów o tych najważniejszych

Chcesz wiedzieć, jakie są najważniejsze wynalazki w historii? Recenzujemy 7 z nich wraz z kilkoma ciekawymi ciekawostkami.
Wynalazki w historii - kilka słów o tych najważniejszych

Ostatnia aktualizacja: 27 lipca, 2022

Wynalazki w historii. Nasze codzienne życie zależy od szeregu narzędzi i instrumentów, które je umożliwiają. Może się wydawać, że istniały od zawsze, dlatego nie zatrzymujemy się i nie zastanawiamy się nad ich znaczeniem. Cała struktura dzisiejszego społeczeństwa zależy od szeregu wynalazków. Dziś są częścią rutyny prawie każdego z nas.

Nie możemy na jednej liście zaliczyć wszystkich najważniejszych wynalazków w historii. Dlatego zebraliśmy tylko kilka z nich, z których wiele jest niedocenianych i uznawanych za oczywiste. Ich daty powstania mają charakter referencyjny, ponieważ toczą się intensywne debaty na temat tego, kiedy i kto je wymyślił.

1. Wynalazki w historii: Koło (rok 3500 p.n.e.)

Mezopotamczycy wynaleźli koło około roku 3500 p.n.e. Jednak dowody na jego powstanie znaleziono również w Europie Wschodniej, Indiach i Chinach. Na kole garncarskim zastosowano pierwsze koła. W rzeczywistości dopiero 300 lat później zostały użyte do transportu.

Flet, igły do szycia, liny, tkaniny, koszyki i łodzie to tylko kilka wynalazków poprzedzających wynalezienie koła. To powiedziawszy, bezpośredniego wpływu tego nie można porównać z wyglądem koła. Rzeczywiście, ulepszyły całe cywilizacje i branże i pozostają dziś wszechobecnym wynalazkiem w naszym życiu.

stare koła
Szacuje się, że koło ma ponad 5000 lat.

2. Kompas (rok 200 p.n.e.)

Dynastia Han wynalazła kompas około riku 200 p.n.e. Pierwotnie został wynaleziony jako instrument wróżenia i dopiero za czasów dynastii Song, ponad tysiąc lat później, został wdrożony jako narzędzie nawigacyjne. To jeden z czterech wielkich wynalazków Chin.

W Chinach była znana jako kadź skierowana na południe. Chińczycy odkryli, że jeśli zawiesili kamień w taki sposób, aby swobodnie się obracał, zawsze wskazywał on na bieguny magnetyczne. Używano go w tym czasie do wyboru miejsc, na których można budować domy, wybierać miejsca uprawy roślin i lokalizować rzadkie klejnoty.

3. Proch strzelniczy (rok 900)

W czasach dynastii Tang około 900 r.n.e wynaleziono proch strzelniczy. Pierwsza formuła została wspomniana w Taishang Shengzu Jindan Mijue, tekście z 808 roku. Jednak już dawno wspomniano o wynalazku o tych samych właściwościach. Na przykład alchemik Wei Boyang wspomniał o wyraźnie podobnym związku w 142 r. n.e.

To alchemicy odkryli dokładną kombinację składników. Wczesne formuły prochu nie były wybuchowe, ale były wysoce łatwopalne. Właściwie na początku był używany jako rodzaj miotacza ognia. Ze względu na swoje znaczenie proch strzelniczy jest jednym z najważniejszych wynalazków w historii.

4. Pieniądze papierowe (rok 900)

Chociaż pierwsze papierowe pieniądze pojawiły się za panowania dynastii Tang w VII wieku (wtedy w formie weksli), prawdziwy papierowy pieniądz pojawił się dopiero w 960 roku. W tym czasie rząd Song nie miał miedzi do bicia monet i zdecydował się na wydawanie banknotów ogólnego obiegu.

Początkowo te papierowe pieniądze były emitowane przez prywatne firmy i dopiero w 1120 r. rząd centralny wyprodukował własny, opieczętowany przez państwo papierowy pieniądz. Niekontrolowana emisja papierowego pieniądza wkrótce doprowadziła do epizodów inflacji. Pomysł trafił do Europy za sprawą odkrywców, m.in. Marco Polo i Wilhelma z Rubrucka.

5. Lupa (rok 1300)

Pomimo wątpliwości co do ich rzeczywistego istnienia, Fray Salvino D’Armate przypisuje się wynalezienie okularów około 1300 r.n.e. Oczywiście poprzedziła je długa historia, która sięga od wynalezienia lupy do pierwszych książek o optyce. Choć mogą wydawać się nieistotne, były jednym z najważniejszych wynalazków w historii.

Pozwoliły czytać tysiące ludzi, choć były to przedmioty luksusowe używane tylko przez arystokratów lub osoby religijne. Ich wynalazek spowodował rewolucję, która doprowadziła do udoskonalenia teleskopu i późniejszego wynalezienia mikroskopu. Prawdopodobnie znasz kilka osób, które noszą okulary i mogą nawet je nosić. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby nasze życie bez nich.

6. Elektryczność (rok 1800)

Wynalezienie elektryczności połączyło szereg figur. Na przykład Humphry Davy, Warren de la Rue, Joseph Wilson Swan i Thomas Alva Edison. Alexander Lodygin opatentował wersję żarówki w 1874 roku, a w tym samym roku Henry Woodward i Mathew Evans uzyskali kanadyjski patent na lampę z prętami węglowymi.

Całą strukturą dzisiejszego społeczeństwa rządzi nasza zależność od elektryczności. Niemniej jednak ta zależność ma mniej niż 200 lat, chociaż wydaje się, że istnieje od zawsze. Lista najważniejszych wynalazków w historii byłaby niepełna bez wzmianki o niej.

Wynalazki w historii: żarówka
Brytyjski chemik Sir Joseph Wilson Swan wynalazł żarówkę.

7. Antybiotyki (rok 1900)

Pierwszy w historii antybiotyk, Salvarsan, wdrożono w 1910 roku. Dzięki tym lekom co roku ratuje się życie milionów ludzi, a średnia długość życia wydłużyła się od czasu ich wprowadzenia średnio o 23 lata. Do połowy lat pięćdziesiątych medycyna przeżywała złoty wiek antybiotyków i od tego czasu nastąpiło ograniczenie rozwoju nowych alternatyw.

Zgodnie z oczekiwaniami obiektywna lista najważniejszych wynalazków w historii powinna zawierać setki pozycji. Jest papier, prasa drukarska, silnik parowy, silnik spalinowy, telefon, samochód, samolot, półprzewodniki i Internet. W rzeczywistości to tylko niektóre, które naznaczyły przed i po historii cywilizacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hutchings, M. I., Truman, A. W., & Wilkinson, B. Antibiotics: past, present and future. Current opinion in microbiology. 2019; 51, 72-80.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.