Wiara w siebie - co zrobić, gdy przestałeś sobie ufać

Nic Ci nie wychodzi? Czy tak bardzo boisz się kolejnej porażki, że przestałeś sobie ufać? Przestań się nie doceniać. Weź oddech i zacznij przebudowywać wszystkie te zniekształcone idee, które gaszą czynnik, jakim jest Twoja wiara w siebie.
Wiara w siebie - co zrobić, gdy przestałeś sobie ufać
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2023

Kiedy ostatnio powiedziałeś sobie, żeby zrezygnować z jakiegoś działania, ponieważ prawdopodobnie poniesiesz porażkę? Czasami nie jest to zbyt szkodliwe. W końcu potrzeba odwagi, aby wiedzieć, kiedy się od czegoś wycofać. Jednak bądź ostrożny, ponieważ jeśli będziesz tak robić na dłuższą metę, wyrządzisz sobie krzywdę. Brak pewności siebie jest jak cierń w boku, który raz wbity jest bardzo trudny do usunięcia. Jego przeciwieństwem jest wiara w siebie.

Sposób, w jaki myślisz o sobie, definiuje wszystko wokół Ciebie, w tym cele, które osiągasz. Gdy wiara w siebie zaczyna szwankować, każde marzenie wymyka się z rąk, a cały świat drży pod stopami. Wątpisz w swoje decyzje, relacje, a nawet w umiejętność stawiania czoła trudnościom.

Jeśli martwisz się o to, jak ważne jest dbanie o poczucie własnej wartości i dbanie o nie, możesz zapomnieć o tym, jak ważna jest wiara w siebie. Chociaż ta zdolność nie określa Twoich szans na odniesienie sukcesu we wszystkich dziedzinach życia, odnosi się do pewności, że w obliczu każdego wyzwania lub okoliczności jesteś w stanie dać z siebie wszystko.

Co jednak dzieje się, gdy tej niezwykłej wartości brakuje lub gdy Twoja pewność siebie słabnie? Dowiedzmy Się.

Wspinacz zdobywający szczyt
Wiara w siebie pozwala pokonać każdą trudność.

Wiara w siebie – wszystko się rozpadnie, gdy ją stracisz

W 1971 roku Abraham Maslow opublikował książkę „The Farther Reaches of Human Nature ”. W książce tej wyjaśnił, że w każdym z nas istnieje wrodzony potencjał samorealizacji. Jednak nie wszyscy z nas go osiągają. Powodem jest to, co zdefiniował jako kompleks Jonasza. Polega on na tym, że pomimo świadomości, że posiadamy wartości i umiejętności, nie odważymy się zastosować ich w praktyce z powodu niepewności lub strachu przed porażką.

Maslow wspomniał również o innym czynniku, który może powstrzymać Cię od zaufania sobie. Powiedział, że czasami skrzydła podcina nam otoczenie, co obniża nasze poczucie własnej wartości i wiarę w siebie. Twoje wychowanie, wykształcenie, a nawet pewne relacje mogą sprawić, że zwątpisz w siebie.

Do tego dochodzi jeszcze jeden fakt. Są chwile, kiedy wszystko idzie nie tak, doświadczasz serii niepowodzeń, a w końcu rozczarowanie jest tak głębokie, że tracisz wiarę w siebie. Chociaż prawdopodobnie możesz poradzić sobie z tym doświadczeniem, musisz być ostrożny. Jeśli nieustannie walczysz o zaufanie do siebie, będziesz cierpieć z powodu większego niepokoju i głębszego cierpienia psychicznego.

Konsekwencje tego psychicznego zużycia są ogromne.

Wiara w siebie – jakie uczucia wywołuje jej brak?

Pierwszym uczuciem, które pojawia się, gdy przestajesz sobie ufać, jest zaniżone poczucie własnej wartości. Przestajesz czuć się ważny w prawie każdym obszarze swojego życia: zawodowym, emocjonalnym, a nawet społecznym. Co więcej, jeśli nie ufasz sobie, nie ufasz też innym. Możesz też zaobserwować inne symptomy:

  • Wątpisz we wszystko, co robisz, czego próbujesz i w to, co myślisz.
  • Czujesz się gorszy. Porównujesz się ze wszystkimi wokół i zawsze czujesz się w niekorzystnej sytuacji.
  • Doświadczasz apatii, zniechęcenia i nie potrafisz się dobrze bawić. Gaśnie też chęć stawiania sobie nowych celów.
  • Tracisz pozytywny obraz siebie, który powinien popychać Cię do osiągnięcia twoich celów. Kiedy to zawiedzie, przestajesz czuć się zintegrowany ze sobą i z otoczeniem.

Nadmierne wymagania i strach przed porażką mogą sprawić, że stracisz wiarę w siebie. Musisz zaakceptować fakt, że w życiu trzeba akceptować błędy bez kwestionowania swojej wartości i potencjału.

Terapia. Wiara w siebie
Musisz odbudować pewność siebie, aby iść do przodu i zaakceptować wszelkie błędy, które mogą się pojawić.

Wiara w siebie – jak ją odzyskać?

Odzyskanie pewności siebie jest równie ważne jak zdobycie tlenu do oddychania. Bez tego elementu wszystko staje się niewyraźne i ryzykujesz zaburzeniem psychicznym. Na przykład depresja jest zbudowana na podłożu, na którym nie ma poczucia własnej wartości. Oznacza to, że przestajesz ufać własnej wartości, potencjałowi i mocnym stronom.

Nie pozwól sobie zawieść. Unikaj tego za wszelką cenę. Spróbuj zastanowić się nad następującymi kwestiami:

1. Ulecz to, co spowodowało, że przestałeś sobie ufać

Co spowodowało, że straciłeś wiarę w siebie? Za tą rzeczywistością zwykle kryją się wymiary, takie jak nękanie w miejscu pracy, długotrwałe bezrobocie, wygórowane wymagania własne, szkodliwe relacje lub łańcuch niepowodzeń. Czasami podjęcie aktu introspekcji i wykrycie tego, co przyćmiewa Twoją wartość i pewność siebie, pozwoli Ci działać w obliczu tej rzeczywistości.

Wyjaśnij, czego potrzebujesz, aby poczuć się lepiej z samym sobą. Pomocne może być posiadanie wsparcia społecznego, dokonanie zmiany w życiu lub wystawianie sobie prostszych i bardziej realistycznych celów.

2. Rzuć wyzwanie swojemu wewnętrznemu krytykowi

Co Twój wewnętrzny krytyk podpowiada Ci każdego dnia? Zrób z tego notatkę. Bądź świadomy wewnętrznego głosu, który kwestionuje Twoją wartość i podsyca nieufność. Nie potwierdzaj tego. Zracjonalizuj to, co do siebie mówisz i przeciwstawiaj się wszelkiej dewaluacji, odwracając to do góry nogami:

Na przykład, nie mów sobie: „Jestem pewien, że jeśli dostanę tę pracę, wkrótce zostanę zwolniony”, powiedz: „Jaki mam na to dowód? Nigdy w życiu nie zostałem zwolniony z pracy”.

3. Zaakceptuj, że życie wymaga wiedzy o tym, jak ponieść porażkę

Odłóż na bok potrzebę bycia idealnym, robienia wszystkiego dobrze i bycia najlepszym w każdej dziedzinie swojego życia. W końcu życie wymaga również akceptacji swoich błędów i porażek. Nie musi to jednak podważać Twojej pewności siebie. Możesz uczyć się na swoich błędach i doskonalić się z każdym doświadczeniem.

4. Nie pozwól, by żal wykluczył Cię z życia

Jeśli coś Ci się nie udało, nie pozwól, by żal ograniczył Twoją wolę życia. Jeśli się myliłeś lub twoje plany się nie powiodły, nie pogrążaj się w zniechęceniu. Awansuj, odzyskaj wiarę w siebie i kontynuuj podbijanie swoich marzeń.

Nie pozwól, aby poczucie winy lub wstyd z powodu popełnionych błędów stłumiły Twoje nadzieje. Masz wiele do zdobycia i masz wielki potencjał, aby osiągnąć wiele z tego, czego pragniesz.

To może Cię zainteresować ...
Jak być najlepszą wersją siebie
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak być najlepszą wersją siebie

Nie jest łatwo być najlepszą wersją siebie. Jednak będzie to najbardziej satysfakcjonująca rzecz, jaką kiedykolwiek zrobisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hajloo N. Relationships between self-efficacy, self-esteem and procrastination in undergraduate psychology students. Iran J Psychiatry Behav Sci. 2014;8(3):42-49.
  • Maslow, A. H. (1971). The farther reaches of human nature. Arkana/Penguin Books.
  • Uncertainty and stress: Why it causes diseases and how it is mastered by the brain. Progress in Neurobiology. 2017;156:164-188. doi:10.1016/j.pneurobio.2017.05.004
  • Wiczorek R, Meyer J. Effects of Trust, Self-Confidence, and Feedback on the Use of Decision Automation. Front Psychol. 2019 Mar 12;10:519. doi: 10.3389/fpsyg.2019.00519. PMID: 30915005; PMCID: PMC6423180.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.