Wiara w siebie - co zrobić, gdy przestałeś sobie ufać

Nic Ci nie wychodzi? Czy tak bardzo boisz się kolejnej porażki, że przestałeś sobie ufać? Przestań się nie doceniać. Weź oddech i zacznij przebudowywać wszystkie te zniekształcone idee, które gaszą czynnik, jakim jest Twoja wiara w siebie.
Wiara w siebie - co zrobić, gdy przestałeś sobie ufać
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2023

Kiedy ostatnio powiedziałeś sobie, żeby zrezygnować z jakiegoś działania, ponieważ prawdopodobnie poniesiesz porażkę? Czasami nie jest to zbyt szkodliwe. W końcu potrzeba odwagi, aby wiedzieć, kiedy się od czegoś wycofać. Jednak bądź ostrożny, ponieważ jeśli będziesz tak robić na dłuższą metę, wyrządzisz sobie krzywdę. Brak pewności siebie jest jak cierń w boku, który raz wbity jest bardzo trudny do usunięcia. Jego przeciwieństwem jest wiara w siebie.

Sposób, w jaki myślisz o sobie, definiuje wszystko wokół Ciebie, w tym cele, które osiągasz. Gdy wiara w siebie zaczyna szwankować, każde marzenie wymyka się z rąk, a cały świat drży pod stopami. Wątpisz w swoje decyzje, relacje, a nawet w umiejętność stawiania czoła trudnościom.

Jeśli martwisz się o to, jak ważne jest dbanie o poczucie własnej wartości i dbanie o nie, możesz zapomnieć o tym, jak ważna jest wiara w siebie. Chociaż ta zdolność nie określa Twoich szans na odniesienie sukcesu we wszystkich dziedzinach życia, odnosi się do pewności, że w obliczu każdego wyzwania lub okoliczności jesteś w stanie dać z siebie wszystko.

Co jednak dzieje się, gdy tej niezwykłej wartości brakuje lub gdy Twoja pewność siebie słabnie? Dowiedzmy Się.

Wspinacz zdobywający szczyt
Wiara w siebie pozwala pokonać każdą trudność.

Wiara w siebie – wszystko się rozpadnie, gdy ją stracisz

W 1971 roku Abraham Maslow opublikował książkę „The Farther Reaches of Human Nature ”. W książce tej wyjaśnił, że w każdym z nas istnieje wrodzony potencjał samorealizacji. Jednak nie wszyscy z nas go osiągają. Powodem jest to, co zdefiniował jako kompleks Jonasza. Polega on na tym, że pomimo świadomości, że posiadamy wartości i umiejętności, nie odważymy się zastosować ich w praktyce z powodu niepewności lub strachu przed porażką.

Maslow wspomniał również o innym czynniku, który może powstrzymać Cię od zaufania sobie. Powiedział, że czasami skrzydła podcina nam otoczenie, co obniża nasze poczucie własnej wartości i wiarę w siebie. Twoje wychowanie, wykształcenie, a nawet pewne relacje mogą sprawić, że zwątpisz w siebie.

Do tego dochodzi jeszcze jeden fakt. Są chwile, kiedy wszystko idzie nie tak, doświadczasz serii niepowodzeń, a w końcu rozczarowanie jest tak głębokie, że tracisz wiarę w siebie. Chociaż prawdopodobnie możesz poradzić sobie z tym doświadczeniem, musisz być ostrożny. Jeśli nieustannie walczysz o zaufanie do siebie, będziesz cierpieć z powodu większego niepokoju i głębszego cierpienia psychicznego.

Konsekwencje tego psychicznego zużycia są ogromne.

Wiara w siebie – jakie uczucia wywołuje jej brak?

Pierwszym uczuciem, które pojawia się, gdy przestajesz sobie ufać, jest zaniżone poczucie własnej wartości. Przestajesz czuć się ważny w prawie każdym obszarze swojego życia: zawodowym, emocjonalnym, a nawet społecznym. Co więcej, jeśli nie ufasz sobie, nie ufasz też innym. Możesz też zaobserwować inne symptomy:

  • Wątpisz we wszystko, co robisz, czego próbujesz i w to, co myślisz.
  • Czujesz się gorszy. Porównujesz się ze wszystkimi wokół i zawsze czujesz się w niekorzystnej sytuacji.
  • Doświadczasz apatii, zniechęcenia i nie potrafisz się dobrze bawić. Gaśnie też chęć stawiania sobie nowych celów.
  • Tracisz pozytywny obraz siebie, który powinien popychać Cię do osiągnięcia twoich celów. Kiedy to zawiedzie, przestajesz czuć się zintegrowany ze sobą i z otoczeniem.

Nadmierne wymagania i strach przed porażką mogą sprawić, że stracisz wiarę w siebie. Musisz zaakceptować fakt, że w życiu trzeba akceptować błędy bez kwestionowania swojej wartości i potencjału.

Terapia. Wiara w siebie
Musisz odbudować pewność siebie, aby iść do przodu i zaakceptować wszelkie błędy, które mogą się pojawić.

Wiara w siebie – jak ją odzyskać?

Odzyskanie pewności siebie jest równie ważne jak zdobycie tlenu do oddychania. Bez tego elementu wszystko staje się niewyraźne i ryzykujesz zaburzeniem psychicznym. Na przykład depresja jest zbudowana na podłożu, na którym nie ma poczucia własnej wartości. Oznacza to, że przestajesz ufać własnej wartości, potencjałowi i mocnym stronom.

Nie pozwól sobie zawieść. Unikaj tego za wszelką cenę. Spróbuj zastanowić się nad następującymi kwestiami:

1. Ulecz to, co spowodowało, że przestałeś sobie ufać

Co spowodowało, że straciłeś wiarę w siebie? Za tą rzeczywistością zwykle kryją się wymiary, takie jak nękanie w miejscu pracy, długotrwałe bezrobocie, wygórowane wymagania własne, szkodliwe relacje lub łańcuch niepowodzeń. Czasami podjęcie aktu introspekcji i wykrycie tego, co przyćmiewa Twoją wartość i pewność siebie, pozwoli Ci działać w obliczu tej rzeczywistości.

Wyjaśnij, czego potrzebujesz, aby poczuć się lepiej z samym sobą. Pomocne może być posiadanie wsparcia społecznego, dokonanie zmiany w życiu lub wystawianie sobie prostszych i bardziej realistycznych celów.

2. Rzuć wyzwanie swojemu wewnętrznemu krytykowi

Co Twój wewnętrzny krytyk podpowiada Ci każdego dnia? Zrób z tego notatkę. Bądź świadomy wewnętrznego głosu, który kwestionuje Twoją wartość i podsyca nieufność. Nie potwierdzaj tego. Zracjonalizuj to, co do siebie mówisz i przeciwstawiaj się wszelkiej dewaluacji, odwracając to do góry nogami:

Na przykład, nie mów sobie: „Jestem pewien, że jeśli dostanę tę pracę, wkrótce zostanę zwolniony”, powiedz: „Jaki mam na to dowód? Nigdy w życiu nie zostałem zwolniony z pracy”.

3. Zaakceptuj, że życie wymaga wiedzy o tym, jak ponieść porażkę

Odłóż na bok potrzebę bycia idealnym, robienia wszystkiego dobrze i bycia najlepszym w każdej dziedzinie swojego życia. W końcu życie wymaga również akceptacji swoich błędów i porażek. Nie musi to jednak podważać Twojej pewności siebie. Możesz uczyć się na swoich błędach i doskonalić się z każdym doświadczeniem.

4. Nie pozwól, by żal wykluczył Cię z życia

Jeśli coś Ci się nie udało, nie pozwól, by żal ograniczył Twoją wolę życia. Jeśli się myliłeś lub twoje plany się nie powiodły, nie pogrążaj się w zniechęceniu. Awansuj, odzyskaj wiarę w siebie i kontynuuj podbijanie swoich marzeń.

Nie pozwól, aby poczucie winy lub wstyd z powodu popełnionych błędów stłumiły Twoje nadzieje. Masz wiele do zdobycia i masz wielki potencjał, aby osiągnąć wiele z tego, czego pragniesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hajloo N. Relationships between self-efficacy, self-esteem and procrastination in undergraduate psychology students. Iran J Psychiatry Behav Sci. 2014;8(3):42-49.
  • Maslow, A. H. (1971). The farther reaches of human nature. Arkana/Penguin Books.
  • Uncertainty and stress: Why it causes diseases and how it is mastered by the brain. Progress in Neurobiology. 2017;156:164-188. doi:10.1016/j.pneurobio.2017.05.004
  • Wiczorek R, Meyer J. Effects of Trust, Self-Confidence, and Feedback on the Use of Decision Automation. Front Psychol. 2019 Mar 12;10:519. doi: 10.3389/fpsyg.2019.00519. PMID: 30915005; PMCID: PMC6423180.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.