Wdzięczność wobec przyjaciół: 5 największych powodów

Przyjaźń jest jednym z fundamentów dobrego zdrowia psychicznego. Więzy przyjaźni można wzmocnić czynami i słowami. Oto kilka powodów, dla których warto na nowo poczuć wdzięczność wobec przyjaciół.
Wdzięczność wobec przyjaciół: 5 największych powodów
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Człowiek jest istotą społeczną. Nasze relacje z innymi ludźmi zwiększają nasze poczucie własnej wartości, poprawiają nastrój i pomagają radzić sobie w trudnych chwilach. Dlatego posiadanie prawdziwych przyjaciół jest nieocenione. Jeśli chcesz wyrazić uczucia i wdzięczność wobec przyjaciół, ale nie wiesz, jak ubrać je w słowa, oto kilka pomysłów.

Przyjaźń to coś więcej niż przypadkowe spotkanie. To głęboka i znacząca więź, budząca wdzięczność wobec przyjaciół. Przyjaciel to nie tylko osoba, z którą dzielisz ławkę w szkole lub pokój w miejscu pracy. To jest osoba, z którą chcesz spędzać wolny czas.

Przyjaciel nie zwraca się do Ciebie z samolubnych powodów, ale naprawdę Cię docenia, troszczy się o Ciebie i udziela Ci bezinteresownego wsparcia. Dlatego jeśli masz kogoś takiego w swoim życiu, nie zapomnij przypomnieć mu, jak bardzo go doceniasz. Warto wyrażać wdzięczność wobec przyjaciół, aby pielęgnować tę wyjątkową więź.

Pięć rzeczy, za które możesz podziękować znajomym

Dwie uśmiechnięte przyjaciółki we wzajemnym uścisku

Bez względu na to, jakie przeszkody rzuca Ci pod nogi życie, Twoi przyjaciele zawsze będą u Twego boku

Każdy z nas ma swoją własną ścieżkę życia. Z biegiem lat każdemu przytrafiają się różne trudne sytuacje. Jednak kiedy masz prawdziwego przyjaciela, jest on przy Tobie także w tych trudnych chwilach. Staje się pewnego rodzaju światłem i zawsze stara się wskazać Ci właściwy według niego kierunek.

Bez względu na to, jakie zmiany zajdą w Twoim życiu, Twoja przyjaźń pozostanie niezmieniona.

Uczciwość i lojalność

Przyjaźń czy miłość nie zawsze oznacza zgadzanie się ze wszystkimi opiniami, decyzjami i działaniami tej drugiej osoby. Jedną z najważniejszych ról przyjaciela jest pomoc w dostrzeżeniu wad i błędów, które zdarzyło Ci się popełnić. Jednak najważniejsze jest to, by przyjaciel robił to z miłości i z szacunkiem do Ciebie.

Dlatego prawdziwy przyjaciel przedstawi Ci swoją opinię, nawet jeśli jest ona sprzeczna z Twoją. Co więcej, zrobi to otwarcie, patrząc Ci prosto w oczy. Z drugiej strony, gdy akurat nie ma Cię w pobliżu, okaże swoją lojalność i będzie bronić Cię przed każdym, kto spróbuje Cię zaatakować.

Fakt, że bez względu na to, jaka odległość Was dzieli, Wasza przyjaźń pozostaje niezmieniona

Prawdziwa przyjaźń nie jest samolubna ani oportunistyczna. Nie jest rozwijana wyłącznie w jednym celu i odrzucana, gdy ten cel zostanie osiągnięty. Niestety, możesz stawić czoła smutnej rzeczywistości, w której przyjaciele okazują się fałszywi i porzucają Cię, jeśli nie zawsze jesteś na ich wezwanie.

Prawdziwy przyjaciel zawsze będzie chciał z Tobą porozmawiać, bez względu na to, jak daleko od siebie jesteście. Taka osoba rozumie Twoje zobowiązania i zawsze znajduje czas na spotkanie z Tobą, jeśli tego potrzebujesz. Co więcej, kiedy już się spotkacie, poczujecie, że między Wami nic się nie zmieniło.

Wdzięczność wobec przyjaciół za ratunek na co dzień i od święta

W dzisiejszych czasach większość ludzi zdaje sobie sprawę, że kobieta nie jest krucha, bezradna i potrzebująca tylko dlatego, że jest kobietą. Nie potrzebuje też być ratowana przez mężczyznę. Jednak cień tej koncepcji wciąż pozostaje żywy. Koncepcji, w której po prostu nie czujemy się kompletni, dopóki nie jesteśmy częścią prawdziwej pary.

Z tego powodu wiele kobiet trzyma się destrukcyjnych związków i jest zdruzgotanych, gdy związki te dobiegają końca. To moment, kiedy na ratunek przychodzą… przyjaciele. Pomagają pozbierać rozsypane kawałeczki Ciebie, przypominają, jak odważny jesteś i dają siłę, by iść dalej.

Słuchają Cię w nieskończoność i udzielają rad, nawet jeśli wiedzą, że ich nie przyjmiesz

To typowy moment w życiu człowieka, zdarzający się prędzej czy później i Tobie, i mnie. Dopóki nie otworzysz oczu na to, co musi się zmienić w Twoim życiu, nic, co ktokolwiek powie, nie zmieni Twojej sytuacji.

Jednak dzielenie się swoimi obawami i wątpliwościami oraz słuchanie szczerej i troskliwej opinii przyjaciela jest pocieszające. Co więcej, ta rada może znaleźć miejsce w zakamarkach Twojej pamięci i przypomnieć Ci się, gdy naprawdę będziesz jej potrzebować. To kolejny powód by, czuć i wyrażać wdzięczność wobec przyjaciół.

Przyjaciółki na kawie - jak wyrazić wdzięczność przyjaciołom

Powiedz przyjaciołom, co czujesz, kiedy tylko masz na to ochotę

Ludzie zazwyczaj mają tendencję do wyrażania uczuć bliskim tylko w określonych momentach. Nie musisz jednak czekać na Święta Bożego Narodzenia lub ich urodziny, aby wyrazić wdzięczność wobec przyjaciół i przypomnieć im, jak bardzo są dla Ciebie ważni. Wyrażenie tych uczuć słowami sprawia, że ​​stają się one o wiele bardziej namacalne i trwałe.

Z tego powodu nie wahaj się powiedzieć przyjaciołom, jak dużą wdzięczność do nich czujesz, gdy tylko najdzie Cię potrzebę podziękowania im za to, że zawsze są przy Tobie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.