Umiejętność bycia cierpliwym: poznaj jej znaczenie

Umiejętność bycia cierpliwym: poznaj jej znaczenie
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2019

Umiejętność bycia cierpliwym jest prawdziwą sztuką. Ten, kto rozwinął tę umiejętność, udowadnia, że ​​osiągnął wyższy poziom osobistego rozwoju. Oznacza to, że dalece rozwinął samokontrolę, umiejętność tolerowania frustracji, powściągliwość i zdolność patrzenia na świat z dystansu.

W momencie naszych narodzin jest zupełnie inaczej. Umiejętność bycia cierpliwym jest obca dzieciom, które wymagają przecież, aby ich potrzeby zostały zaspokojone natychmiast. Jeśli nie dostaną tego, czego chcą, denerwują się i zaczynają płakać.

Jak można się domyślić, umiejętność bycia cierpliwym przychodzi z czasem – wymaga naszych wieloletnich doświadczeń i ciągłej pracy nad sobą. To wielka zaleta, która chroni i wzmacnia nas w obliczu przeciwności. Pozwala nam radzić sobie z trudnościami przy zachowaniu wspaniałej postawy.

Wielcy myśliciele wiedzieli o tym wszystkim i dlatego zostawili nam wspaniałe słowa na ten temat. Oto niektóre z nich.

„Prostota, cierpliwość, współczucie. Te trzy są Twoimi największymi skarbami. Prostota w działaniach i myślach przybliża na powrót do źródła istnienia. Będąc cierpliwym wobec przyjaciół i wrogów, godzisz się z panującą sytuacją. Współczując sobie, pogodzisz wszystkie istoty na świecie”.

Laozi

1. Przyjemność, jaką daje umiejętność bycia cierpliwym

Myśliwi i rybacy najlepiej rozumieją, jak ważna jest umiejętność bycia cierpliwym. Dlatego Joseph-Antoine René Joubert powiedział kiedyś: „Przyjemność polowania to przyjemność czekania”. Jak widać, dla myśliwego cierpliwość nie oznacza poświęcenia, ale raczej stanowi źródło satysfakcji.

Cierpliwość myśliwego jest aktywna. Jest to część wyzwania związanego z polowaniem na ofiarę. Jedynym sposobem, aby złapać ofiarę, jest dać jej czas na wyjście z kryjówki i bycie w gotowości, by móc ją schwytać.

To samo dotyczy rybaków. W rzeczywistości jest to metafora życia. Nie każda chwila jest właściwym momentem. Musisz zachować cierpliwość i wiedzieć, jak zareagować, gdy pojawi się odpowiedni moment.

ryba z wielkim okiem - metafora cierpliwości

2. Najlepszy sposób na cierpliwość

Gustave Flaubert powiedział: „Musisz poczekać, gdy jesteś zdesperowany, i iść dalej, gdy czekasz”. Ten paradoks doskonale pokazuje, że umiejętność bycia cierpliwym nie oznacza przyjmowania biernej postawy. Zamiast tego powinniśmy podążać we właściwym kierunku.

Aktywna cierpliwość polega na tym, by nie patrzeć na upływ czasu. Zamiast tego musimy być świadomi tego, jak ważne jest, aby iść w dobrym kierunku, nawet jeśli postęp jest minimalny lub nie jest to dokładnie tym, na co liczyliśmy.

3. Lepiej nie wybiegać daleko w przyszłość

Umiejętność bycia cierpliwym to także wiedza, kiedy nie rozwodzić się nad przyszłymi problemami. W rzeczywistości ludzie często próbują rozwiązywać problemy, które jeszcze się nie pojawiły.

Pisarka Julia Navarro przypomina nam o tym słowami: „Kiedy dojdziemy do tej rzeki, porozmawiamy o tym moście”. Oznacza to, że nie wiemy, czy dotrzemy do rzeki. Może nie zdołamy do niej dotrzeć, ale spędzimy dużo czasu, budując mosty w naszych umysłach.

most - umiejętność bycia cierpliwym

4. Oczekiwanie z nadzieją a umiejętność bycia cierpliwym

Samuel Johnson powiedział: „Lecz mimo to należy mieć nadzieję, choć nadzieja zawsze ulega złudzeniom; albowiem sama nadzieja jest szczęściem, a zawiedzione nadzieje, choć częste, są mniej przerażające niż całkowity brak nadziei”.

Tymi słowami Johnson uświadamia nam, że nadzieja sama w sobie jest szczęściem. Oznacza to oczekiwanie na jutro z optymizmem i pozytywnymi oczekiwaniami.

Nawet jeśli to, na co czekamy, nie nadejdzie, dobre nastawienie sprawi, że zobaczymy pewne rzeczy w pozytywnym świetle. Tymczasem zwątpienie jest śmiercią wszystkich przyszłych marzeń. Wtedy życie zaczyna tracić całą swoją wartość.

kobieta i motyl

5. Wszystko przychodzi…

Choć ostatni cytat, który chcemy dziś przytoczyć, nie jest zbyt złożony, można go uznać za jeden z najbardziej istotnych. Henry W. Longfellow powiedział: „Wszystko przychodzi do tych, którzy czekają”. Tym samym podsumował wszystko, czym można określić umiejętność bycia cierpliwym.

Wiele razy nie dostajemy tego, czego chcemy, ponieważ nie potrafimy wytrwać. Czasami spełnienie pragnień wymaga dużo czasu. Być może to długie oczekiwanie może doprowadzić nas do podjęcia pochopnych działań lub porzucenia naszego celu przed jego osiągnięciem.

Często po prostu zapominamy, że im dłużej czekamy, tym większe szanse na zdobycie tego, czego pragniemy.

Umiejętność bycia cierpliwym to element dojrzałości. To jedno z najtrudniejszych wyzwań w życiu, ale także jedno z najbardziej satysfakcjonujących. Kto wie, jak być cierpliwym, umie żyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.